FOTO. VIDEO. “Militārā ražošana ir ienesīgs bizness,” Latvijas ražotājs atklāj, vai ar to šobrīd var labi nopelnīt 38
Lai arī saprotamu iemeslu dēļ par to ļoti plaši sabiedrībā runāts netiek, taču arī Latvijā tiek ražota militārā tehnika, tostarp šobrīd tā tiek sūtīta arī uz Ukrainu.
Viens no Latvijas militārās tehnikas ražotājiem ir uzņēmums “LV-TEH”. Tā pirmsākumi meklējami 2017. gadā, kad vairāku nozaru – metalurģijas un militāro tehnoloģiju nozaru speciālisti pulcējās kopā un uzsāka komandas darbu pie dažāda veida inovatīvu militāro un civilo projektu izstrādes, projektēšanas un realizācijas.
Divus gadus vēlāk, 2019. gada nogalē, tika dibināts uzņēmums. Tās pamatdarbība ir inovatīvu aizsardzības un militāro tehnoloģiju izstrāde, projektēšana un ražošana. 2020. gada vidū tika uzsākti vairāki inovatīvi militāro tehnoloģiju projekti dažādu kaujas vienību, pretgaisa aizsardzības sistēmu, novērošanas un drošības sistēmu atbalstam. 2022.gadā SIA “LV-TEH” izstrādātajām tehnoloģijām jau notiek masveida ražošana.
Kopš kara sākuma līdz janvāra beigām uzņēmums uz Ukrainu bija nosūtījis jau 80 tehnikas vienības.
Par uzņēmuma darbiem portālam Sargs.lv pozitīvi izteicies arī bijušais NBS komandieris, atvaļinātais ģenerālleitnants Raimonds Graube. Viņš uzslavējis Latvijas uzņēmumu spēju nodrošināt militāro tehniku un tās testēšanu reālos kara apstākļos Ukrainā.
“Latvijas produkts tiks testēts kaujas apstākļos, tas ir ļoti svarīgs aspekts, kas nodrošinās atgriezenisko saiti, lai varētu analizēt, ko nepieciešams uzlabot. Ukraiņu taktiskā un operacionālā kaujas pieredze tādējādi tikts izmantota Latvijas aizsardzībai,” atzīst atvaļinātais ģenerālleitnants R. Graube.
Šonedēļ militāro tehnoloģiju uzņēmuma “LV-TEH” pārstāvis Uģis Svirido viesojies arī TV24 raidījumā “Uz līnijas”, kur pastāstījis vairāk par ikdienas darbību un to, vai no militārā biznesa iespējams gūt arī peļņu, jo skaidrs, ka jebkura biznesa pamatā taču ir peļņas gūšana.
U.Svirido atbild, ka viss, kam tiek pievienots vārds “militārais”, parasti uzreiz maksā dubultdaudz. Tam esot savi iemesli. “LV-TEH” ražotā tehnika gan cenas ziņā esot aptuveni pa vidu starp civilo un militāro. Uzņēmums apzināti cenšas šobrīd cenas noturēt salīdzinoši zemas, lai spētu palīdzēt Ukrainai, tāpēc lielas peļņas neesot.
Taču kopumā militārā ražošana visā pasaulē ir ļoti ienesīgs bizness.
Cik pie mums izmaksā viens kvadraciklis? “Aptuveni 10 000 eiro. Tas ir salīdzinoši ļoti lēti. Analogi kvadracikli var izmaksāt, sākot no 20-25 000,” atklāj U.Svirido.
Viņš arī piebilst, ka uzņēmuma tehnika ir salīdzinoši lēta, jo, piemēram, elektriķi ir gatavi palīdzēt arī vien par kafiju un pusdienām, uztverot to kā iespēju šobrīd atbalstīt Ukrainu grūtā brīdī.