Gada gaidītākais pasākums pasaulē 0
Jau otro gadu pasaulslavenajam latviešu diriģentam un Vīnes klasiskās mūzikas aprindās cienītajam Marisam Jansonam tika dota iespēja uzstāties Vīnes Mūzikas biedrības nama Zelta zālē un diriģēt Jaungada koncertu. Viņa pirmais Jaungada koncerts ar Vīnes filharmoniķiem bija 2006. gada 1. janvārī.
Šis ir gada gaidītākais klasiskās mūzikas pasākums pasaulē, kuru šogad televīzijas ekrānos vēroja ap 50 miljoniem skatītāju 73 valstīs, arī Latvijā.
Jaungada koncerta viesus jau 72. reizi tradicionāli priecēja Štrausu dinastijas skaņdarbi, sniedzot emocijām bagātu ceļojumu, kura sajūtas mijās no nostalģiski liriskām līdz sasprindzinoši dramatiskām. Neizpalika arī oriģināls pārsteigums ar divām Štrausa polkas kompozīcijām – “Trik Trak” un “Feuerfest!”, kuram īpašu akcentu piešķīra skanīgās Vīnes zēnu kora balsis, ko pats M. Jansons kādreiz vadījis. Priekšnesums izraisīja īpašu skatītāju uzmanību ne tikai ar kvalitatīvo sniegumu, bet arī ar oriģinālo izpildījumu. Jansons vienlaikus iejutās diriģenta lomā, ritmiski spēlējot arī ar diviem āmuriem uz laktas. Klausītāju patika uzplauka smaida un labsajūtas veidolā. Tas atsauca atmiņā Jansona humoristisko debiju pirms pieciem gadiem, kad Eduarda Štrausa kompozīcijas “Telefona polka” laikā diriģentam iezvanījās mobilais telefons, kas lika pārtraukt skaņdarbu. Gaumīgi inscenētais joks vēl šodien ir spilgtā klausītāju atmiņā, tāpēc arī šoreiz no diriģenta tika gaidīts kas oriģināls. Un vilties viņš nelika. Jansons pirmo gadu koncerta programmā iekļāva divus P. Čaikovska skaņdarbus – “Panorāmu” un “Valsi” no baleta izrādes “Apburtā princese”.
Koncertu klātienē iespējams vērot tikai retajam. Tradicionāli šis ir pasākums, kurā prestižākās sēdvietas atvēlētas Vīnes elitārajai publikai. Tās ir ievērojamas ģimenes, kas no paaudzes paaudzē mantojušas goda viesu statusu.
Atlikušās biļetes tiek izspēlētas loterijā, kurā var pieteikties (www.wienerphilharmoniker.at) ikviens pasaules iedzīvotājs, sākot ar katra gada 2. janvāri līdz 23. janvārim. Izloze notiek martā. Tomēr interesentiem jārēķinās, ka cerības redzēt klasiskās mūzikas virtuozus klātienē var ieilgt pat līdz desmit gadiem. Tā ir īsta laimes spēle, un arī tad, ja dižais laimests ir iegūts, tas negarantē bezmaksas ieeju, bet gan iespēju iegādāties biļeti, kuras cena ir no 30 līdz 940 eiro (Ls 21 – 660).
Pie ekskluzīvām biļetēm tiek arī dažas Vīnes vietējās biļešu pārdošanas firmas, kas tālāk biļetes pārdod ar lieliem uzcenojumiem. Mūzikas mīļiem iespēja cerēt arī uz stāvvietu.
Kāds zinošs vīnietis atklāja, ka vieni no aktīvākajiem loterijas dalībniekiem ir iedzīvotāji no Āzijas. “Ja būtu iespēja, viņi pārpildītu visu zāli. Un tas noteikti nav tas, ko pasākuma organizatori vēlas. Svarīgi šo koncertu saglabāt par mūsu valsts tradīciju, nevis masu pasākumu ārzemniekiem,” viņš pārliecinoši norādīja. Viens no laimīgajiem, kam izdevās iegādāties biļeti, ir libānietis Ciriļs Šemalis, kas pastāstīja, ka tik vērienīgu klasiskās mūzikas pasākumu piedzīvojis pirmo reizi. “Kad saņēmu biļeti, nespēju noticēt, ka tas notiek ar mani. Vairākkārt pārvaicāju un pārliecinājos, ka biļete tiešām ir oriģināla. Man bija ideāla sēdvieta otrajā balkonā, no kuras varēju izsekot vissmalkākajai mākslinieku darba niansei uz skatuves,” savās emocijās dalās patiess Marisa Jansona mūzikas mākslas entuziasts, kurš atklāj, ka šā koncerta apmeklējums ir bijis viens no viņa dzīves sapņiem.
Tomēr pasākuma grandiozo atmosfēru nevar novērtēt naudā. Tas ir kas daudz vairāk – absolūta harmonija mijas ar elpu stindzinošu spriedzi. Klausītāju acu skatieni teju piekalti pie varenajiem mūzikas ģēnijiem. Brīžiem iezogas aizdomas, ka arī pati koncerta publika ir izsmalcināti iestudēta izrāde – ikviens klātesošais kā pēc scenārija zina īsto mirkli aplausiem, sajūsmas gavilēm un emocijām. Atmosfērā virmo glamūrs, izsmalcinātība un elegance. Klātesošo sejās lasāma patiesa cieņa, apbrīna un pagodinājums. Īpašu svētku atmosfēru rada ne tikai greznā Zelta zāle ar antīkām ērģelēm centrā un izsmalcinātos vakartērpos ģērbtie apmeklētāji, bet arī vairāk nekā 30 tūkstoši svaigi griezto ziedu, ko šim koncertam kopš 1980. gada tradicionāli dāvina Sanremo pilsētiņa Itālijā.
Divu stundu garo emociju lādiņu ir vērts gaidīt pat desmit gadus. Piedzīvotais atmiņās saglabāsies mūžīgi.
Uzziņa Marisam Jansonam jau kopš pirmā koncerta 1992. gada aprīlī ar Vīnes filharmoniķu mūziķiem izveidojusies īpaša saikne. Uzaicinājums diriģēt Jaungada koncertu iezīmējis divdesmit kopdarbības gadu jubilejas svinības. Kopš 2003. gada Mariss Jansons ir galvenais Bavārijas Radio simfoniskā orķestra diriģents, bet 2004. gadā kļuva par karaliskā “Concertgebouw” orķestra galveno diriģentu. Tāpat viņa darbība ir bijusi cieši saistīta ar Pēterburgas filharmoniķiem. No 1992. līdz 1997. gadam Mariss Jansons bijis viesdiriģents Londonas filharmoniķiem, bet no 1997. līdz 2004. gadam bijis Pitsburgas simfoniskā orķestra muzikālais direktors. M. Jansons bērnību pavadījis Rīgā, kur viņš ir dzimis un audzis, skolas gaitas aizvadījis Ļeņingradā, akadēmiskās izglītības gadus – Vīnē un Zalcburgā. Avots: LTV1 |