Foto-LETA/AFP

Francijā grib sodīt seksuālo pakalpojumu pircējus 2

Francijas likumdevēji sestdien, 30.novembrī, atbalstījuši pretrunīgi vērtēto normu, kas paredz sodīt seksuālo pakalpojumu pircējus.

Reklāma
Reklāma
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Parlamenta apakšpalātas atbalstītā norma paredz seksuālo pakalpojumu pircējiem 1500 eiro lielu sodanaudu, bet atkārtotas pieķeršanas gadījumā – 3750 eiro lielu sodanaudu.

Tikmēr pie Nacionālās sapulces ēkas 29.novembrī pret likumprojektu protestēja pāris simtu saniknotu prostitūtu un viņu atbalstītāju, kamēr citi demonstranti pauda tam atbalstu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Prostitūcija Francijā ir legāla, taču aizliegta savešana un suteneru darbība. Seksuālos pakalpojumus aizliegts sniegt arī nepilngadīgajiem.

Valdība apgalvo, ka likumprojekta mērķis esot novērst vardarbību pret sievietēm, taču tā kritiķi brīdina, ka tas liks prostitūtām noiet pagrīdē, tādējādi sevi pakļaujot daudz lielākām briesmām.

Likuma pretinieki norāda, ka katram ir tiesības izmantot savu ķermeni, kā pašam labpatīk.

Seksuālo pakalpojumu sniedzēji un to atbalstītāji vairākās Francijas pilsētās jau iepriekš rīkojuši protesta demonstrācijas.

Atklājot debates, Moda Olivjē, viena no likumprojekta iniciatoriem, nosodīja kritiķu “divkosību”.

“Viena prostitūta pasludina sevi par brīvu, un pārējo verdzība kļūst cienījama un pieņemama?” retoriski vaicāja Olivjē. “Kā gan jūs varat atzīt par aizraujošu desmit līdz 15 dzimumaktus dienā, kurus ar dramatiskām sekām savai veselībai izcieš prostitūtas ekonomisku apsvērumu dēļ?”

Savukārt sieviešu tiesību ministre Nažata Valū-Belkasema parlamenta apakšnama deputātiem norādīja, ka “Francija nav valsts, kas atbalsta prostitūciju”.

“Jautājums nav par seksualitāti. Mēs neesam šeit, lai kļūtu par morāles policiju. (..) Jautājums ir par naudu, kas baro sutenerismu,” uzsvēra ministre.

Tiek lēsts, ka Francijā ir vairāk nekā 20 000 prostitūtu. Daudzas no tām ieceļojušas no Austrumeiropas valstīm, piemēram, no Bulgārijas un Rumānijas. Taču liels skaits prostitūtu ir arī no Nigērijas, Kamerūnas, Ķīnas un Dienvidamerikas valstīm.

Reklāma
Reklāma

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas datiem ārvalstnieku proporcija starp prostitūtām veido 80 līdz 90%.

Varasiestādes uzskata, ka vairums no tām kļuvušas par cilvēku kontrabandistu bandu upuriem.

Francija par paraugu savam likumprojektam ņēmusi Zviedriju, kur, kā apgalvo varasiestādes, seksuālo pakalpojumu pircēju sodīšana pēdējās desmitgades laikā esot samazinājusi prostitūtu skaitu ielās uz pusi.

Daudzas prostitūtas pēdējo dienu laikā izgājušas ielās, protestējot pret likumprojektu, kas jau tagad aizbiedējot daudzus klientus.

“Esmu zaudējusi 80% no sava apgrozījuma,” žēlojas 40 gadus vecā Priscīlija, kuras darbalauks ir Parīze. “Šis likums (..) mani nogalina.”

Viņa stāsta, ka viens no viņas klientiem, piemēram, turpmāk apmeklēšot ķīniešu masāžas salonus, kas piedāvā lielāku diskrētumu.

Pirms divām nedēļām vairāki desmiti Francijas slavenību, tostarp leģendārā aktrise Katrīna Denēva, parakstīja petīciju, vēršoties pret ieceri sodīt seksuālo pakalpojumu pircējus.

Savukārt oktobrī Francijā tika izplatīts manifests “Neaiztieciet manu mauku”.

“Mēs uzskatām, ka ikvienam ir tiesības brīvi tirgot savu pievilcību un pat gūt no tā prieku,” teikts šajā manifestā. “Kad parlaments tiek iesaistīts noteikumu pieņemšanā par seksualitāti, apdraudēta ir ikviena brīvība.”

Balsojums par pārējām likumprojekta normām parlamenta apakšpalātā – Nacionālajā sapulcē – paredzēts trešdien.

Ja Likumprojekts tiks apstiprināts, tas nonāks izskatīšanai Senātā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.