Braima Sunkars Dabo (no labās) un Džonatans Basbijs dodas uz finišu.
Braima Sunkars Dabo (no labās) un Džonatans Basbijs dodas uz finišu.
Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Gada “Fair Play”, vai IAAF iestudēts cirks? Divi švaki skrējēji piesaista pasaules uzmanību 0

Piektdien Kataras galvaspilsētā Dohā sākās pasaules čempionāts vieglatlētikā, par pirmās dienas sacensību emocionālāko brīdi kļūstot 5000 metru vīru priekšsacīkšu skrējienam, kurā lielāko uzmanību ieguva divi nevienam nezināmi skrējēji.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pirmajā no diviem šīs distances priekšskrējieniem starp 20 dalībniekiem bija arī Gvinejas-Bisavas sportists Braima Sunkars Dabo un Arubas pārstāvis Džonatans Basbijs.

Abus pirms starta vienoja tas, ka viņiem vienīgajiem starp šīs distances 39 dalībniekiem Starptautiskās Vieglatlētikas federācijas (IAAF) datu bāzē nebija ne sezonas labākā rezultāta, ne vispār personiskā rekorda 5000 metru distancē. Vispār nekāda informācija, izņemot dzimšanas gadu, mēnesi un dienu. Tātad, it kā no nekurienes, baltas lapas! Bet ne melnie zirdziņi, jo gana skaidrs, abi uzaicināti ar īpašajiem ielūgumiem, lai IAAF varētu lepoties, ka viņu lielajās sacīkstēs piedalās 210 valstu pārstāvji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lieki teikt, ka IAAF tagad arī būs par ko “lepoties”, jo tālāk notikušais bija vai nu patiešām pasaules klases “godīgas cīņas” (“Fair Play”) paraugs, vai pasaules klases apmāns.

Abi minētie skrējēji tālu atpalika no līderiem. Sākumā ātrāks bija arubietis Basbijs, kurš sākumā mēģināja turēt skrējiena tempu, vai arī izlikties, ka to dara, jo pēdējā aplī šķita, ka skrejceļā notiks liela un traģiska nelaime. Basbijs bija tuvu ģībonim, knapi kustēja, klunkurēja. Normālā, profesionālā sportā, šādu dalībnieku jau sen no trases būtu noņēmuši ārsti, bet te, “doku” un nestuvju vietā no aizmugures uzradās Dabo.

Basbijs joprojām bija ļoti švaks, taču sajūtot atbalstu, kājas sāka kustēties kaut nedaudz, bet kripatiņu naskāk. Roka ap Dabo plecu, pats salīcis, bet puiši tika uz priekšu.

Stadionā sanākušo skatītāju vētraini atbalstīti, kameru un tobrīd visas pasaules sajūsmas iedrošināti, abi vidusdistančnieki sasniedza arī finišu. Tas nieks, ka teju piecas minūtes vēlāk nekā līderi, bet skaisti, kopā, sajūsminot visus. Basbijs joprojām vizuāli bija švaks, bet uzreiz pēc finiša pamanījās nospiest sava rokas pulksteņa hronometru. Tā teikt, lai rēķins paliek vēsturei.

Tas patiešām viņam bija vēsturisks skrējiens, jo arubietis 18 minūtēs un desmit sekundēs ar kapeikām, sasniedza savu personisko rekordu. Piedevām, par nieka pāris sekundes simtdaļām bija pat ātrāks par savu glābēju Dabo. Vienkārši galvas daļu pār finiša līniju pārdabūja ātrāk nekā kolēģis, kurš ar rezultātu 18:10,87 arī uzstādīja personīgo rekordu.

Savārgušais Basbijs, kāds tur brīnums, pēc finiša saļima un palika uz skrejceļa, taču tā vietā, lai par viņu rūpes uzņemtos vesela mediķu brigāde ar elpināšanas, atdzīvināšanas un citām ierīcēm, nerunājot par nestuvēm (vizuāli taču ir skaidrs, ka cilvēkam ir smagas veselības problēmas), Arubas vieglatlēts aprunājās ar vienu ārstu un jau pēc nepilnas minūtes pats uz savām kājām, vien kāda brīvprātīgā palīga pavadīts, atstāja skrejceļu.

Nepatīkamas ziņas Basbijs saņēma jau vēlāk, taču nevis no ārstiem, bet tiesnešiem, jo par kolēģa sniegto palīdzību arubietis tika diskvalificēts, līdz ar to paliekot bez rezultāta. Dabo gan tika pie 34.vietas (vēl trīs dalībnieki nefinišēja, bet divus, tostarp Basbiju, diskvalificēja).

Reklāma
Reklāma

Dabo vēlāk skaidroja, ka nolēmis palīdzēt Basbijam, jo sapratis, ka nespēs distanci veikt ātrāk par 17:30 minūtēm, kas būtu viņa personiskais rekords, lai gan IAAF datu bāzē jau nav nemaz viņa rekorda. Nē, nu protams, šī nebija pirmā reize, kad abi skrēja šādu distanci, bet noteikti pirmā reize, kad viņi par IAAF naudu startēja pasaules čempionātā.

Iespējams, šis bija 2019.gada spilgtākais “Fair Play” gadījums pasaules sportā un Dabo saņems daudz starptautisku balvu. Man gan šķiet, ka tas bija viens īstens cirks. Visupirms, jau no IAAF puses, kas šādus skrējējus laiž savās divu gadu lielākajās sacensībās. Salīdzinājumam, šosezon Latvijā 5000 metrus ātrāk par 18 minūtēm ir skrējuši 32 puiši… Nu cirks, taču.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.