Foto – FRANCK FIFE/AFP/LETA

Futbols krievu stilā jeb stipru veselību, Vladimir Vladimirovič! 5

Futbola huligāni, rasisms, korupcija un homoseksuāļu tiesību ierobežošana vai grandiozi svētki lieliskos stadionos un plašās krievu dvēseles atklāšana? Pasaules kausa izcīņa Krievijā, sākot ar ceturtdienu, dominēs informatīvajā telpā, bet šobrīd grūti prognozēt, kura no sadaļām būs pārsvarā.

Reklāma
Reklāma

Sapinās melos

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Tuvojoties lielajai dienai pasaules mediji arvien atgādina, kā Krievija nonāca līdz tik nozīmīgu sacensību organizēšanai. Tiesības rīkot Pasaules kausu krievi ieguva pirms nepilniem astoņiem gadiem, lai gan pirms FIFA izpildkomitejas balsojuma favorīti bija citi – Anglija, Spānijas un Portugāles apvienotā kandidatūra. Taču jau balsošanas otrajā kārtā pārliecinošu uzvaru guva Krievija. Turpmākajos gados sākās plašākais skandāls Starptautiskās futbola federācijas (FIFA) vēsturē, kura pamatā bija gadu gadiem ilgusī koruptīvās vides veidošana. Lielākā daļa no balsojuma dalībniekiem nokļuva uz apsūdzēto sola vai vismaz saņēma diskvalifikācijas no FIFA Ētikas komisijas. Vairāk gan saistībā ar Pasaules kausa izcīņas 2022. gadā atdošanu Katarai un daudzām citām epizodēm. Bet arī Krievijas veiksme, visticamāk, nebija tīra, FIFA ilggadējais prezidents Zeps Blaters, skaidrojot notikušo, sapinās pats savās versijās un pirms diviem gadiem atkāpās no amata, arī saņemot diskvalifikāciju.

Skaidrs, ka tādi lieli pasākumi kā ziemas olimpiskās spēles 2014. gadā Sočos un Pasaules kausa izcīņa futbolā vispirms ir centrālās varas ar prezidentu Vladimiru Putinu priekšgalā projekti, lai celtu (noturētu?) savas pozīcijas, uzlabotu tēlu starptautiskās sabiedrības acīs. Droši vien – arī nopelnītu, jo nez vai citādi tie iznāktu dārgākie projekti sporta vēsturē. Soču 50 miljardi dolāru ir priekšā visiem ar lielu atrāvienu. Futbolā izmaksas tiek lēstas ap 12 miljardiem, pirms četriem gadiem Brazīlijā pat tika sarēķināts par pārīti vairāk, bet šajā valstī saistībā ar korupciju aiz restēm nokļuva pat divi iepriekšējie valsts prezidenti. Krievijā līdzīgs scenārijs laikam ir neiespējamā misija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Starptautiskās olimpiskās komitejas prezidents Tomass Bahs cer, ka futbols netiks izmantots kā propagandas tribīne, bet cerība, šķiet, ir muļķu mierinājums, jo viņnedēļ izlases bijušais galvenais treneris, šobrīd Valsts domes deputāts Valērijs Gazajevs televīzijā teica tā: “Vladimir Vladimirovič, jūs pēc dabas esat uzvarētājs. Gribu novēlēt jums stipru veselību. Lai Dievs jūs sargā, svētais Georgs lai pavada visās iesāktajās lietās, bet Nikolajs Brīnumdaris dāvā stipru veselību un veiksmi.”

Pirms diviem gadiem pārsimt krievu fanu sarīkoja grautiņus Eiropas čempionātā Francijā, tostarp stadionā pārmācot Anglijas izlases līdzjutējus. Krievi bija tik organizēti un trenēti, ka zuda ticamība vienkāršiem “ultru” kautiņiem, un tiek uzskatīts, ka tās bija specdienestu organizētas personas, lai grautu turnīra prestižu. Visticamāk, pašu mājās neko tādu no krieviem nesagaidīsim un drošības sargi arī karstasinīgākos fanus spēs ātri savaldīt. Briti gan pāridarījumu vēl nav aizmirsuši, cita lieta, ka abas izlases spēlē dažādās grupās.

Tēti, paliec mājās

Iespējams, lielākas raizes turnīra priekšvakarā saistītas ar rasismu, ko Krievijas futbolā nav izdevies izskaust. Vēl martā FIFA sāka izmeklēšanu par rasisma izpausmēm pārbaudes spēlē Sanktpēterburgā, kur Krievijas izlase uzņēma Francijas futbolistus. No tribīnēm esot nākušas pērtiķu kliedzieniem līdzīgas skaņas, tādējādi sūtot netīkamu signālu viesu melnādainajiem spēlētājiem. “Sacīju savai ģimenei, lai nebrauc uz Krieviju, jo baidos no rasisma un citām nepatīkamām lietām, kas var notikt. Negribu uztraukties par viņu drošību,” tā spriež Anglijas izlases aizsargs Denijs Rouzs. “Tēvs bija ļoti sarūgtināts, teica, ka nebūšot citas iespējas redzēt mani pasaules čempionātā. Tas bija emocionāls brīdis, taču tā būs labāk.” Krievijas futbolā šosezon fiksēti 80 diskriminācijas gadījumi.

Nobažījušies ir arī homoseksuāļi, jo Krievijā tiek kultivēta naidīga attieksme pret viendzimuma attiecībām un to propagandas aizliegums nostiprināts arī likumdošanā. Zīmīgi, ka jūnijs tiek uzskatīts par praidu mēnesi – seksuālo minoritāšu gājieni notiek daudz kur pasaulē, sestdien tāds bija arī Rīgā.

Reklāma
Reklāma

Pasaules kausa izcīņas spēles notiks modernos stadionos, astoņi no 12 atklāti pēdējā gada laikā. Sočos un Kazaņā tie dienas gaismu ieraudzīja pirms pieciem gadiem un jau krietni iesvētīti – pirmajā risinājās ziemas olimpisko spēļu atklāšanas un noslēguma ceremonijas, otrais uzņēmis pasaules čempionātu peldēšanā.

Bet Maskavas lepnums “Lužņiki” trešo reizi ieguvis jaunu elpu – leģendārā celtne renovēta un sagaida septiņus mačus, tostarp atklāšanu un finālu. Sanktpēterburgas stadiona celtniecība vien izmaksāja ap miljardu eiro, dažos avotos minēta pat pārsimt miljonus lielāka summa, un to var dēvēt par vienu no dārgākajiem stadioniem pasaulē.

Savukārt, lai Jekaterinburgas arēnas ietilpību palielinātu līdz minimālajiem 45 tūkstošiem, gala tribīņu piebūves faktiski izveidotas ārpus stadiona.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.