Fotoradara fiksēto pārkāpumu uzraugs var izdzēst? Policija kliedē mītus 0
Ir pagājis gandrīz gads kopš uz Latvijas ceļiem darbojas 12 pārvietojamie fotoradari. Šajā laikā nācies dzirdēt dažādus viedokļus un mītus par radaru mērķi un darbību. Lai kliedētu mītus, kas valda sabiedrībā saistībā ar fotoradariem, Valsts policija (VP) uzskaitījusi pāris nepatiesus apgalvojumus, atspēkojot tos ar patiesību.
Bieži VP darbinieki, kuri ikdienā uzrauga fotoradarus, kad tie atrodas uz ceļa darbībā, mēdz dzirdēt apgalvojumu, ka “šie pārvietojamie fotoradari nepieder VP, bet gan komersantam un iekasētā soda nauda nonāk komersantu kontā.” VP norāda, ka tie ir VP
fotoradari. Un iekasētā soda nauda nonāk valsts budžetā.
VP neskaitāmas reizes ir uzsvērusi, ka fotoradari uz Latvijas ceļiem tiek uzstādīti vietās, kur visvairāk tiek apdraudēta ceļu satiksmes drošība. Tie netiek novietoti uz ceļa, lai kaitinātu autobraucējus vai iekasētu soda naudu, bet gan ar mērķi uzlabot satiksmes drošību!
VP uzsver, ka radaru atrašanās vietas tiek izvēlētas un saskaņotas, sadarbojoties vairākām satiksmes drošībā un satiksmes organizācijā iesaistītajām atbildīgajām institūcijām. Lēmums fotoradaru izvietot konkrētā vietā balstās uz visaptverošu ceļu satiksmes drošības situācijas analīzes kompleksu, kas ietver – ceļu satiksmes negadījumu analīzi (negadījumu, cietušo un bojāgājušo skaits konkrētajā vietā), ceļa posma funkcionālo nozīmi satiksmē, potenciālā braukšanas ātruma pārsniegšanas rezultātā radīto apdraudējumu citiem satiksmes dalībniekiem, tāpat tiek ņemta vērā satiksmes intensitāte un raksturīgās braukšanas tendences.
Ja kādai personai ir pretenzijas pret fotoradaru atrašanās vietām, VP aicina vērsties policijā, ne savu nepatiku izpaust pret konkrētu fotoradaru uzraugošo darbinieku, tādējādi traucējot policijas darbu, piemēram, aizšķērsojot radaru ar savu automašīnu vai pat uzbrūkot policijas darbiniekam.
Nereti nākas arī lasīt mītus, ka “fotoradars nespēj fiksēt īsto ātruma pārkāpēja automašīnu, ja automašīnas brauc viena aiz otras vai blakus vairākās joslās” vai “bildē ir vairākas mašīnas, jūs mani nevarat sodīt”.
VP skaidro, ka ikdienā fotoradars nepārtraukti kontrolē ātrumu un virzienu katram garāmbraucošajam transportlīdzeklim.
Transportlīdzeklis, kura vadītājs pārsniedz konkrētajā vietā atļauto braukšanas ātrumu, tiek fiksēts fotoattēlā kopā ar citiem uz braucamās daļas esošajiem transportlīdzekļiem brīdī, kad tas šķērso ātruma kontroles līniju.
Tāpat ir gadījies dzirdēt mītu, ka “fotoradara fiksēto pārkāpumu fotoradara uzraugs var izdzēst uz vietas”. VP norāda, ka to nav iespējams izdarīt, jo radara fiksētie ātruma pārkāpumi kodētā veidā tiek nosūtīti uz CSDD, kas apstrādā no fotoradariem saņemto informāciju un nosūta VP visu nepieciešamo informāciju. Likumsargi tos pārbauda un pieņem lēmumu par administratīvā soda piemērošanu vai nepiemērošanu. Fotoradara funkcija ir ātruma mērījumu veikšana un fiksēto pārkāpumu dokumentēšana šifrētu failu veidā.
Ar VP pārvietojamo fotoradaru atrašanās vietām var iepazīties šeit: