Frizējam dekoratīvos augus: dažus tikai pavasarī, citus pat vēlā rudenī 0
Man ir neliels dārzs. Tajā savākta krietna augu kolekcija. Taču nu saprotu, ka daži pārāk saauguši un jāsāk cirpt. Kā un kad to vislabāk darīt? DAIGA Saulkrastos
Grupās stādītiem lapu krūmiem un skujeņiem agrāk vai vēlāk pienāk brīdis, kad tie sāk cits citu nomākt. Ļaujot visiem brīvi augt, dobe drīz vien zaudēs savu skaistumu. Lai tā nenotiktu, dekoratīvo augu audzētājs Jānis Auziņš no Tukuma iesaka ņemt šķēres un jau laikus ierobežot vainagus.
Īstie laiki atšķiras
Skujkokus (priedes, tūjas) vislabāk apgriezt pavasarī, līdz Jāņiem, egles – ziemas beigās, pavasara sākumā. Taču saimnieks atzīstas, ka augus cērp tad, kad ir brīvs no citiem darbiem, ir jauks laiks vai iedvesma. Arī tad, ja kāds augs nevietā strauji izstiepis dzinumus, to apcērp.
! Apcērpot egles, svarīgākais dzinumu saīsināt tik daudz, lai uz tā paliktu snaudošie pumpuri, no kuriem veidosies jaunie zariņi.
Stingri cirpšanas laiki jāievēro ziedošajiem krūmiem. Vairums zied uz iepriekšējā gada dzinumiem un jāapcērp tūlīt pēc ziedēšanas. Piemēram, rudenī apgriezts jasmīns kupli ataugs, bet ziedēs tikai pēc diviem gadiem. Izņēmums ir dārza hortenzijas, kas zied uz jaunajiem dzinumiem. Tās apgriež agri pavasarī pirms pumpuru plaukšanas. Lapu koki un krūmi ar dekoratīvu lapojumu ir pieticīgāki, un tos var apgriezt pamatīgāk, lai atjaunojas.
Augus necērp ziemas salā un vasaras karstumā.
Apcērpot dekoratīvos augus, brūču ziede nav jālieto.
Vainaga veidošana nepatīk magnolijām.
Defekts top par efektu
Vietā, kur augi saskaras, tie nomāc viens otru, un zari atmirst. Nokavējot īsto brīdi, dažam kociņam ideālu augumu vairs neatgūt. Vienas no jutīgākajām ir egles. Arī tūjām noēnotajā vietā zari būs pliki. Ar laiku skujenis, kas raženi aug, dārza kompozīcijai var kļūt par lielu un masīvu, īpaši mazā dārzā, kurā vēlas veidot augu dažādību. Viens no labiem veidiem ir vainaga pacelšana uz augsta stumbra. Tas noderēs arī, ja apakšējie koka zari ir daļēji atmiruši.
! Tūjas piedod dārznieka kļūdas un labi atjaunojas.
Īstie augi jācērp mazāk
Plānojot stādīt dārzā stingras ģeometriskas formas kokus un krūmus (gan lapu, gan skuju), izvēlas šķirnes, kuras pašas veidos vēlamo vainagu. Kā vienu no piemēriem Jānis Auziņš min bārbeles, kuras var būt gan pavisam maza izmēra apaļi krūmiņi, gan pāris metru augsti augi, kas piemēroti dzīvžogiem.
Arī tūjām ir liela formu dažādība. Nav gudri iestādīt kolonveida koku un mēģināt no tā izveidot bumbulīti. Savukārt apaļo formu tūjas vienmēr izskatīsies kā svaigi cirptas. Tā var panākt vēlamo efektu un ietaupīt savu darbu.
! Cērpot dekoratīvos augus, ik pa laikam atkāpjas un novērtē, vai forma veidojas pietiekami glīta.
PADOMS
Ziemassvētku eglītes mazo un kompakto augumu veido, īsinot dzinumu galus. Ja tādu iestāda dobē, jāņem vērā, ka koks strauji zaudēs savu formu un turpinās augt kā normāls liela auguma koks. Ja vēlas, to regulāri var cirpt un noturēt tā nelielo augumu.
Veido zarus
Moderno japāņu stila dārzu svarīgs elements ir neparastās formās veidoti koki, mazo bonsai kociņu līdzinieki. Viens no mūsu apstākļiem piemērotākajiem augiem veidošanai ir Benksa priede. Jānis Auziņš izmanto sējeņus vai iegādājas mazus stādiņus. Auguma veidošanai ap izvēlēto zaru tin mīkstu, lokanu stiepli, piemēram, resnās alumīnija stieples. Zaru kopā ar stiepli pamazām ieloka vēlamajā leņķī. Augu bieži apskata, lai stieple neiespiestos mizā.
Skuju cekulu dzinumu galos saīsina. To apcērp, lai veidotos blīvs zarojums. Šādi augu dobē var locīt un frizēt, līdz tas izskatās pietiekami liels stādīšanai dobē.
Benksa priedei skujas skaisti smaržo (līdzinās labam veļaspulverim!), sevišķi vasarā, karstā laikā.
Skujeņiem vajag tīrīšanu
Skuju biršana skujkokiem ir dabiska lieta. Ja skujas dzeltē dzinuma daļā tuvāk stumbram, par to nav jāuztraucas.
Taču daudziem dekoratīvajiem augiem, sevišķi cirptajiem, vainags ir tik blīvs, ka skujas nevar izbirt. Tās krājas vainaga iekšpusē, veidojot labvēlīgu vidi slimību attīstībai. Turklāt šīs kritalas noēno zarus un stumbru, neļaujot sarosīties snaudošajiem pumpuriem, kas varētu veidot jaunus zarus.
Vēlams vecās skujas no vainaga iekšpuses reulāri izbraucīt un izkratīt. To vislabāk darīt, uzvelkot izturīgus auduma cimdus un jaku ar garām piedurknēm.
Ja koks ir tik liels, ka nevar aizsniegt tā galotni, augu var sapurināt vai tā vainagu izbakstīt ar koku.