Gada inflācija jūnijā – 0,7%; mēneša laikā patēriņa cenas pieaug par 0,3% 0
Vidējais patēriņa cenu līmenis šogad jūnijā, salīdzinot ar jūniju pērn, palielinājās par 0,7%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.
Gada laikā precēm cenas samazinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem pieauga par 2,9%.
Pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, ir palielinājies par 0,2%.
Lielākā ietekme uz vidējo patēriņa cenu līmeni jūnijā, salīdzinot ar jūniju pērn, bija cenu kāpumam alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, viesnīcu un restorānu pakalpojumiem, ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem, personīgās aprūpes precēm un pakalpojumiem, kā arī cenu kritumam pārtikai un sakaru pakalpojumiem.
Pārtikas cenu vidējais līmenis šogad jūnijā, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo mēnesi, ir samazinājies par 1,3%. Nozīmīgs cenu kritums jūnijā bija dārzeņiem un kartupeļiem, ko ietekmēja ievērojams cenu kāpums 2013.gada vasaras mēnešos. Cenas samazinājās arī tējai un kafijai, augļiem, cukuram, kā arī sulām un atspirdzinošajiem dzērieniem.
Savukārt lielākais cenu kāpums bija vērojams pienam, sieram, olām, gaļai un gaļas izstrādājumiem, kā arī saldumiem un medum. Alkoholiskajiem dzērieniem cenas pieauga par 1,2%, bet tabakas izstrādājumiem – par 7,8%.
Transporta grupā cenas palielinājās par 1,1%, ko ietekmēja cenu kāpums transportlīdzekļu apkopei un remontam, automašīnu iegādei, kā arī pasažieru jūras transporta pakalpojumiem.
Sakaru pakalpojumi gada laikā kļuva par 2% lētāki, ko ietekmēja interneta pakalpojumu un telekomunikāciju ierīču cenu samazinājums.
Viesnīcu un restorānu pakalpojumu cenas, salīdzinot ar iepriekšējā gada jūniju, pieauga par 4,7% – kafejnīcās un restorānos cenām palielinoties par 5,6%, ēdnīcās – par 3,4%, bet izmitināšanas pakalpojumu cenām pieaugot par 3,2%. Tikmēr frizētavu pakalpojumu cenas palielinājās vidēji par 5,4%.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais sadārdzinājums bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumiem, apaviem, savukārt cenu samazinājums – siltumenerģijai.
Savukārt šī gada jūnijā, salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, vidējais patēriņa cenu līmenis pieauga par 0,3%. Precēm cenu līmenis palielinājās par 0,2%, bet pakalpojumiem pieauga par 0,6%.
Lielākā ietekme uz cenu pārmaiņām mēneša laikā bija cenu kāpumam pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem, transportam, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakai, kā arī cenu kritumam apģērbiem un apaviem.
Pārtikas cenas pieauga par 0,6%. Atbilstoši sezonai dārzeņu un kartupeļu cenas pieauga vidēji par 1,9%. Sadārdzinājās arī gaļa un gaļas izstrādājumi – par 0,7%, olas – par 3,9%, piens un piena produkti – par 0,6%, cukurs – par 3,8%, savukārt lētāka kļuva eļļa un tauki, cenai samazinoties par 1,3%.
Cenas tabakas izstrādājumiem pieauga par 2,7%, ko ietekmēja likums par akcīzes nodokli. Alus cenas atšķirībā no pagājušā gada jūnija palielinājās par 1,6%. Savukārt vīna cenas samazinājās par 2,1%.
Sākoties vasaras sezonas izpārdošanām, apaviem cenas samazinājās par 6,9% un apģērbiem par 1,2%.
Dārgāki kļuva pasažieru jūras transporta pakalpojumi – pieaugums par 19,3%, transportlīdzekļu apkope un remonts – par 1,2% un automašīnu iegāde – par 1,%. Degviela sadārdzinājās par 0,3%, ko ietekmēja cenu kāpums 95.markas benzīnam, kamēr dīzeļdegvielas vidējais cenu līmenis palika nemainīgs, bet auto gāzei tika novērots cenu kritums.
Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākie cenu kāpumi bija vērojami kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un īslaicīgas lietošanas mājsaimniecības precēm. Savukārt cenas samazinājās grieztajiem ziediem un grāmatām.
Kā ziņots, šogad maijā salīdzinājumā ar pērno maiju inflācija bija 0,6%. Savukārt pēdējo 12 mēnešu vidējais patēriņa cenu līmenis, salīdzinot ar iepriekšējiem 12 mēnešiem, maijā palielinājās par 0,1%.
Maijā, salīdzinot ar aprīli, patēriņa cenas samazinājās par 0,1%.