Gada ģeovieta – Dzerkaļu kalns. Ar ko tas pārsteidz? 0
Šogad par Gada ģeovietu plašā ģeologu un dabas ekspertu aptaujā tika izvēlēts Dzerkaļu (Dzierkaļu) kalns, kas atrodas Latgalē, Rēzeknes novadā, Kaunatas pagastā, Rāznas nacionālajā parkā.
Latvijā Dzerkaļu kalns ir īpašs ar to, ka tā ir izcila – ļoti augsta un stāva reljefa forma. Tas ir novietojies Latgales augstienes augstākajā daļā, Rāznavas paugurainē, aptuveni 720 m uz ziemeļaustrumiem no Lielā Liepukalna.
Dzerkaļu kalns ir ļoti augsts – 286,3 m virs jūras līmeņa – un tikai trīs metrus zemāks par blakus esošo Lielo Liepukalnu, pēc būtības tā dvīņubrālis, bet ar plašāku un līdzenāku virsotnes daļu. Dzerkaļu kalns varētu būt augstākais paugurs Latvijā pēc relatīvā augstuma (no pakājes līdz virsotnei). Stāvo nogāžu dēļ nokļūšana Dzerkaļu kalna virsotnē nav viegla.
Pēc valodnieku versijas, vietvārda cilme varētu būt saistīta ar vārdu dzierkaļs/dzierkalis/dzerkaļs – amatnieks, kas kaļ dzirnakmeņus. Kalna pakājē ir daudz laukakmeņu. Dzerkaļu kalns ir veidojies ledus laikmeta šļūdoņa un tā kušanas ūdeņu iedarbē pirms 13 – 15 tūkstošiem gadu.
Pavasarī, kā tas tradicionāli notiek jau desmito gadu, Gada ģeovietā tiks organizēts izglītojošs pasākums ar speciālistu ģeologu piedalīšanos un piemērotā vietā tiks novietots informācijas stends par Dzerkaļu kalnu.
Dainis Ozols, biedrība “Ziemeļvidzemes Ģeoparks”