“Dzelteno vestu” kustības aktīvists uz protestētāju bloķētā autoceļa Provansas apgabalā valsts dienvidaustrumos pauž gandarījumu par valdības piekāpšanos.
“Dzelteno vestu” kustības aktīvists uz protestētāju bloķētā autoceļa Provansas apgabalā valsts dienvidaustrumos pauž gandarījumu par valdības piekāpšanos.
Foto: Claude Paris/AP/SCANBPIX/LETA

Francijas valdība piekāpjas protestētājiem 0

Pēc triju nedēļu vardarbīgiem protestiem Parīzē un citviet pret degvielas nodokļa celšanu premjerministrs Eduārs Filips pēc tikšanās ar visu valsts politisko partiju vadītājiem paziņojis, ka plānotais degvielas nodokļa paaugstinājums tiek atlikts uz sešiem mēnešiem.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Lasīt citas ziņas

“Nodokļa pienesums nav tā vērts, lai apdraudētu nācijas vienotību,” televīzijas uzrunā pavēstīja valdības vadītājs, atzīstot, ka dusmu izvirdums ielās “radies no dziļas netaisnības: nespējas cienīgi dzīvot no sava darba”. Viņš piebilda, ka nākotnē jebkuri protesti būs jāizziņo iepriekš un tiem “jānotiek mierīgi”. Valdošās partijas “Republique en Marche” likumdevēji paziņojuši, ka valdība plāno iesaldēt plānoto elektrības un gāzes cenu celšanu. Stingrāka auto izplūdes gāzu kontrole, ko bija paredzēts ieviest nākamā gada janvārī, arī tiks atlikta, jo tā bija viena no “dzelteno vestu” protesta kustības aktīvistu prasībām.

Jaunais nodoklis palielinātu degvielas cenu par četriem eirocentiem litrā no nākamā gada janvāra. Šobrīd litrs benzīna Parīzē maksā 1,42 eiro, nedaudz vairāk nekā dīzeļdegviela. Nemieri nodarījuši kaitējumu ekonomikai: atcelti pieteikumi viesnīcu rezervēšanai, apsīkusi tirdzniecība, investori kļuvuši piesardzīgāki, biržās kritusi tūrisma un transporta firmu akciju vērtība, atzīmē aģentūra “Reu­ters”. Prezidents Makrons apgalvo, ka degvielas nodokļa celšana ir daļa no viņa centieniem vērsties pret klimata izmaiņām un vides piesārņojumu, lai pārliecinātu franču autovadītājus nomainīt dīzeļdegvielas auto pret videi draudzīgākiem modeļiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sākušās kā protesti pret degvielas cenu pieaugumu, ielu manifestācijas ātri pārauga plašākās neapmierinātības izpausmēs pret prezidenta Emanuela Makrona politiku, apsūdzot viņu mazturīgo iedzīvotāju dzīves līmeņa apdraudējumā. Analītiķi uzskata, ka pašreizējie protesti ir plašākie kopš 1968. gada studentu nemieriem. Līdz ar prasību par degvielas nodokļa celšanas apturēšanu “dzelteno vestu” kustības aktīvisti iestājas par minimālās algas paaugstināšanu un pērn atceltā nodokļa atjaunošanu personām ar augstiem ienākumiem. Premjerministra Filipa pārstāvis paziņojis, ka premjers neplāno tikties ar “dzelteno vestu” delegāciju “drošības apsvērumu dēļ”, jo daļa protestētāju apstrīd “dzelteno vestu” apgalvojumu, ka viņi ir tautas kustības īstenie pārstāvji un pat nosūtījuši draudu vēstules.

Saduroties ar nopietnākajiem ielu protestiem kopš savas uzvaras vēlēšanās 2017. gadā, prezidents Makrons atcēlis šonedēļ paredzēto vizīti Serbijā, lai paliktu Francijā. Parīzē demonstrantu sadursmēs ar policiju trīs cilvēki gājuši bojā, vairāk nekā simt cilvēku ievainoti un aptuveni pieci simti aizturēti, aizdedzināti desmitiem automobiļu, izlaupīti veikali. No protestētāju rokas cietušas vairākas mākslinieciski vērtīgas skulptūras.

Franču mediji pauž šaubas, ka premjerministra Filipa paziņojums par daļēju piekāpšanos protestētājiem varētu izbeigt ceļu bloķēšanu un demonstrācijas, ko paredzēts atsākt nedēļas nogalē Parīzē. “Valdība spērusi pirmo soli, bet mēs nepiekritīsim drupatām,” izteicies Benžamins Košī, viens no protestu kustības vadītājiem. Aptaujas liecina, ka aptuveni 70 procenti iedzīvotāju atbalsta “dzelteno vestu” kustības prasības.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.