Franču mediji pret “Google”: ASV firmai jāmaksā par izmantoto mediju saturu 0
Francijas tiesa lēmusi, ka ASV firmai “Google”, kas pārvalda pasaulē populārāko tīmekļa meklētājprogrammu, ir jāmaksā franču medijiem par izmantotajiem preses materiāliem.
Francijas tiesas lēmums iezīmē franču izdevēju izšķirošu uzvaru cīņā ar ASV pārlūkprogrammu gigantu, kam būs jāievēro Eiropas autortiesību direktīva, atzīmē izdevums “Politico”.
Francijas Konkurences pārraudzības aģentūra (KPA) devusi rīkojumu “Google” sākt sarunas ar franču izdevējiem par licences maksu, kas firmai jāmaksā par izmantoto mediju saturu. KPA paziņojusi, ka sarunas jāpabeidz trīs mēnešu laikā, izstrādājot atlīdzības plānu izdevējiem. “Google” atteikšanās maksāt par preses materiālu izmantošanu bija nonākusi Francijas politiskās dienaskārtības galvgalā, iesaistot pat prezidentu Emanuelu Makronu, kurš raksturoja debates par šo tēmu kā “nacionālās suverenitātes” jautājumu un pērn paziņoja:
Pirms gada apstiprinātās izmaiņas ES autortiesību likumā piešķir preses izdevējiem tā saucamās blakustiesības, ļaujot viņiem pieprasīt maksu no tādām firmām kā “Google” un “Facebook” par mediju satura izmantošanu to vietnēs. Francija bija pirmā ES dalībvalsts, kas iekļāva šo reformu nacionālajā likumā.
“Tas ir svarīgs solis ceļā uz izdevēju blakustiesību efektīvu īstenošanu,” paziņojis Francijas kultūras ministrs Franks Rīsters, vērtējot Konkurences pārraudzības aģentūras lēmumu. “Daži gribēja, lai šīs tiesības paliek tikai uz papīra, bet viņi kļūdījās,” viņš piebilda.
KPA turpina izmeklēt, vai “Google” ir pārkāpis konkurences noteikumus uz franču mediju rēķina, taču Francijas tiesas lēmums nozīmē, ka ASV firmai jāmaksā izdevējiem par lietotā satura izmantošanu.
Septembrī “Google” paziņoja, ka vairs nepublicēs nelielus izvilkumus no preses rakstiem zem tīmekļa saitēm, izvairoties slēgt licencēšanas līgumus ar medijiem. Izdevēji un ziņu aģentūra AFP nolēma iesniegt sūdzību KPA, uzskatot, ka firma ļaunprātīgi izmanto savu ietekmi kā populāra pārlūkprogramma.
Pirms ES autortiesību likuma reformu apstiprināšanas vairāku ES valstu preses izdevēji centās vest sarunas ar “Google”. Spānijā firma izlēma apturēt tās atzara “Google News” darbību pēc diskusijām par maksājumu tiesībām.
Francijas tiesas lēmums nozīmē, ka franču prese drīz iegūs jaunus ienākumus, kas ir ļoti svarīgi nozarei, ko smagi ietekmējis sludinājumu apjoma kritums koronavīrusa krīzes laikā. “ES mērķis ir panākt taisnīgāku samaksu žurnālistiem par viņu rakstu izmantošanu tīmekļa platformās, kas gūst ienākumus no sludinājumiem, paziņojis Eiropas Komisijas pārstāvis.
KPA uzskata, ka “Google”, izmantojot savu dominējošo stāvokli, varētu būt “ieviesusi netaisnīgus noteikumus darījumiem ar izdevējiem un ziņu aģentūrām”, kad Francijā pagājušā gada oktobrī stājās spēkā jaunie ES autortiesību noteikumi presei.
KPA paziņojumā secināts, ka “Google” rīcība ir radījusi nopietnu un tūlītēju kaitējumu preses sektoram, apejot likumu par izdevēju blakustiesībām, un pieprasīts veikt steidzamus pasākumus.
KPA uzstāj, ka “Google” sarunu ilgums ar izdevējiem nedrīkst pārsniegt trīs mēnešus, bet vienošanās noteikumiem jāstājas spēkā ar atpakaļejošu datumu, kad Francija ieviesa jaunos noteikumus.
KPA lēmumā paredzēti papildu pasākumi, lai nepieļautu “Google” vēršanos pret izdevējiem, kas iesniedza sūdzību Konkurences pārraudzības aģentūrā. “Google” uzlikts par pienākumu katru mēnesi ziņot KPA par notikumu virzību.
“Firma pakļausies (KPA) rīkojumam, kamēr mēs to caurskatām un turpinām sarunas,” paziņojis “Google” viceprezidents Ričards Gingrass. Jurists Damjēns Žerardēns, kurš darbojas kā franču izdevēju advokāts, uzskata to par ļoti svarīgu lēmumu, gan piebilstot, ka cīņa vēl nav galā.