FOTO. VIDEO. Gads kopš krievi pārrāva Kahovkas dambi. Jūra strauji aizaug ar mežu, priekšā vēl vairāki evolūcijas posmi 82
Ir pagājis tieši gads, kopš krievi iznīcināja Kahovkas HES dambi un līdz ar to Kahovskas ūdenskrātuvi. Tagad kādreiz milzīgās ūdenskrātuves vietā strauji aug jauns mežs – tās teritorija strauji aizaug ar mežu, bet priekšā ir vēl vairāki evolūcijas posmi. Ja šobrīd tur dominē kārkli, ar laiku tie piekāpsies citiem kokiem, tā izteicies ekologs Vadims Manjuks.
“Kahovkas jūra bija ļoti nabadzīga no bioloģiskās daudzveidības viedokļa. Tas, par ko mēs runājam, būtībā bija ūdens tuksnesis. (…) Pavasarī, stipro lietusgāžu laikā, augsne joprojām būs piepildīta, piesātināta ar ūdeni. Varbūt ūdens nebūs, kas stāvētu kā ezeri, bet pietiks, lai te augošais vītols varētu turpināt dzīvot un plaukt. Starp citu, vītols ir pārejas posms un to pamazām nomainīs citi koki uz lielām platībām,» Unian skaidro ekologs.
Каховське море pic.twitter.com/okDIJ8CPKh
— M: аr:a (@kava0224) November 18, 2023
Pēc Manjuka teiktā, ar laiku bijušās Kahovas ūdenskrātuves teritorijā varēs augt gobas un ozoli, un noteiktos apstākļos šeit veidosies meža mikroklimats.
“Tas ir tāds kā centrs visa kontinenta mērogā, kas rada paaugstinātas skābekļa koncentrācijas atmosfērā. Kaut kādā veidā tas jau veicina klimata regulēšanu un atmosfēras gāzu bilances regulēšanu,” saka speciālists.
Kā skaidroja Manjuks, jaunais kārklu mežs, kas tagad aug bijušās ūdenskrātuves vietā, pakāpeniski attīstīsies un tiks sadalīts atbilstoši dominējošajām koku sugām: kaut kur dominēs kārkli, dominēs papeles, kaut kur parādīsies platlapju sugas. Tajā pašā laikā Dņipro ielejā paliks nelieli ūdenskrātuves un ezeri.
“Šī ir aptuveni tāda mozaīka, kāda bija raksturīga Lielajai pļavai. Tā ir milzīga, nevienas mūsdienu cilvēka darbības neskarta sistēma, kas pilnībā pakļaujas saviem likumiem, attīstās kā savulaik pirms miljoniem gadu planēta,” viņš atzīmēja.
Kahovskas HES iznīcināšanas sekas
Daba Kahovskas ūdenskrātuves vietā atjaunojas ātrāk, nekā prognozēts. Taču, kā skaidro speciālisti, ainava te nepaliks tāda, kāda tā ir tagad. Turpmākajos gados plūdi Dņeprā pielāgos bijušās ūdenskrātuves gultnes reljefu un hidroloģiju.
Vienlaikus ekonomisti brīdina, ka bez Kahovas ūdenskrātuves atjaunošanas vismaz daļēji lauksaimniecība Ukrainas dienvidos izzudīs, jo trūkst ūdens apūdeņošanai.
2023. gada 6. jūnijā Krievijas spēki, kas tajā brīdī kontrolēja Kahovkas ūdenskrātuves aizsprostu, to sagrāva, izraisot plūdus upes lejtecē.
🌱Зелені ріки замість пустелі…«Такого явища на планеті більше ніде не існує», – кажуть екологи про Каховське водосховище, яке перетворилося на «вербове море»👇
За рік після підриву рашистами Каховської ГЕС утворилось 150 тисяч гектарів лісу pic.twitter.com/NrDQ8pdYXg
— Говорить Великий Львів (@TelekanalNTA) May 22, 2024
Дивлюся і думаю, чого ж ми ненавидимо. Каховське море pic.twitter.com/VRJ7OFaZY8
— M: аr:a (@kava0224) January 11, 2024
Каховське водосховище.
Вони втратили своє море… pic.twitter.com/txSEDMqWEi— Леся Українка (@LesyaUA7Evropa) July 14, 2023
«Каховське море» після воєнного злочину московитів( pic.twitter.com/Yps4FCoE8I
— Олександр Бригинець (@bryhynets) June 25, 2023