FOTO, VIDEO. Izmisums un apātija Maskavā: ziedus Navaļnija piemiņai aizved melnos maisos, protestētājus – policijas auto 241
Ziņa papildināta plkst. 9.57 (mainīta pirmā rindkopa).
Krievijā pasākumos opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija piemiņai piektdien un sestdien aizturēti vairāk nekā 400 cilvēki, vēsta izdevums “OVD-Info”.
Aizturēšanas veiktas 36 pilsētās, bet vislielākais skaits cilvēku aizturēts Sanktpēterburgā – vairāk nekā 200 cilvēki. Maskavā aizturēti aptuveni 50 cilvēki, ziņoja “OVD-Info”.
Savukārt portāls “Reuters” vēsta, ka simtiem ziedu un sveču, kas piektdien tika noliktas Maskavā, godinot Krievijas ievērojamākā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija piemiņu, naktī tika aizvestas melnos maisos.
In the video: in Moscow, unknown people in civilian clothes destroyed a spontaneous memorial to Aleksey Navalny near the Solovetsky Stone. Before that, law enforcers allowed to bring flowers to it strictly one by one.
Spontaneous memorials with flowers and portraits of the… https://t.co/nsFtN2ZXc9 pic.twitter.com/KUvSeEb1m3
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) February 17, 2024
36 gadus vecais Vladimirs Ņikitins, ko satika “Reuters”, intervijā atzīst: “Navaļnija nāve ir briesmīga: cerības ir sagrautas. Navaļnijs bija ļoti nopietns cilvēks, drosmīgs cilvēks, un tagad viņa vairs nav starp mums. Viņš runāja patiesību – un tas bija ļoti bīstami, jo dažiem cilvēkiem patiesība nepatika.”
“Es atnācu, jo man ir bēdīgi,” sacīja Arkādijs, kurš atteicies nosaukt savu pilno vārdu. “Viņš bija cilvēks, kuru es cienīju. Man bija cerība, ka viņš varētu kaut ko mainīt nākotnē.”
Detentions continue at the Wall of Grief in Moscow. https://t.co/X8AxMQn2SY pic.twitter.com/U2ELHvNONx
— Anton Gerashchenko (@Gerashchenko_en) February 17, 2024
Блядь pic.twitter.com/F0v9e75bGe
— 𝐉🛟K (@j__o__k__) February 17, 2024
Taču “Reuters” satika arī citādi domājošus cilvēkus Maskavas centrā. Daudzi krievi tikai dažas stundas pēc ziņām par Navaļnija nāvi uzdzīvoja.
“Protams, ir skumji, ja kāds mirst,” sestdien Maskavas centrā sacīja krieviete Olga Kazakova, piebilstot, “bet jūs Rietumos viņu krāsojat tādu, kāds viņš nebija. Rietumi nav mūsu draugi – jūs cīnāties pret mums Ukrainā.”
Rietumi, tostarp ASV prezidents Džo Baidens, Navaļnija nāvē vaino prezidentu Vladimiru Putinu.
Krievijas varas iestādes Navaļniju un viņa atbalstītājus uzskatīja par ekstrēmistiem, kuriem ir saikni ar CIP izlūkdienestu un kas cenšas destabilizēt Krieviju. Viņi ir pasludinājuši viņa kustību par nelikumīgu, liekot daudziem viņa atbalstītājiem bēgt uz ārzemēm.
Jau vēstījām, ka Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija mātei Jamalas ņencu autonomā apvidus Harpas cietuma pārstāvji sacījuši, ka Navaļnijs nomiris no pēkšņas nāves sindroma, pavēstīja Navaļnija dibinātā Korupcijas apkarošanas fonda direktors Ivans Ždanovs.
“Kad Alekseja advokāts un mamma šodien rīta pusē ieradās kolonijā, viņiem sacīja, ka Navaļnija nāves iemesls ir pēkšņas nāves sindroms,” pavēstīja Ždanovs. Tomēr Saļehardas Izmeklēšanas komitejā advokātam teikts, ka nāves iemesls nav noskaidrots, pavēstīja Navaļnija preses sekretāre Kira Jarmiša.
Izmeklēšanas komitejas darbinieks teicis, ka “paņemta atkārtota histoloģiskā ekspertīze” un tās rezultāti būs zināmi jaunnedēļ.
Izmeklēšanas komitejā paziņojuši, ka Navaļnija līķis radiniekiem netiks atdots, līdz nebūs pabeigta pārbaude, norādīja Jarmiša. Tiesa, vēl pirms stundas advokātiem paziņots, ka “pārbaude ir pabeigta, nekas krimināls nav konstatēts”, viņa piebilda.
“I’m not afraid! They can only kill me! — a pensioner who survived the siege of Leningrad spoke out at a rally in memory of Alexei Navalny
Video: SOTAvision#Navalny #Moscow #protests pic.twitter.com/UkXHJpjwIi— SOTA English (@sotavisioneng) February 16, 2024
Police chase away citizens mourning Alexei Navalny from the memorial to victims of political repression in Moscow.
📷: SOTAvision#protest #moscow pic.twitter.com/uuZzHwexXS— SOTA English (@sotavisioneng) February 17, 2024
Navaļnijs tika aizturēts 2021.gada janvārī, atgriežoties no Vācijas, kur viņš ārstējās pēc Krievijas Federālā drošības dienesta aģentu organizētā noindēšanas mēģinājuma.
Tā paša gada februārī Navaļnijam tika piespriests divarpus gadu ilgs cietumsods par viņam 2014.gadā piespriestā nosacītā cietumsoda noteikumu šķietamu pārkāpšanu, ārstējoties Vācijā. Nākamā gada martā viņam piesprieda vēl deviņus gadus ieslodzījumā par “krāpšanu” un “necieņu pret tiesu”, bet 2023.gada augustā – 19 gadu cietumsodu par “ekstrēmismu”.
Navaļnijs decembra beigās tika pārvests uz īpašā režīma koloniju, kas 1960.gados tika uzcelta bijušās Gulaga nometnes vietā.