Franks Gordons: “Katrs zina, kas ir šis ienaidnieks.” 0
Telavivas laikrakstā “Haaretz” publicēta plaša reportāža, kuras autors Gideons Levi kopā ar vairākiem citiem Izraēlas žurnālistiem bija devies uz Vāciju, kur netālu no Nirnbergas aprīlī notika mācības, kurās piedalījās 5000 karavīru – no Latvijas un septiņām citām NATO dalībvalstīm. Taču pirmoreiz viņu skaitā bija arī 300 Izraēlas armijas karavīru – elites vienības “Sarkanās beretes” izlūku bataljons. Un, kaut gan Izraēla nav NATO dalībvalsts, kad kādam no Izraēlas kontingenta karavīriem jautāja, vai viņam nav šaubu par to, ko viņš te, Vāczemē, dara, atbilde bija nepārprotama: “Nē, es ticu,ka šis ceļš ir pareizais.”
Reportāžas autors norāda, ka mācībās jeb kara spēlē runa ir par ienaidnieku, kurš atvairāms, “un katrs zina, kas ir šis ienaidnieks”.
Un man kā rīdziniekam, kurš mīt Izraēlā, ir prieks par to, ka šajās mācībās, kuru mērķis ir atvairīt visiem zināmu ienaidnieku, kopā ar bataljonu no manas dzimtenes Latvijas piedalās arī mūsu bruņoto spēku izlases vienības vīri.
Šīs NATO mācības notiek mežainā Bavārijas apvidū, milzu poligonā (163 kvadrātkilometru), kas saucas “Joint Multinational Readiness Center”, ko pārvalda Vācijā izvietoto ASV bruņoto spēku štābs.
Šo manevru, var teikt, mugurkauls ir ir Vācijas armijas – Bundesvēra 21. brigāde, un, ņemot vērā, ka pirms 75 gadiem šajā Bavārijas nostūrī bija hitlerisko holokausta organizētāju galvenais “perēklis”, sadarbība starp Bundesvēra karavīriem un IDF (Izraēlas armijas) ļaudīm bija cieša, pat priekšzīmīga.
Interesanti, ka mācību dalībniekiem rīkoja ekskursiju uz tuvējo Nirnbergu, kur savā laikā tika rīkoti grandiozie Hitlera partijas saieti un pēc tam darbojās starptautiskais Nirnbergas tribunāls, kur tiesāja nacistiskos kara noziedzniekus. Izraēlas karavīrus dalība šādā ekskursija, dabiski, vedina uz skumjām pārdomām, bet komunikācija ar Bundesvēra “kamerādiem” notiek pēc nerakstīta likuma jeb norunas: par vēsturi – ni, ni…
Mācību dalībnieki no NATO dalībvalstīm atzinīgi izteicās par Izraēlas karavīriem, kuriem visiem zināmu apstākļu dēļ ir vērā ņemama kaujas pieredze. Pozitīvas ir atsauksmes par viņu aprīkojumu, kas atbilst visstingrākajām prasībām.
Noslēgumā gribētos citēt to, ko teica Izraēlas izlūku bataljona kareivis Alons Hindi: “Ar tādu armiju kā mūsējā un kopā ar sabiedrotajiem mēs būtu varējuši novērst holokaustu.”
Bez pārdomām par vēsturi laikam tomēr neiztikt.