Karabīne mednieka somā. Franču ‘Verney-Carron’ pusautomāts 0
Parasti ieroču ražotāji ļoti lepojas ar savu seno vēsturi, izkoptajām tradīcijām un spēju attīstīties laikam līdzi.
To pašu saka arī franču Verney-Carron – kompānija, kuras saknes meklējamas 19. gadsimta sākumā. Verney-Carron ieroču ražotājs sekmīgi darbojas jau gandrīz divus gadsimtus; un tas viss sākās ar kādu jaunu un uzņēmīgu cilvēku. Klods Vernē 1820. gadā piedalījās ieroču ražotāju konkursā un ieguva pirmo vietu par skaisti izgrebtu ieroča laidi, kuru vēl šobaltdien iespējams apskatīt muzejā. Šis arī ir sākums uzņēmumam, kuru 1830. gadā pārdēvēja par Verney-Carron, jo Klods apprecēja Antuaneti Karonu, kura pati bija ieroču kalēja meita. Kopš tā laika bizness tiek nodots no paaudzes paaudzē. Šo divu gadsimtu laikā daudz kas ir mainījies, daudz kas ir pārdzīvots, tajā skaitā divi pasaules kari un globālās ekonomiskās depresijas.
Pirmais masveida produkts bija bok tipa bise Sagittaire, ko prezentēja 1966. gadā un kas nekavējoties kļuva par īstu tirgus līderi. Nākamajos gados uzņēmums piedzīvoja iespaidīgu attīstību, kas mijās arī ar kritumiem. Vēlāk uzņēmums sāka ražot ieročus arī Francijas armijai, kas ļāva kompānijai pārveidoties un attīstīties. Tika radīti jauni izstrādājumi, kas ļāva kompānijai saglabāt savu vietu tirgū.
2002. gadā uzņēmums sāka ražot arī savu apģērbu un aksesuāru līniju. Šoreiz pievērsīsimies Verney-Carron radītajam pusautomātiskajam vītņstobra ierocim Impact NT One, kas tiek prezentēts kā vienīgais pusautomātiskā ieroča modelis, kas radīts Francijā! Ņemot vērā franču patriotismu, šis ir ļoti labs sauklis, lai piesaistītu pircēju uzmanību.
Šis ierocis ir gana kompakts, paredzēts dzinējmedībām un tiek piedāvāts četros dažādos kalibros – 7×64, .300 Win Mag, 30-06 Springfield, kā arī 7mm Rem Mag. Tiek piedāvāts modelis Battue ar kopējo garumu 110 cm, kas paredzēts dzinējmedībām, un arī 102 cm garais Traquer, kā liecina nosaukums – paredzēts izsekošanai.
Kopējais ieroča svars ir 3,1 kg, tātad pietiekami viegls. Modelim Battue stobra garums ir 55 cm, bet modelim Traquer – 47 cm. Pēc pasūtījuma var dabūt arī 60 cm garu stobru ar frēzējumu, ja ir tāda vēlme.
Ļoti interesanta ir šā ieroča ielādēšanas sistēma. Aptvere kā daudzām karabīnēm, taču tā ir piestiprināta pie paša ieroča un principā medību apstākļos nav noņemama.
Tiek piedāvātas divu veidu aptveres – divām un četrām patronām. Eiropā piemērotākā būs pirmā, tādēļ ka pastāv patronu skaita ierobežojumi pusautomātiskajam ierocim. Oriģināli ierocim ir ārējie tēmēkļi, kas ļaus efektīvi šaut arī bez optiskajām ierīcēm, bet vienlaikus karabīnei var piestiprināt arī kronšteinus un optisko tēmēkli vai sarkano punktu.Ražotājs piedāvā arī sintētisko laides versiju tiem, kam medību apstākļos žēl sabojāt koka laidi.
Tāpat arī ir citi laides veidi – sintētiskā kamuflāžas rakstā, ar un bez pistoles roktura. Koka versijai pieejams arī regulējams laides vaidziņš, lai šaušanu padarītu maksimāli ērtu un efektīvu.
Kopumā šis ir moderns, pielāgojams un interesants ierocis dažādām medību situācijām. Nosaukums Verney-Carron nav svešs Latvijas medniekam, tomēr šis zīmols nav ieguvis plašu popularitāti, zaudējot citiem zināmākiem zīmoliem, lai gan kvalitātes, izpildījuma un efektivitātes ziņā šie ieroči daudz neatpaliek no konkurentiem.
Jāpiebilst arī, ka Verney-Carron saviem ieročiem dod piecu gadu garantiju, kas ir vērtīga nianse. Jāsaka, ka Verney-Carron nav nekāda mazā firmiņa, bet labi zināms zīmols ar bagātīgām tradīcijām. Uzmanību var pievērst arī sērijai Impact LA, kas radīta, lai izvairītos no birkas pusautomāts, jo šajā versijā ieroci pārlādē pats mednieks.
Cenas ziņā gan jāsaka, ka ierocis nav no lētākajiem, maksā ap 2200 eiro atkarībā no modeļa. Kādreiz Verney-Carron ieroči bija atrodami Purnavu muižas veikalos, bet tagad ar garantiju tos var aplūkot Lietuvā – Zala Arms veikalos.
Vairāk lasiet žurnāla Medības janvāra numurā