Gada izmeklēšana. Dubultstandarti pastāv, ko tālāk? 0
Jau pirms pāris gadiem Slovākijā, Čehijā, Ungārijā un Polijā rūpīgi izpētīja, ka turienes veikalos vairāku zīmolu produkti ir zemākas kvalitātes nekā analogi rietumvalstīs.
Sacēlās pamatīgs skandāls, kā iznākumā EK vadība šogad septembrī bija spiesta atzīt, ka dubulstandarti patiešām pastāv, apsolījās netaisnību novērst, kā arī iedalīja šim mērķim divus miljonus eiro. Tiklīdz parādījās nauda, sarosījās arī Latvijas PVD, apņemoties izpētīt virkni produktu. Tas arī tika izdarīts, laboratorijās smalki izanalizējot, cik kakao, cukura, saldinātāju un citu labumu vai sliktumu ir 38 produktos.
Secinājums – jā, atšķirības ir, taču tās neesot būtiskas, lielākoties attiecas uz dārgākām vai lētākām izejvielām. Darbs padarīts, nauda iztērēta, bet ko tālāk? To, ka atšķirības ir, zinājām jau tāpat bez pētījuma. Turklāt nekas jau nemainīsies, jo no juridiskā viedokļa produktu sastāvdaļu aizstāšana nav pretrunā ar ES pārtikas nekaitīguma normatīviem. Atbildīgie uzraudzības dienesti gan Austrumu, gan Rietumu pusē norāda, ka būtiskākais ir produkcijas marķējums, kur skaidri jānorāda sastāvdaļas. Pārējais ir pakārtota lieta, tātad – ja negribat, neēdiet.
Lietu tālāka virzība atkarīga no EK, kurai nāksies meklēt pamatojumu, kādēļ ražotāji izvēlas vienu un to pašu produktu ražot no dažādām izejvielām. Tātad produktu izmeklēšana turpināsies, nauda tiks tērēta, bet jēgas, visticamāk, nebūs nekādas, jo patērētāju mānīšana nav indēšana.