FOTO. VIDEO. Neaprakstāmi skaisti un pasakaini dārgi – 25 000 pašaustu turku paklāju mēnešiem tiek turēti zemē. Tas audzē to vērtību 10

Uz laukiem netālu no Došemealti Turcijā, Antālijas provincē, lielās platībās vasarās zemē ir izklāti līdz pat 25 000 ar rokām darinātu paklāju. Kāpēc Turcijā “sauļoties” ved paklājus? Tam ir arī atbildes.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Pēc kviešu lauku nopļaušanas zeme turpina strādāt – līdzenumus apklāj ar tūkstošiem rokām no dabīgiem materiāliem darinātu paklāju, kuru vērtība sasniedz pat simtiem tūkstošu dolāru.

Šos paklājus te atved pēc senas tradīcijas “ražotņu” īpašnieki. Un kamēr laukos “nogatavosies” ekskluzīvie paklāji, tos sargās bruņoti cilvēki ar suņiem un ieročiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Strādnieki tos izklāj plašā teritorijā, kuru nav iespējams aptvert ar skatienu. Tas ir brīnišķīgs skats – liekas, ka zeme zied visdažādākajās krāsās un toņos.

Paklājus auž uzņēmumi, no kuriem daži ir vairāk nekā simt gadu seni. Pēc tam vērtīgie darinājumi tiek izlikti saulē, lai spilgtie, ar dabas krāsām krāsotie raksti, izbalētu pasteļtoņos, kurus šobrīd pieprasa pasaules bagātākie turku darinājumu kārotāji. Tāpat saule nogalina dabīgajos materiālos esošos mikrobus.

Turcijas paklāju aušanas kultūra

Kā izrādās, Rietumos (ASV, Eiropā, Austrālijā un pat Japānā) ļoti augstu vērtē turku roku darinātos paklājus, īpaši klusinātās un maigās krāsās. Un, lai viņiem piešķirtu šos cēlos pasteļtoņus, kā arī antīku izskatu, gada karstākajā laikā paklāji tiek izklāti laukos zem saules.

Paklāji “izdeg” vidēji trīs mēnešu laikā, pēc tam tos uz vietas automazgātavā, mazgā, sapako un nosūta uz Stambulu. Un jau no Stambulas šie paklāji tiek sūtīti pa visu pasauli. Paklāji, pledi, paklāju celiņi tur maksās no simtiem līdz pat vairākiem tūkstošiem dolāru.

Ekskluzīvie paklāji periodiski tiek grozīti, jo naktīs tie absorbē mitrumu no rasas. Šie procesi palielina paklāja vērtību, tāpēc cilvēki strādā dienu un nakti.

Par šādiem “izbalējušiem” paklājiem ārvalstu tūristi ir gatavi maksāt tūkstošiem dolāru. Klienti pārsvarā ir no Francijas, Vācijas un ASV. Katram paklājam, kas “iedeg” kviešu laukā, jau ir īpašnieks, pirms tas vēl ir nonācis līdz laukam.

“Mēs rūpējamies, lai šie paklāji zem saules iegūtu pasteļkrāsas. Daži paklāji tiek turēti saulē mēnesi, bet daži 4 mēnešus. Tas ir atkarīgs no tā, cik daudz pasteļa klients vēlas savā īpašumā,” sacīja viens no vietējiem paklāju tirgotājiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.