Frēzijas neiesaka pavasarī steidzināt. Puķkopja padomi 0
“Gribu pamēģināt iestādīt frēzijas. Vai tās pavasarī istabā kastītēs jādiedzē un tikai tad jāstāda ārā?” MĀRĪTE Ikšķiles novadā
Puķkopis Agnis Ābele uzsver, ka šīs sīpolpuķes noteikti nevajag steidzināt – stādīt podos vai kastītēs, jo bumbuļsīpoli izdzīs gan asnu, gan saknītes, kas pārstādīšanas procesā tiks sabojātas.
Ko darīt tagad. Ziedaudzētājs atgādina – pašlaik frēziju sīpoli jātur maksimālā siltumā, t.i., ne zemāk kā 25 °C, lai attīstītos ziedaizmetņi (šāda temperatūra bija jānodrošina jau kopš frēziju norakšanas). Ja nav speciālas telpas, miera periodā ziemā bumbuļsīpolus var glabāt vannasistabā, istabā zem radiatoriem, privātmājā apkures katla tuvumā, blakus novietojot trauku ar ūdeni, lai sīpoli pārāk nesažūst (tiesa, nekas slikts nenotiek, ja ūdens trauks netiek turēts tuvumā un sīpoli sažūst – tie tāpat augs un ziedēs).
Pirms stādīšanas pamodina. Lai frēzijas ātrāk dārzā sāktu dzīt saknītes un asnus, pirms stādīšanas bumbuļsīpolus vajag modināt – 5–7 dienas atdzesēt 5 °C temperatūrā (var ielikt ledusskapī).
Stāda. Dārzā (viegli noēnotā vietā, barības vielām bagātā augsnē) stāda, tiklīdz var sastrādāt augsni, – aprīlī. Stāda divu sīpolu dziļumā 5–7 cm atstatu citu no cita. Stādīšanai izmanto sīpolus, kas atdalīti no vairsīpoliņiem (tos sēj atsevišķi un ciešāk). Pēc stādīšanas dobi nomulčē ar neitralizētu kūdru aptuveni 5 cm biezā kārtā.
Kāpēc nezied? Veikalos piedāvā no Holandes ievestas dažādu šķirņu frēzijas, kam transportēšanas laikā bieži tiek nojaukts temperatūras režīms (sīpoli noliktavās ir atdzesēti kā pirms stādīšanas), tāpēc tās veido tikai zaļas lapas, bet nezied. Ar garantiju ziedēs vietējo pieredzējušo puķkopju izaudzētās frēzijas, kas sīpolus ziemā uzglabā paši.
Kur iegādāties. Pie jelgavnieka Agņa Ābeles var iegādāties pašaudzētus frēziju sīpolus: šķirnes ‘Winter Gold’ (dzeltena), ‘Yvonne’ (dzeltena, pildīta; šķirnes īpatnība – brūnē lapas, toties veido ļoti daudz kvalitatīvu ziedu), ‘Ice Cream’ (balta), cena 0,25 eiro/gabalā.