Francijas zemnieki: Olu kari turpināsies 0
Francijas zemnieki negrasās apmierināties ar vienu protesta akciju, kuras laikā augusta sākumā sasita vairāk nekā 100 000 olu. Arī pašlaik ik nakti Bretaņas zemnieki tās iznīcina, protestējot pret zemajām iepirkuma cenām.
Atdod trūcīgajiem un sasit
No visām Francijā esošajām vistkopības fermām 40% atrodas valsts rietumdaļā Bretaņā. Īvs Marī Bodē, Bretaņas un Luāras baseina gaļas ražotāju savienības olu nodaļas prezidents, uzskata, ka no 350 miljoniem dējējvistu, kas uzskaitītas visā Eiropas Savienībā, 15 līdz 20 miljoni ir par daudz un nevajadzīgi.
Lai spētu ievērot ES noteiktās normas vistu turēšanas apstākļiem, lielākā daļa zemnieku ir bijuši spiesti krietni pārorganizēt savas saimniecības, ieguldot šajā procesā ievērojamus līdzekļus. Labiekārtošanas darbi vienai vistai viņiem izmaksājuši apmēram 20 eiro. Daļa vistkopju, pārkārtojot savas saimniecības, ir izmantojuši iespēju tās palielināt par 30 un pat par 50%. Tādējādi ir fermas, kurās ir pat 100 000 vistu, bet daudzas saimniecības tomēr likvidētas, jo vistkopjiem nav bijis iespējams atrast nepieciešamo naudas summu ražošanas turpināšanai un saražotās produkcijas pārdošanai.
Pašlaik Bretaņas vistkopjiem saņemtā samaksa par pārdotajām olām nesedz pat ražošanā ieguldīto summu. Un par kaut kādu peļņu vai augšupeju te vispār nav runas. Ražošanas izmaksas 100 olu iegūšanai ir septiņi eiro, toties zemnieki par tām saņem tikai piecus eiro. Viņu dusmas un izmisums ir saprotams.
Neredzēdami nekādas turpmākas perspektīvas savam darbam un izdzīvošanai, Bretaņas vistkopji ir apvienojušies, lai rīkotu protesta akcijas, par brīvu atdodot olas trūcīgo iedzīvotāju ēdināšanas ie-stādēm un katru nakti arī sasitot daļu saražoto olu.
Viņi pat ir piedraudējuši nokaut vistas, ja Francijas valdība viņu problēmās neieklausīsies. Atbrīvoties no 100 000 olām ik dienu – šis skaitlis nav izraudzīts nejauši, tas atbilst 5% saražoto olu, kas šobrīd Francijā ir pārprodukcija, lai gan pērn olu pat pietrūka – pieprasījums bija lielāks nekā piedāvājums. Bretaņas olu ražotāji cer, ka šādai akcijai būs rezultāti un ka Francijas valdība ņems vērā viņu prasības samazināt olu ražošanas apjomus par 5%, pacelt tirgus cenas olām un atrast iespējas olas eksportēt.
Vaino lieltirgotājus
Pēdējo piecpadsmit mēnešu laikā olu iepirkuma cenas ir samazinājušās uz pusi. Pēc Francijas lauksaimniecības ministra Stefana le Folla domām, tajā vainojama lieltirgotāju izraisītā tirgus cenu krišanās. Vidēji Francijas vistkopji saņem 75 eiro centus par katru pārdoto kilogramu olu (4,57 eiro centi par 1 olu), toties pašizmaksa ir 95 eiro centi. Francijā joprojām samazinās lauksaimniecības produktu iepirkuma cenas un sadārdzinās pašizmaksa, ko izraisījusi pārprodukcija un Eiropas Savienības direktīvas par normām attiecībā uz dzīvnieku turēšanas ap-stākļiem, kādas kopš 2012. gada jāievēro visiem lauksaimniekiem.