Francijas budžeta ministrs slēpj naudu ārzonu bankās 0
Francijā izvēršas skandāls sakarā ar budžeta ministra Žeroma Kaizaka izvairīšanos no nodokļiem, vairāk nekā 20 gadus slēpjot naudu ārzonu bankās. Lai gan vainīgais jau atkāpies no amata, plašsaziņas līdzekļos tiek uzdoti jautājumi, cik par viņa darbību zināja citi valdības locekļi un ko tas nozīmē sociālistu prezidentam Fransuā Olandam, kurš pērn nāca pie varas, solot “nevainojamu republiku”.
Kaizaks, kura svarīgākais amata pienākums bija pārraudzīt kampaņu pret nodokļu nemaksātājiem, vairākkārt publiski noliedza, ka viņam būtu rēķins ārzonu bankās, melojot kā prezidentam, tā parlamentam un sabiedrībai. Meli nāca gaismā, kad interneta pētniecības vietne “Mediapart” pagājušā gada nogalē atklāja, ka Kaizakam Šveices bankā ir slepens rēķins, kas vēlāk tika pārvietots uz Singapūru. Fakti liecina, ka viņam joprojām ir 600 000 eiro Singapūras bankā, raksta izdevums “Euobserver”. Lai gan prezidents Olands un vairāki ministri galvoja par viņu, Kaizaks vēl vairākus mēnešus turpināja noliegt apsūdzības, taču bija spiests atzīties.
Olands, pēc nepilna gada amatā kļuvis par vienu no nepopulārākajiem prezidentiem Francijas vēsturē, televīzijas intervijā nosodījis Kaizaka uzvedību kā “nepiedodamu”.
Cenšoties mazināt skandālu, Olands paziņoja, ka turpmāk visiem ministriem un parlamentāriešiem būs jādeklarē personīgās finanses, bet tie, kas izvairīsies no nodokļiem, nevarēs ieņemt publiskus amatus. Kaizaka skandāls, ko raidsabiedrība BBC nodēvējusi par “cinisma kalngalu”, ir iedragājis sabiedrības uzticību, ko Olands centās veidot, lai atšķirtos no sava priekšgājēja Nikolā Sarkozī, kurš apsūdzēts kosmētikas firmas “L’Oreal” īpašnieces miljardieres Lilianas Betankūras naudas piesaistīšanā priekšvēlēšanu kampaņā.
Lai gan Francijas ekonomikā turpinās lejupslīde, Olandam nācies atlikt bagātnieku nodokļa tālāku virzīšanu, jo tiesa atzinusi šo likumprojektu par neatbilstošu konstitūcijai. Francijas prezidentam arī nācies atzīt, ka viņam neizdosies samazināt valsts budžeta iztrūkumu tādā apjomā, kā viņš bija solījis ES partneriem, atzīmē “Euobserver”.
Labējās opozīcijas politiķi pauž neticību, ka Olanda valdība uzzinājusi par Kaizaka darbībām tikai dažas dienas pirms skandāla publiskošanas. Franču presē “Kaizaka lieta” nodēvēta par vienu no 1958. gadā izveidotās Piektās republikas skaļākajiem skandāliem, izsakot minējumus, vai Olandam nenāksies izdarīt pārkārtojumus valdībā, lai gūtu atelpu.
Analītiķu ieskatā atklājumi par politiķu un ar tiem saistītu personu finanšu darījumiem ārzonās veicina neuzticību tradicionālajām politiskajām partijām un vairo galēji kreiso un labējo spēku izredzes vēlēšanās.