FOTO, VIDEO. Pavēstes izsūta pat mirušajiem, krievi panikā bēg. Kā rit mobilizācija Krievijā? 142
Neskatoties uz to, ka Krievijas prezidents Vladimirs Putins valstī izsludināja daļēju mobilizāciju, praksē izskatās, ka tiek īstenota vispārēja mobilizācija.
Piemēram, kāda sieviete ziņapmaiņas vietnē “Telegram” vietnē dalījusies ar informāciju, ka pavēsti par ierašanos uz kara komisariātu saņēmis viņas pirms diviem gadiem mirušais brālis.
Pavēsti saņēmis arī kāds piecu mazgadīgu bērnu tēvs, lai gan pēc noteikumiem viņš mobilizācijai nepakļaujas. Turklāt viņš nekad nav dienējis armijā.
Daudzi Krievijas iedzīvotāji ziņo, ka pavēstes viņiem nodod darba vietās. Mobilizācijas procesā tiek iesaistīta pat personāla vadība. Kāds bankas darbinieks pastāstīja, ka atteicies parakstīt pavēsti, kura viņam nodota darba vietā. Viņam draudēts ar tiesu darbiem.
Mobilizācijai pakļautos darba devējiem ir tiesības atlaist.
Mobilizācijai pakļauj protestētājus
Krievijā daudziem cilvēkiem, kas aizturēti protestos pret nule izsludināto mobilizāciju, izsniegtas pavēstes par ierašanos kara komisariātos, vēsta cilvēktiesību aktīvisti un mediji.
Maskavā aizturētie pastāstīja, ka vairākās policijas nodaļās viņiem izsniegtas pavēstes, vēsta projekts “OVD Info”.
Vismaz vienam aizturētajam par atteikšanos parakstīties par pavēstes saņemšanu draudēts ar krimināllietu.
Pavēste izsniegta arī protesta akcijā Maskavā aizturētajam medija “Sota” žurnālistam Artjomam Krigeram. Par to viņš pastāstīja telekanālam “Doždj”.
“Visiem deva, visiem [akcijā aizturētajiem] puišiem,” sacīja Krigers, piebilstot, ka negrasās doties uz kara komisariātu.
Kā apgalvoja Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, pavēstu izsniegšana protesta akcijās aizturētajiem nav pretrunā likumam.
Tikmēr daudzviet parādījušie video ar pirmajiem mobilizētajiem.
Krievi panikā bēg
Krievijā pamatīgas automašīnu rindas izveidojušās uz robežas ar Mongoliju, Kazahstānu, Gruziju un Somiju.
Uz robežām vērojamas gigantiskas automašīnu rindas ar Krievijas iedzīvotājiem, kas vēlas pamest valsti.
Ažiotāža novērojama arī lidostās. Vērojams, ka no valsts vēlas izbraukt tikai vīrieši.
The landing of #Russian "mobilized troops" is planned in the near future in #Turkey and many other countries.
Why no one flies to #Belarus?😅 pic.twitter.com/dMGUVrxGfZ
— NEXTA (@nexta_tv) September 22, 2022
Lidostās pastiprināti pārbauda visus vīriešus
Pulkovas lidostā Sanktpēterburgā un Maskavas Vnukovas un Domodedovas lidostās tiek papildus pārbaudīti visi vīrieši, bet daļa tiek aizvesti uz atsevišķu sarunu, ziņo aculiecinieki.
Galvenokārt tiek prasīts, kad biļete pirkta, vai persona ir pakļauta militārajam dienestam un vai viņš ir saņēmis pavēsti.
Kā stāsta sociālo tīklu lietotāji, kuri dalījās savos novērojumos, būtībā visiem izdodas nokļūt uz saviem reisiem. Taču lēnās reģistrēšanās procedūras dēļ uz ceļiem pie lidostām izveidojās lieli sastrēgumi.
Mobilizācijai var tikt pakļauti līdz vienam miljonam cilvēku
Izdevums “Novaja Gazeta. Evropa”, atsaucoties uz avotu Krievijas prezidenta Vladimira Putina administrācijā, ziņo, ka mobilizācijas dekrēta septītais punkts, kas aizslepenots ar atzīmi “dienesta lietošanai”, patiesībā ļauj mobilizēt līdz vienam miljonam cilvēku.
“Cipars tika labots vairākas reizes, un beigās viņi apstājās pie miljona,” sacīja avots.
Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs, atbildot uz “Novaja Gazeta. Evropa” jautājumu, pavēstīja: “Vienīgais, ko varu teikt, ir tas, ka Sergejs Kožugetovičs Šoigu teica savā intervijā: “300 tūkstoši cilvēku.” Lūk tur ir runa par skaitu līdz 300 000 cilvēku.”
Avots žurnālistiem sacīja, ka sākotnēji Aizsardzības ministrija uzstāja uz visa dekrēta teksta aizslepenošanu, bet beigās nolēma aprobežoties ar septīto punktu, kurā minēts cilvēku skaits, kas var tikt mobilizēti.
Putina izsludināto mobilizāciju oficiāli sauc par “daļēju”, taču daudzi atzīmē, ka iesaukšanas kritēriji ir ļoti neskaidri.