Daļa no bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem jeb tā dēvētajiem “čekas maisiem” publiskota interneta vietnē “kgb.arhivi.lv”, 20.12.2018.
Daļa no bijušās Valsts drošības komitejas (VDK) dokumentiem jeb tā dēvētajiem “čekas maisiem” publiskota interneta vietnē “kgb.arhivi.lv”, 20.12.2018.
Foto: LETA/Paula Čurkste

Gads pēc “čekas maisu” atvēršanas: kādu informāciju “maisos” meklējuši iedzīvotāji? 2

Vai vēlme gadiem no sabiedrības acīm slēpt Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēku jeb tā dēvētos “čekas maisus” bijusi pārspīlēta?

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Gada laikā kopš maisi atvērti to apmeklējumu skaits tiešsaistē nav sasniedzis pat pusmiljonu, bet klātienē ar dokumentiem iepazinušies tikai simts interesentu, vēsta “TV3”.

Pirms gada sociālo tīklu lietotāji smīkņāja, ka iedzīvotāji – tā vietā, lai svinētu Ziemassvētkus, – aplūko internetā publicētās VDK aģentu kartītes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tagad atklājas, ka iedzīvotāju interese par leģendārajiem “čekas maisiem” nemaz nav bijusi tik liela.

Gada laikā speciāli izveidotajā mājaslapā bijuši 378 000 apmeklējumu, ko veica 211 000 lasītāju.

LA.LV Aptauja

Vai esi apskatījies publicētās VDK aģentu kartītes?

  • Jā, jau pirmajās dienās pēc to publicēšanas
  • Nē, mani tas neinteresē
  • Kas ir VDK un "čekas maisi"?

Ceturtā daļa no viņiem mājaslapā atgriezušies atkārtoti, vidējais apmeklējuma ilgums nav pārsniedzis 14 minūšu. Pārsvarā interesenti bijuši no Latvijas, taču daudzi arī no Krievijas, Baltkrievijas un Savienotajām Valstīm.

Tikmēr iespēju klātienē – Nacionālā arhīva lasītavā Imantā – iepazīties ar datu bāzē “Delta” publicētajiem čekas aģentu ziņojumiem izmantojuši 103 interesenti.

Puse no viņiem meklējuši informāciju par sevi vai radiniekiem, otra puse bijuši pētnieki.

Jau tuvākajā laikā arhīvs gatavojas publicēt čekas piesegorganizācijas – Latvijas un ārzemju kultūras sakaru biedrības – dokumentus, atsevišķas operatīvās lietas, kā arī izgaismot VDK struktūrvienību, tostarp – teritoriālo vadītāju biogrāfijas.

Publiskot plānots arī šobrīd jau digitalizētus čekas nopratināšanas audioierakstus, kas saglabājušies arhīva rīcībā.

Ja tehniski to izdosies īstenot, dienas gaismu varētu ieraudzīt arī atsevišķi videoieraksti, kuros fiksēta pratināšana.

Tikmēr prokuratūrā pēc “čekas maisu” atvēršanas vērsušies 12 cilvēku, kas vēlējušies pierādīt savu nesadarbošanos ar VDK. Visos gadījumos tiesas sadarbības faktu nav konstatējušas.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.