Pirmais foto Mēness tumšajā pusē.
Pirmais foto Mēness tumšajā pusē.
Foto: SCANPIX/REUTER/LETA

FOTO, VIDEO. Uz Mēness nolaidies Ķīnas robots. Kosmosa tūristi gaida rindā lidojumu! 0

Pasaule turpina sekot ķīniešu kosmiskā aparāta “Chang’e 4” gaitām uz Mēness. Pēc veiksmīgās nolaišanās uz Mēness neredzamās puses Zemi sasnieguši pirmie mūsu planētas pavadoņa attēli. Vēl vairāk – ķīniešiem izdevies veiksmīgi iedarbināt Mēness visurgājēju – robotu. Tas jau nobraucis no nosēšanās platformas un patlaban turpina uzlādēt savas saules baterijas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Lasīt citas ziņas
Mēness neredzamā virsma nenozīmē, ka uz tās valda piķa melna kosmiskā tumsa.

Tieši otrādi – dažkārt tā pat ir ļoti spilgti apgaismota. Vienkārši tā sakritis, ka īpatnās Mēness rotācijas dēļ tā viena puse nav novērojama cilvēka acij no Zemes.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šis neparastais, pat aizdomīgais apstāklis ilgu laiku kalpojis par iedvesmas avotu dažādām sazvērestības teorijām. Proti,  ka uz Mēness neredzamās puses varētu atrasties citplanētiešu kosmiskā stacija. Pagaidām ķīniešiem gan vēl nav izdevies novērot “zaļos cilvēciņus”.

Šī Mēness ekspedīcija, kas patiesībā ir tehniski visai sarežģīts uzdevums (ar mūsu planētas pavadoņa otro pusi nav iespējams izveidot tiešus radio sakarus), ir kārtējais apliecinājums Ķīnas sasniegumiem zinātnes un tehnoloģijas jomā. Arī netiešs atgādinājums par tās saimniecisko un nu jau arī militāro varenību.

Aizvadītajā 2018. gadā pavisam pasaulē notikuši 114 kosmisko raķešu starti. Pirmajā vietā ar 39 startiem (no kuriem viens gan bija neveiksmīgs) izvirzījusies tieši Ķīna. Tālāk šajā sacensībā seko ASV- 34 kosmisko aparātu starti, Krievija- 20 (viens neveiksmīgs), Eiropa- 8, Indija- 7 un Japāna- 6.

Tikmēr aizvadītais gads iezīmējās ar nozīmīgu soli kosmosa komercializācijā.

13. decembrī startējušais privātais kosmosa kuģis – kosmoplāns “SpaceShipTwo” ar diviem amerikāņu astronautiem uz borta sasniedza kosmisko telpu pēc “amerikāņu versijas”- 82, 7 kilometrus lielu augstumu. Ar šo vēsturisko lidojumu var iepazīties, piemēram, kompānijas “Virgin Galactic” mājas lapā, kā arī īpašā tvitera kontā.

Te būtu lieti atgādināt, ka pasaulē joprojām turpinās strīdi, cik lielā augstumā īsti sākās kosmoss. Amerikāņi uzskata, ka kosmosa robeža atrodas 80 kilometru augstumā. Kāpēc “SpaceShipTwo” bija tik svarīgi pārvarēt tieši šo robežu? Jo kosmoplāns domāts izklaidei, kosmisko tūristu pārvadāšanai. Bet tie gatavi maksāt vien gadījumā, ja kuģis garantē nogādāšanu “īstā kosmosā”. Paredzams, ka biļete šādam ceļojuma maksās ap 250 000 ASV dolārus.

Reklāma
Reklāma

“SpaceShipTwo” projekts pieder kompānijai “Virgin Galactic”, ko 2004. gadā dibinājis britu izcelsmes uzņēmējs Ričards Bransons. Kosmoplānā paredzēta vieta diviem astronautiem un sešiem tūristiem. Pieprasījums ir milzīgs, jau aptuveni 600 cilvēki ir rezervējuši biļetes un iemaksājuši garantijas depozītu 200 000 ASV dolāru apmērā. Tā nu patlaban uz iespēju pabūt kosmosā izveidojusies dzīvā rinda. Kurš vēl saka, ka pasaulē trūkstot naudas?

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.