Foto: LETA/Zane Bitere

Stādaudzētājas padomi: kā puķes podiņos “pārziemināt”, lai pavasarī tās iestādītu atkal 0

Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

“Man bija ļoti skaista mārtiņroze podā. Tagad noziedējusi. Kā to varētu saglabāt nākamajam gadam?” – jautā Inta Tukumā.

“Šoruden nopirkto mārtiņrozi (sīkziedu krizantēmu) droši var mēģināt pārziemināt,” teic stādaudzētāja Gunita Behmane-Rudzīte. Mārtiņrožu selekcionāri ir izveidojuši skaistus kompaktus zema auguma krūmiņus, kurus iespējams pārziemināt. Daži noziedējušo puķi vienkārši izmet, jo agrāk, kad tikai sāka parādīties tirgū skaistie mārtiņrožu podi, vairumā gadījumu tās tika apstrādātas ar speciāliem augumu samazinošiem preparātiem. Ja arī augu izdevās pārziemināt, nākamajā gadā tas vairs nebija jauki kompakts, bet izauga garš, ne īpaši skaists.

Pārziemina siltumnīcā

CITI ŠOBRĪD LASA

Kad mārtiņroze podā noziedējusi, to zemu apgriež – uz ezīti, gandrīz līdz zemei. Kļūda ir ziemināt augu ar visiem dzinumiem, jo tie vēl šķiet tik zaļi, kupli. Bet tos vairs nav ko žēlot, jo nākamgad tik un tā mārtiņrozes uzziedēs uz jaunajiem dzinumiem.

Taču zaļajā masā no vēsuma un mitruma attīstīsies pelējums, sāksies puve. Tad gan augs būs pagalam. Tāpēc auga ziemināšanai nav piemērots pagrabs, kurā ir mitrums, dzīvo pelējums.

Vislabāk apcirpto augu ar visu podu ziemināt siltumnīcā. Podu ierok augsnē. Virspusē uzklāj dažus egļu zarus. Ja tuvojas bargs sals, uz tiem papildus var saklāt agrotīklu vairākās kārtās.

Tagad pārstādīt augu dobē ir par vēlu, jo tas vairs neiesakņosies.

Audzē atkal

Pavasarī šāgada podu puķi ieteicams izstādīt dārzā vai lielākā podā. Var arī ceru dalīt un iegūt divus trīs stādus. Taču praksē pierādījies, ka visskaistāk šīs mārtiņrozes ieaugas, pārstādītas dobē, – īstas ziedu kupeniņas. Tāpat var rīkoties ik rudeni – nopērk palodzes dekoram skaistu podu, kas pēc tam kļūst par dārza rotu ilgus gadus. Tomēr jārēķinās, ka mājas apstākļos podos nez vai izdosies izveidot tik skaistus cerus, kā siltumnīcā to izdara profesionāļi. Ir vajadzīga īpaša mēslošana, mitruma režīms.

Stāda paēnā

“Visām mārtiņrozēm ir kopīga prasība – tās ir īsās dienas augi, tāpēc nevajadzētu stādīt pilnā saulē,” skaistas ziedēšanas noslēpumu atklāj Gunita Behmane-Rudzīte. Tieši pareizās vietas izvēle ir viens no svarīgākajiem aspektiem, lai puķes uzziedētu laikus, turklāt skaisti. Ja mārtiņrozes būs pilnā saulē, tās tikai augs un augs, garie laksti par ziedēšanu sāks domāt tikai vēlu rudenī, kad saules kļūs mazāk. Taču normālos rudeņos ar salu tas jau var būt par vēlu, un līdz ziediem nemaz netiek.

Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga
Foto: Inita Šteinberga

Mārtiņrozēm patīk vieta, kur saule tām tiek aptuveni astoņas stundas dienā.

Lielziedu krizantēmas neizdosies pārziemināt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.