Donalds Tramps.
Donalds Tramps.
Foto: AFP/ SCANPIX/ LETA

Franks Gordons: Mīklainais jēdziens “Oktobra pārsteigums” šogad patiešām bija kā bumbas sprādziens 4

Franks Gordons, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

“Oktobrēni” – tas bija padomju bērnu indoktrinācijas pirmais posms. Kaut gan boļševiku apvērsums Petrograda notika 1917. gada 7. novembrī, pēc “veca stila” tas bija 25. oktobris. Tā nu pasaules vēsturē ienāca jēdziens “Oktobra revolūcija”. Šis apvērsums bija pārsteigums, tā sekas – globālas un drausmīgas.

Bet te ir runa par mīklainu jēdzienu, kas saistīts ar vēlēšanu specifiku Savienotajās Valstīs: “The October surprise” (oktobra pārsteigums). ASV prezidenta vēlēšanām jānotiek ik pa četriem gadiem “novembra pirmās nedēļas otrdienā”, t. i., šogad 3. novembrī. Un ne vienu reizi vien oktobrī – vēlēšanu kampaņas pašā karstumā – negaidīti gadījās kaut kas tāds, kas radīja apjukumu un varēja mainīt konkurentu izredzes.

CITI ŠOBRĪD LASA

2016. gadā tāds pārsteigums “uzpeldēja” 7. oktobrī, kad nez no kurienes kļuva zināms, ka pirms vairākiem gadiem Donalds Tramps saunā ar draugiem bija plātījies: “Kad tu esi zvaigzne, viņas ļauj tev to darīt. Tad tu vari darīt visu ko – grābt aiz “pussy” (latviskot neņemos), vari darīt visu.” Šoks bija pamatīgs. Bijusī ASV valsts sekretāre Kondolīza Raisa pat ieteica Trampam noņemt savu kandidatūru prezidenta amatam. Tomēr Trampam, kā zināms, tas pagāja secen.

Taču šoreiz “oktobra pārsteigums” patiešām bija kā bumbas sprādziens: 2. oktobrī kļuva zināms, ka Tramps inficējies ar koronavīrusu. Seniors (74 gadi), diezgan brangs – palielināta riska grupā. Un ja nu? Šausmīgi pat iedomāties!

Vainīgs bija Tramps pats: pandēmijas sākumā viņš nicinoši vīpsnāja par šo “gripas paveidu”, pat tad, kad Amerikā no vīrusa mirušo skaits sniedzās simttūkstošos, viņš bez maskas organizēja pasākumus, kuros piedalījās simtiem viesu bez kādas distances, ignorējot priekšrakstus. Tad nav ko brīnīties, ka inficējās vairākums viņa palīgu.

Trampu uz divarpus dienām pārveda uz tuvējo kara hospitāli un tad atļāva turpināt ārstēšanos pie sevis Baltajā namā. Skaidrs, ka ap šo visaugstāko pacientu lēkāja (piedodiet) Amerikas labākie ārsti, viņam deva visdažādākos preparātus. Šķiet, ka viņa dzīvībai nekas nedraud, bet ir jāuzmanās.

“Viņš ir traks,” nosprieda Nensija Pelosi – ASV Kongresa pārstāvju palātas priekšsēde (no konkurējošās Demokrātu partijas) un ierosināja “iedarbināt” konstitūcijas 25. labojumu, kas ļauj atstādināt prezidentu, ja viņš nav spējīgs pildīt savus pienākumus.

Var simpatizēt Trampam, var viņu pagalam neieredzēt, bet viņa prezidentūras četros gados apstiprinājās atziņa, ka viņš ir impulsīvs, neaprēķināms un untumains. Labi vēl, ka ir vēl gudri un apdomīgi vīri, kas lāgo “iztaisnot” viņa līkločus, piemēram, valsts sekretārs Maiks Pompeo un prezidenta znots Džareds Kušners.

Reklāma
Reklāma

3. novembrī neatkarīgi no iznākuma Amerikā var uzliesmot pilsoņkarš, spriež vērotāji. Aptaujā Džo Baidens apsteidz Trampu, taču līdz velēšanu dienai var vēl daudz kas notikt.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.