Eiro banknotes.
Eiro banknotes.
Foto – LETA

Futbols ar “Latvijas valsts mežu” ziedoto vienu miljonu eiro
 0

Zemkopības ministrijas (ZM) ierēdņiem patīk futbols, tikai bumbas vietā viņi iemanījušies dzenāt – miljonu eiro. Šā gada februārī ZM ziņoja valdībai, ka Āfrikas cūku mēra (ĀCM) profilaksei nepieciešamo miljonu eiro varētu ziedot akciju sabiedrība “Latvijas valsts meži” (“LVM”), 20. martā pie viena galda kopā ar medniekiem tika nolemts par naudas izlietojumu. Aprīļa sākumā intervijā žurnālam “Medības” ministrs Jānis Dūklavs apgalvoja: “Par miljonu ir pilnīga skaidrība. Miljons ir, un miljons būs. Taču to nav paredzēts sadalīt par astēm vai galvām.” Un tad sākās “futbols” – vairāku mēnešu garumā ierēdņi nespēja atrast atbilstošāko modeli finanšu administrēšanai, līdz sērga sasniedza Latviju. Tagad “čempionāts” pierimis – pēc naudas neesot pieprasījuma, skaidro ZM.

Reklāma
Reklāma

Mēris klāt, 
bet risinājuma nav


Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Četrus mēnešus mēs esam klausījušies, ko ar to naudu nevar izdarīt. Kaut kāda risinājuma, lēmuma – nav, bet mēris ir klāt,” par Zemkopības ministrijas nespēju likt lietā “Latvijas Valsts mežu” ziedojumu profilaktiskiem pasākumiem ĀCM novēršanai pauž sarūgtinājumu Latvijas lielākās mednieku organizācijas “Latvijas Mednieku savienība” valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis. Viņam nav pieņemama arī ministrijas ierēdņu darba organizācija – mednieku pārstāvji piedalījušies vismaz piecās ZM rīkotajās sanāk­smēs, nonākuši pie vienota risinājuma, kas ieprotokolēts, taču pēc mēneša uzzinājuši, ka vēl citās apspriedēs bez viņu dalības pieņemts jauns lēmums. “Par ko esam vienojušies pagājušajā reizē – aizmirstam un atkal sākam sarunas no jauna,” neefektīvo darbu ZM raksturo mednieku pārstāvis un piebilst, ka ikvienā privātā uzņēmumā šādi darba darītāji sen būtu atlaisti – ja nevari iedot īstenojamu priekšlikumu, tu neesi vajadzīgs.

Kad medniekiem šķita, ka nejēdzīgo astu naudas maksājumu vietā (tā mednieku aprindās ironiski nodēvēja ZM sākotnējo piedāvājumu ĀCM profilaksei – mežacūku skaita samazināšanai maksāt 35 eiro par katru mežacūku, kas nomedīta virs 70% no Valsts meža dienesta (VMD) noteiktā limita) izdevies ierēdņus pārliecināt par īpašu atbalsta programmu, kurā mednieki atkarībā no limita izpildes intensitātes un nomedīto mežacūku skaita varētu pretendēt uz atbalsta maksājumu konkrētam mērķim – medījuma pirmapstrādes, uzglabāšanas, kā arī nomedīto dzīvnieku atlieku savākšanas vietu izveidei vai uzlabošanai, labā iecere, nonākot līdz ZM juristiem, finansistiem, sabruka kā kāršu namiņš.

Bumba PVD 
laukuma pusē


CITI ŠOBRĪD LASA

ZM Meža departamenta vadītājs Arvīds Ozols skaidro: “Jautājums ir gaužām vienkāršs – vienošanās līdz galam netika panākta, jo radās administratīvas problēmas. Ko darīt gadījumā, ja, piemēram, saldētavas ir nopirktas, bet mednieki nepilda savus solījumus samazināt mežacūku blīvumu? Veikt finansiālu piedziņu pret mednieku organizāciju, kas ir praktiski neiespējami, vai atņemt viņiem saldētavu, kuru vairs nevarēs pārdot par sākotnējo cenu? Nevar vienkārši iedot naudu, neprasot atbildību, un atbildības, tāpat kā kontroles jautājums netika atrisināts līdz galam. Rezultātā medniekiem tika piedāvāts alternatīvs variants, taču par šo līdz galam vienošanās netika panākta.” Jaunais piedāvājums paredzēja saņemt kompensāciju par padarīto darbu – mednieku kolektīvi 2015. gadā varētu pretendēt uz finansējumu izmaksām, kas radušās, samazinot mežacūku skaitu iepriekšējo divu medību sezonu laikā. Informāciju par mežacūku skaita izmaiņām medību platībās sniegtu VMD. Taču arī šis risinājums tāpat kā “LVM” ziedojums pagaidām karājas gaisā.

ZM pārstāvis atzīst, ka sanāksmes kopā ar medniekiem tiešām rīkotas nepārdomāti, jo “nebija klāt visas puses”. Turpmāk šī kļūda tikšot labota, viņš sola, bet pēc miljona pagaidām neesot pieprasījuma. “Mēs šo jautājumu apspriežam, tiklīdz būs risinājums, mēs to piedāvāsim,” saka A. Ozols. “Patiesībā ZM gaida piedāvājumu no Pārtikas un veterinārā dienesta, jo viņi šajā gadījumā ir viskompetentākie un zina, kas primāri jādara,” atzīst A. Ozols. Tātad – bumba PVD laukuma pusē?

Vai jāsūdzas 
Straujumai?


Taču PVD “Latvijas Avīzes” jautājumu “Vai šajā situācijā, kad ĀCM izplatās Latvijā, būtu lietderīgi izmantot “LVM” ziedoto vienu miljonu eiro?” “aizfutbolē” atpakaļ ministrijas komandai: “”LVM” ziedojumu administrē Zemkopības ministrija.”

“Vai būs jāvēršas pie premjerministres, lai pārvarētu birokrātiskos šķēršļus? Lai tad viņa izdod rīkojumu un panāk visu ministriju piekrišanu naudas izlietojumam,” spriež Latvijas Mednieku asociācijas (LATMA) izpilddirektors Haralds Barviks pēc tam, kad piedalījies PVD rīkotajā 7. jūlija sanāksmē. Viņš uzskata, ka līdzekļi nepieciešami gan vēl aktīvākai sabiedrības, tostarp mednieku, informēšanai, gan higiēnas normu nodrošināšanai – arī jau pieminēto nomedīto dzīvnieku pirmapstrādes, uzglabāšanas un atlikumu savākšanas vietu iekārtošanai vai uzlabošanai. “Nav jēgas to naudu dalīt, kad te viss jau būs apsprādzis. Tā jādala un jāliek lietā jau tagad!” strikti nosaka LATMA pārstāvis.

Raksts veidots ar 
Medību saimniecības 
attīstības fonda atbalstu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.