Francijā aizliegta filma par “Pērkonu”? Grupas solists: 30 gados pasaulē nekas nav mainījies! 4
“Tas ir tāds svarīgs mirklis – pa 30 gadiem nekas nav mainījies, pasaule tāda pati ir. Ir režīmi, kas nekad neļauj nekādas svabadības izpaust. Jo iznāk jocīgi – amerikāņu filma brīvā Eiropā tiek cenzēta satura dēļ no Ķīnas puses. Liekas – šodien?! Bet tas notiek! Nekas vēl nav beidzies!” – grupas “Pērkons” solists Raimonds Bartaševičs sacīja RīgaTV 24 raidījumā “Preses klubs”, komentējot ziņu, ka Francijā pēc ķīniešu prasības aizliegts rādīt dokumentālo filmu par Latvijas rokgrupu “Pērkons”.
Bartaševičs skaidroja, ka filmas sižets balstās uz Dziesmoto revolūciju, kas notika no 20. gadsimta 80. gadu beigām līdz 20. gadsimta 90. gadu sākumam. “Tā ir amerikāņu filma, kas ir izveidota virtuālajā realitātē – kā dokumentālā filma ar sižetu. Stāsts ir no amerikāņa skatupunkta, par Dziesmoto revolūciju, cīņu pret okupāciju. Tur ir kadri no Podnieka filmas, dokumentāli kadri, ir parādīta situācija, kāda bija šeit, Latvijā,” sacīja mūziķis.
Bartaševičs tāpat kā cits grupas “Pērkons” dalībnieks Juris Sējāns uzskata, ka filma tika cenzēta, jo tajā var redzēt to pašu, kas pašlaik notiek komunistiskajā Ķīnā.
Raksts turpinās pēc video.
Šonedēļ intervijas par notikušo Francijas laikrakstiem sniegšot dziedātāji Ieva Akuratere un Juris Kulakovs, LA.lv pastāstīja producents Sandis Mohovikovs. Viņš pats filmu pagaidām nav redzējis, vien tā treileri. Latvijā filmas pirmizrāde varētu notikt augustā. “Tas ir sarežģīti, jo filma veidota tā, ka jāskatās ar īpašām brillēm, taču iespējams, ka šeit parādīsim tehnoloģiski vienkāršāku versiju,” sacīja Mohovikovs.
“Pērkons: A VR Rockumentary” ir Mineapolē bāzētas reklāmas aģentūras “Fallon” darbs, idejas autors – Korijs Avots alias Cory McLeod, kuram ir latviešu saknes.
Filmu “Pērkons: A VR Rockumentary” bijis plānots rādīt piektdien, 25. maijā, tehnoloģiju izstādē “VivaTech” “Marcel Agency” stendā G38, LA.lv apstiprināja Korijs Avots. Tomēr notikušajā ir daudz neskaidrību. Izstādes “VivaTech” mājas lapā nav norāžu, ka Ķīnas korporācija “Alibaba”, kuras pārstāvji it kā aizlieguši filmas pirmizrādi (paziņojums, ka filmu rādīt nedrīkst, esot bijis neoficiāls, norādīja Mohovikovs) tiešām sponsorētu tehnoloģiju izstādi – viņi minēti starp tehnoloģiju zāles partneriem, taču ne starp lielajiem atbalstītājiem. Savukārt “Fallon” mājas lapā vēl joprojām “VivaTech” norādīta kā filmas pirmizrādes vieta. Kā var saprast, filmas veidotāju Latvijas sadarbības partneriem detalizētākas informācijas nav, savukārt Korijs Avots sacīja, ka tuvākas ziņas par aizliegumu rādīt filmu nevarot sniegt.
Tādējādi rodas jautājums, vai filmas pirmizrāde Francijā tiešām aizliegta, vai stāstam par aizliegumu ir kāds pārpratums vai cits pamats, piemēram, tās veidotāju vēlme uzkurināt Latvijas skatītāju interesi par kinolenti.
Tomēr gadījumi, kad Ķīna iejaukusies kinofestivālu programmā ir bijuši, norāda literatūras un kino kritiķe Ieva Viese-Vigula: “Pagājušā gada Ansī animācijas filmu festivālā netika izrādīta pilnmetrāžas filma “Have a nice day”, ko visi gaidīja kā mākslinieciski spēcīgu projektu un kas atspoguļo sabiedriskas kolīzijas Ķīnā.”
Izstādes “VivaTech” rīkotāju atbildi LA.lv pagaidām vēl nav saņēmusi.
* Materiāls precizēts.