Publicitātes foto

Gada ienākumu deklarācija – Viss, kas par to jāzina! 0

Gada ienākumu deklarācijas iesniegšana ir uzdevums, kas aktuāls lielai daļai Latvijas iedzīvotāju. Šo dokumentu iesniedz dažādu iemeslu dēļ – ja to nosaka likuma, kā arī gadījumos, kad persona vēlas atgūt pārmaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) par attaisnotajiem izdevumiem. Tāpat deklarācija jāiesniedz darba ņēmējiem, lai noskaidrotu, vai viņiem nav izveidojusies nodokļu piemaksa.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Plašāk par svarīgākajiem jautājumiem, kas attiecas uz gada ienākumu deklarācijām, lasiet raksta turpinājumā.

Vai gada ienākumu deklarācija jāiesniedz arī man?

CITI ŠOBRĪD LASA

Viena no aktuālām lietām, kas būtu jāzina ikvienam nodokļu maksātājam – kam jāiesniedz gada ienākumu deklarācija? Ja arī uz Jums attiecas šī dokumenta iesniegšana, to noteikti ir vērts zināt, lai laikus nokārtotu visas nepieciešamās formalitātes.

Gada ienākumu deklarāciju brīvprātīgi var iesniegt, ja iepriekšējā gadā:

  • Fiziskā persona ir strādājusi, un ir maksāts iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Iesniedzot ienākumu deklarāciju, persona var atgūt pārmaksāto IIN par attaisnotajiem izdevumiem.

Gada ienākumu deklarācija obligāti jāiesniedz, ja iepriekšējā gadā:

  • Esat veikuši saimniecisko darbību (piemēram, kā pašnodarbināta persona, izīrējāt dzīvokli, vai arī Jums pieder individuālais uzņēmums un citos gadījumos);
  • Ir gūti ienākumi ārzemēs, strādājot uz starptautisku pārvadājumu kuģiem (jūrnieki), izņemot situācijas, kad persona saņēmusi algu, kas kādā no Eiropas Savienības (ES) valstīm pakļauta aplikšanai ar IIN līdzvērtīgu nodokli;
  • Esat guvuši ienākumus, uz kuriem attiecas 10% nodokļu likme (piemēram, ja izīrēts mājoklis, un Valsts ieņēmumu dienests (VID) informēts par to, ka tiek veikta nereģistrējama saimnieciskā darbība);
  • Gūti ienākumi vairāk nekā 10 000 eiro apmērā, kuri netiek aplikti ar nodokli (piemēram, ja esat pārdevuši personīgu mantu);
  • Gūti citi ienākumi, kuriem darījuma brīdī nav ieturēti nodokļi (tajā skaitā, saņemts dāvinājums no fiziskas personas);
  • Gūti ienākumi, uz kuriem attiecas progresīvās likmes piemērošana, kā rezultātā izveidojusies nodokļu piemaksa (parāds);
  • Arī, ja gūti ienākumi, kuriem tiek piemērots gada diferencētais neapliekamais minimums, kā rezultātā personai ir pienākums piemaksāt IIN.
Reklāma
Reklāma

Nodokļa parāds vai pārmaksa – kā tas veidojas?

2018. gads daudzu nodokļu maksātāju ikdienā radīja pamatīgas pārmaiņas, jo progresīvā nodokļa un diferencētā neapliekamā minimuma dēļ daļai iedzīvotāju pēc deklarācijas iesniegšanas nākamajā gadā bija nepatīkams pārsteigums – nepieciešams piemaksāt IIN, jo izveidojies parāds. Tiesa, daļai bija izveidojusies arī nodokļu pārmaksa.

Parāds daļai nodokļu maksātāju radās diferencētā neapliekamā minimuma dēļ. Gadījumā, ja darbinieks iepriekšējā gadā ir saņēmis algas pielikumu, kurai turpināts piemērot agrāko neapliekamo minimumu, var izveidoties nodokļu parāds. Lai no šīs situācijas izvairītos, jāseko līdzi informācijas VID Elektroniskajā deklarēšanās sistēmā (EDS).

Mainīgu ienākumu gadījumā sadaļā “Algas nodokļu grāmatiņa” jāatzīmē viens no variantiem par 23% nodokļa likmes piemērošanu vai prognozētā mēneša neapliekamā minimuma nepiemērošanu.

Tāpat, ja izveidojies nodokļu parāds, tā apjomu var samazināt vai pat dzēst, iesniedzot attaisnoto izdevumu dokumentus.

Vai deklarāciju var iesniegt tikai par iepriekšējo gadu?

Kā zināms, gada ienākumu deklarācijas par pagājušo gadu var iesniegt, sākot ar nākamā gada 1.martu (līdz 1.jūnijam). Taču, ja vēlaties gūt pārmaksātā nodokļa atmaksu arī par citiem gadiem, maksājumu apliecinošos dokumentus varat iesniegt par iepriekšējiem trim gadiem, proti, 2021. gadā varat paspēt iesūtīt čekus arī par 2018. un 2019. gadu.

Pārmaksātie nodokļu parasti uz Jūsu kontu tiek pārskaitīti trīs mēnešu laikā.

Pārmaksātā nodokļa atgūšana par attaisnotajiem izdevumiem

Šajā rakstā daudz esam pieminējuši attaisnotos izdevumus. Tos persona var iesniegt ne tikai par sevi, bet arī saviem ģimenes locekļiem.

Attaisnotos izdevumus var deklarēt ne tikai darba ņēmēji, kas maksā IIN, bet arī pašnodarbināta persona, ja tā veic IIN maksāšanu 20% vai lielākā apmērā. Maksimālā kopējā summa personai, no kuras var atgūt daļu nodokļa, ir 600 eiro.

Attaisnotie izdevumi ietver:

  • Zobārstniecības un citiem ārstniecības pakalpojumus;
  • Izglītību;
  • Iemaksas dzīvības apdrošināšanā (uzkrājošajā) vai 3.pensiju līmenī;
  • Veselības apdrošināšanas prēmijas maksājumus;
  • Dāvinājumus un ziedojumus.

Gada ienākumu deklarācijas visērtāk iesniegt elektroniski, vietnē Eds.vid.gov.lv, pievienojot attaisnoto izdevumu dokumentu kā pielikumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.