Ar LA.LV sazinājās kāda sieviete, kura dzīvo Rīgā, netālu no “Bērnu pasaules”, mazajā Dainas ielā, kuras iedzīvotāji jau teju gadu piedzīvo neērtības.
Sieviete stāsta: “2023. gada aprīlī mūsu ielā sākās pārmaiņas. Todien, kad viss sākās, biju mājās un redzēju savām acīm situāciju.
Jaunbūvē ieradās būvnieki, demonstrējot dokumentus, un paziņoja, ka pāri ielai tiks vilkts elektrības kabelis, lai varētu nodrošināt elektroapgādi celtniecības darbu laikā. Esot divi varianti – stiprināt kabeli pie mūsu mājas fasādes vai uzbūvēt speciālus statīvus.
Protams, pie fasādes neko stiprināt neļāvām, tāpēc tapa statīvi, kas ir 3 metrus augsti, stiepjas līdz 2. stāvam. Tie stiepjas pa pusi ielas, tiesa gan, Dainas iela nav liela. Elektrība tika pievilkta, darbi sākās.
Pērnā gada rudenī viss apstājās, objektā iestājās klusums. Darbi kaut kādu iemeslu dēļ tika apturēti. Cerējām, ka līdz ar to tiks aizvākts arī kabelis, kas traucē vizuāli un pārvietojoties ar kājām. Taču tā nenotika. Iebilst īsti nevaram, jo zeme mājas priekšā pieder pašvaldībai.
Viens no kaimiņiem sazvanīja uz izkārtnes norādīto būvuzraugu, kurš solīja noskaidrot situāciju un atzvanīt, taču arī to nesagaidījām un nekāda virzība nenotiek. Tā arī dzīvojam – ar kabeļiem pa ielu.
Pa naktīm pamestajā objektā pil ūdens. Izskatās, ka nevienu šis objekts neinteresē. Kas notiks ar kabeļiem, kuri traucē iedzīvotājiem? Tie tur paliks uz ilgu laiku? Šobrīd viens no kabeļu statīviem ir salūzis. Ko mums darīt, ja kabelis nokritīs lejā? Vai tiešām būvnieku pienākums nav pēc darbu apturēšanas atstāt kārtību?”
LA.LV, lai saprastu, kā kaimiņiem šādā situācijā labāk rīkoties, sazinājās ar Jāni Uzulēnu – juristu ar ilggadēju pieredzi būvniecības nozarē. Viņš uzskata, ka šādās situācijās, kurās pastāv kaut mazākā iespēja, ka būvobjekts apdraud cilvēkus, ir svarīgi ziņot avārijas dienestam, zvanot pa tālruni 112.
“Ir jāzvana, lai avārijas dienests brauc un fiksē situāciju, tajā skaitā, vai un kas uzskatāms kā apdraudējums. Protams, vēlams sazināties ar būvuzraugu, ja ir pieejami viņa kontakti, jo tieši būvuzraugs atbild par notiekošo procesu kontroli objektā un tam noteikti būtu bijis jāvērtē esošo situāciju ar kabeli. Var rakstīt arī būvvaldei, sūtot fotogrāfijas no objekta.
Tas nav pat apspriežams – būvniekam objekts ir jāuztur kārtībā. Ja tiek izmantots kaut kas, kas nepieciešams darbības nodrošināšanai, šajā gadījumā – pievilkta elektrība, tad arī par to ir jāuzņemas atbildība. Tas tā ir arī tad, ja darbi uz laiku vai pilnībā ir apturēti.”
Dainas ielas iedzīvotājas iesūtītajās fotogrāfijās redzama arī šī objekta vizītkarte, cita starpā arī būvuzrauga kontakti. Tur redzams, ka būvuzraudzību šajā objektā veic Zagirja Žamaletdinova. Zvanām viņai!
Zagirja manāmi samulst par zvanu, jo īpaši, kad saprot, ka saruna notiks latviešu valodā. Viņa apgalvo, ka šāda situācija, ka uz ielas joprojām stiepjas vadi, kuri ir uz nestabilām sastatnēm, nevarot būt.
Uz LA.LV norādījumu, ka diemžēl realitātē tieši tāda ir situācija, būvuzraudze atbild: “Es sazvanīšu būvdarbu vadītāju, un mēs noskaidrosim situāciju. Šāda situācija nevar būt. Paldies, ka informējāt!”
Ziņojiet mums, ja pamanāt kādas dīvainības būvobjektos! Rakstiet un sūtiet fotogrāfijas uz [email protected]. Kopā ar Jāni Uzulēnu mēģināsim palīdzēt rast risinājumus, jo šādas situācijas nav pieļaujamas.