FOTO. VIDEO. Beibežu seniores bija gatavas kļūt par kriminālnoziedzniecēm, lai izglābtu dzīvoklī ilgstoši bez pārtikas un ūdens ieslēgtu kaķi 49
“Es tiešām biju gatava tikt sodīta pēc krimināllikuma panta par patvaļīgu ielaušanos privātīpašumā. Bet tad, kad šo pašu bija gatavas darīt arī Beibežu iedzīvotājas – seniores, es sapratu, ka man ir jāliek lietā visas iespējamās pārliecināšanas spējas, lai kaķis, kurš dzīvoklī ieslēgts jau vairāk nekā desmit dienas, bez iespējas izdzīvot, galu gala tiktu glābts un mēs ar Beibežu kundzēm nekļūtu par noziedzniecēm.”, portālam LA.LV situācijas nopietnību ieskicē Dzīvnieku aizsardzības biedrības “Ķepu ķepā” vadītāja Gundega Bidere.
Tieši viņa jau pagājušanā nedēļā saņēmusi informāciju no Vecumnieku novada Beibežu iedzīvotājas, ka kāda kundze Solveiga aizbraukusi no apdzīvotās vietas un savā dzīvoklī ieslodzījusi kaķi Fēliksu. Aptuveni četrus gadus vecais runcis sākotnēji savu saimnieci pacietīgi gaidījis, taču viņam bija jāpaliek mājoklī bez apkures, kas nozīmē – ziemas laikā mājoklī aizsalst arī uz galda atstātā kafija krūzē, kaķim vairs nav bijusi pat iespēja atrast kaut ko dzeramu, kur nu vēl pārtiku. Cilvēki caur logu redzējuši, kā Fēlikss izmisumā grauzis sapuvušu, sasalušu citrusaugli un žēlabaini ņaudējis, mēģinot ar mēli laizīt logu, lai vismaz kāda ūdens pilīte veldzētu neciešamās slāpes. Un tā vismaz desmit dienas…
“Man piezvanīja no Beibežiem un teica, ka cilvēks vairs nezina ko darīt, jo kopš 12. janvāra dzīvoklī viens pats ir ieslēgts kaķis. Sākumā kaimiņi mēģinājuši tikt galā paši saviem spēkiem, bet sapratuši, ka nezina kā rīkoties. Es no savas puses teicu, ka piezvanīšu Bauskas novada pašvaldības policijai, jo mēs esam tie, kas dzīvnieku jautājumos apkalpo šo teritoriju. Aizsūtīju cilvēkiem Pārtikas un veterinārā dienesta inspektores numuru, kas apkalpo šo novadu. Pašvaldības policijā atbildēja, ka ar kaķa saimnieci esot sazinājušies un viņa apgalvojusi, ka par dzīvnieku esot jau parūpējusies,” skaidro Bidere.
Taču realitāte no kundzes vārdiem esot stipri atšķīrusies un kaķis turpinājis mocīties mājoklī.
“Es pastāstīju, kā var pārbaudīt, vai saimniece tiešām ierodas, lai kaķi pabarotu un padzirdītu. Ieteicu uzlīmēt uz durvīm līmlapiņu, uz tās norādīt datumu un to kārtīgi pielīmēt, lai brīdī, kad saimniece slēdz durvis, līmējums izkustētos un būtu skaidrs, ka sieviete tiešām brauc apraudzīt savu dzīvnieku.“
19. janvārī, tātad pēc nedēļas, kad dzīvnieks ieslodzīts aukstā dzīvoklī, ieradās Pārtikas un veterinārā dienesta darbinieki. Taču nekādas darbības neesot sekojušas. Sestdien – 20. janvārī – Gundega Bidere zvanījusi Valsts policijai uz 112, lai informētu par kaķi, kurš bada nāvē mirst dzīvoklī, taču arī likuma sargi neesot reaģējuši.
“Tajā pašā dienā es atkal sazinājos ar Bauskas novada pašvaldības policiju. Viņi skaidroja, ka kundze solījusies atbraukt ar autobusu. Taču pienāca norādītais laiks un no saimnieces ne ziņas, ne miņas. Turklāt, viņa izslēgusi telefonu. Pēc tam izrādījās, ka kundze ir sasirgusi. Solīja ierasties nākamajā dienā. Un es sapratu, ka mūs baro ar solījumiem – rīt, rīt, rīt… un tā jau vairāku dienu garumā. Tikmēr dzīvnieks ir viens, bez iespējām paēst, padzerties, un tas jau ir ne tikai bīstami viņa dzīvībai, bet arī tālākā nākotnē nav garantijas, ka šo dzīvnieku varēs vispār glābt.“
Gundega nolēma negaidīt. Viņa zvanīja gan PVD vadībai, gan Valsts policijai un teica – ja valsts dienesti nav ieinteresēti kaķa dzīvības glābšanā, tad viņa pati ir gatava kļūt par noziedznieci, pirmo reizi mūžā tikt sodīta krimināllikuma ietvaros, lauzt durvis, piesaistīt televīzju, lai tikai šis kaķis tiktu glābts. Gundega vērsās arī prokuratūrā, kur saņēma atbildi, ka viņiem nav tiesību lauzt vaļā šo mājokli, jo kaķa dzīvība nav atrunāta Latvijas Republikas Satversmē.
“Par ko man bija tāds mērens šoks, jo PVD bija tas, kas ieteica zvanīt tieši Prokuratūrai, ka prokurors dodot sankciju dzīvokļa atvēršanai, savukrāt prokurors stāsta, ka viņi nedod sankciju dzīvokļa atvēršanai šādās situācijās. Tā esot PVD kompetence. Tad sanāk tāds juridiski burvju aplis, kad viena institūcija futbolē pie otras un tā pa riņķi. Un ko darīt cilvēkam – parastajam? Mēs – biedrība – jau esam pieraduši pie šādas futbolēšanas. Esam pieraduši ar zobiem un nagiem cīnīties par šiem dzīvniekiem, bet ko darīs tante, kura piezvanījusi Valsts policijai, PVD un informējusi par šādu kaķi? Un rīcība nav sekojusi? Mēs tiešām esam tādā burvju aplī, kur dzīvnieks ir palicis ķīlnieka lomā un diemžēl šādā pat ķīlnieka lomā arī starp valsts institūcijām, kuras rāda viena uz otru ar pirkstiem un saka: ”Nē! Tas jādara viņam!” sašutusi Bidere.
Valsts policija beidzot iesaistījās svētdien – 21.janvārī, taču, atbraucot uzreiz paziņoja, ka nekādas dzīvokļa uzlaušanas, kas nozīmētu kaķa glābšanu, nebūs. Tikmēr vietējie iedzīvotāji norādījuši, ka sitīs logu, lai runcis Fēlikss saņemtu nepieciešamo veterinārmedicīnisko palīdzību.
“Es paņēmu kaķu pārvadājamo konteineri, kaķu barību, ūdeni un braucu uz Beibežiem, jo es tīri no juridiskās puses apzinos, ko nozīmē sveša īpašuma nelikumīga atvēršana. Es zinu, ka tas ir kriminālprocess. Novēlēt tādas darbības veikt pensionāriem… es sapratu, ka, laikam, es to nedarīšu. Sazvanīju juristus, noskaidroju, cik smagas sekas man draud, ja es atvēršu dzīvokli pati. Es sapratu, ka tas būs kriminālpants, bet neko vairāk kā sabiedriskos darbus man pirmajā reizē nepiespriedīs, jo man nav kriminālas sodāmības. Biju gatava iet uz pilnu banku, lai izglābtu svešu dzīvnieku.“
Tik galēja rīcība šajā situācijā gan nebija vajadzīga, jo Valsts policija atrada otru dzīvokļa īpašnieku, kurš bija devis zaļo gaismu kaķa dzīvības glābšanai. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta vīri atspieda mājokļa logu un kaķis Fēlikss nonāca dzīvnieku glābēju rokās. Patlaban runcis atgūstas veterinārā klīnikā Rīgā. Ir noskaidrots, ka Fēliksam, iespējams, no sasaluša ēdiena graušanas ir nodrupuši zobi. Runcis patlaban arī ļoti daudz ēd, viņš pārtiku burtiski izrij, norāda Gundega Bidere un atklāj vēl kādu satraucošu niansi.
“Kas vēl ir ļoti dīvaini, kaķim uz kakla bija uzlikta savilce. Tik cieši, ka pat mazais pirkstiņš nelīda cauri starp savilci un ādu. Mans subjektīvais viedoklis ir tāds, ka tas bija veids, kā šo kaķi likvidēt.”
Tagad Fēliksa saimniecei būs jāatbild likuma priekšā par nežēlīgu izturēšanos pret dzīvnieku. Turklāt, valsts iestādēm būtu jāizlemj, kuram jārīkojas, ja dzīvnieks mājoklī bezpalīdzīgā situācijā ir atstāts viens, uzsver biedrības “Ķepu ķepā” vadītāja Gundega Bidere. Tikmēr Fēlikss pēc atveseļošanās nonāks patversmē “Ķepu ķepā”. Par adopcijas jautājumu šim kaķim vēl runāt esot pārragri, viņam jāatveseļojas un būs nepieciešams ne mazums finanšu šim mērķim.