Futūrisms? Āgenskalna tirgus iecerētais piepūšamais ziemas paviljons 0
Tirgotāji, kas rosās Āgenskalna tirgū, atzinīgi vērtē jauno apsaimniekotāju brāļu Dambergu darbu. Taču bažas ir par ziemu, jo kļūst arvien aukstāks, un, ja sāks snigt sniegs, āra tirdzniecību turpināt nevarēs.
Taču bažīgos tirgotājus un arī pircējus varam nomierināt. Jaunie saimnieki ir raduši risinājumu, lai varētu turpināt tirdzniecību Āgenskalna tirgū arī ziemā. Nojauktā Sakņu paviljona vietā tiks uzstādīts piepūšams angārs.
Apsildāmā ziemas paviljona platība būs 1355 kvadrātmetri, un tajā tiks izvietotas divas tirdzniecības zāles. Plānots, ka pirmajā zālē atradīsies 65 tirdzniecības vietas, bet otrajā – 20, kā arī skatuve koncertiem un citām tirgus aktivitātēm.
Vieniem patīk, citiem izraisa sašutumu
Piepūšamās konstrukcijas makets, kas parādījies sociālajos tīklos, raisījis lielas diskusijas un cilvēku šūmēšanos. Gan sociālajās platformas facebook.com domubiedru grupā “Labi dzīvot Āgenskalnā”, kur ar domām apmainās ap 10 tūkstošiem iedzīvotāju, gan tviterī tas tiek plaši apspriests.
Lasāmi gan pozitīvi komentāri, kuros cilvēki pauž prieku par to, ka arī ziemā darbosies Āgenskalna tirdziņš, gan negatīvi, kuros būve tiek saukta par jocīgu un salīdzināta ar dibena formu vai sievietes krūtīm.
Kā, piemēram, uzņēmēja Barbara Smildzere raksta: “Ļoti ambiciozi! Mums jau ir tradīcija līdzīgas konstrukcijas izmantot tirgu arhitektūrā. Tas ir pagaidu variants un tā tas arī jāvērtē. Pamēģiniet dienu nostāvēt ārā un tirgot savu audzēto, lai izdodas un process neapstājas!”
Savukārt rīdziniece Diāna Zoltnere neizpratnes pilna jautā, vai tiešām neesot citu variantu: “Vai šādi pelēcīgi balti “pūšļi” iederēsies apkārtnes skatā?” Bet Jānis Ābols, kurš maketu publicējis savā facebook profilā spriež: “Projektu apmaksā jaunie Āgenskalna tirgus apsaimniekotāji no Kalnciema kvartāla. Interesanta izvēle. It īpaši no šiem cilvēkiem, bet no otras puses, kaut ko pirmos gadus, kamēr saved kārtībā nolaisto tirgus ēku, vajag.”
Tiks saglabāta tirgus aprite
“Manuprāt, šāds risinājums ir ļoti veiksmīgs. Kaut kas jauns un nebijis mūsu pilsētvidē, kas piesaista uzmanību un raisa diskusijas,” vērtē arhitekts Oto Ozols. Viņaprāt, tieši tas šobrīd ir vajadzīgs Āgenskalna tirgum.
“Tas liks cilvēkiem runāt par to, būs vēlme iet un apskatīt, kā tad tajā “balonā” noris tirdzniecība. Tas ir labs veids, kā saglabāt tirgus apriti. Esmu runājis arī ar pašiem tirgotājiem, kuri teic, ka nevar sagaidīt, kad varēs beidzot būt zem jumta.”
“Jaunā konstrukcija būs tikpat liela, cik ir sarkanā ķieģeļu ēka. Manuprāt, arī no plānošanas viedokļa šis ir ļoti veiksmīgs risinājums. Turpmākos trīs gadus ziemā tirdzniecība netiks apstādināta, un brīdī, kad tiks atjaunota vēsturiskā ēka, tirgotāji varēs pārcelties uz to.”
Angāru, viņaprāt, var izmantot radoši, piemēram, radot tajā gaismu spēli. “Šāda piepūšamā konstrukcija nav nekas jauns. Cik man zināms, tādas tiek izmantotas arī citviet pasaulē. Piemēram, izstāžu rīkošanai vai tenisa kortiem. Tas nav nekas ļoti unikāls, bet Latvijā samērā maz redzēts, tādēļ arī raisa diskusija. Bet vēlos vēlreiz teikt, esmu ļoti priecīgs par šo superīgo ideju.”
Kalnciema kvartāla kultūras programmas vadītāja Una Meiberga, kas pārstāv arī Āgenskalna tirgu, lai gan izvairīgi, bet apstiprināja faktu, ka šādu paviljonu tiek plānots izvietot. “Jā, esam ieplānojuši uzstādīt šādu piepūšamo paviljonu, taču šobrīd vēl neesam gatavi paziņot konkrētu datumu, kas saistīti ar tā būvniecību.”
Lai varētu turpināt tirdzniecību @Kalnciemaiela Āgenskalna tirgū arī ziemā, nojauktā Sakņu paviljona vietā tiks uzstādīts piepūšams pagaidu paviljons. @agenskalnam pic.twitter.com/MqJYr97Qzt
— Oto Ozols (@otucis) November 10, 2018