FOTO: Tūrisma tirgus Latvijā pamazām sāk stabilizēties. Atskats uz izstādi “Balttour 2019” 0
Aizvadītās nedēļas nogalē jau 26. reizi Ķīpsalas izstāžu hallēs risinājās tradicionālā tūrisma izstāde – gadatirgus “Balttour”, ko nozares eksperti novērtējuši kā lielāko un nozīmīgāko tūrisma notikumu Baltijā. Jāteic gan, ka salīdzinājumā ar pagājušo gadu izstādes apjoms bija sarucis, jo šoreiz ar saviem stendiem nepiedalījās vairākas agrāko gadu lielās dievidkūrortu valstis (Turcija, Spānija, Grieķija, Ēģipte), kuras pārstāvēja vien atsevišķi tūroperatori vai viesnīcas.
Izmaiņas bija arī hallē “Atklāj Latviju!”, kur būtiski samazinātā un citviet dislocētā skatuves daļa ļāva izretoties amatnieku un mājražotāju pulkam un izbrīvēja vairāk vietas novadu stendiem. Izstādes atklāšanā jau 15. reizi portāls “Travelnews.lv” pasniedza atzinības balvas labākajiem tūrisma nozares profesionāļiem septiņās nominācijās un absolūtajā vērtējumā par “Gada cilvēku tūrismā” 2018. gadā kļuva LIAA Tūrisma departamenta direktore Inese Šīrava.
Stagnācija vai stabilizācija?
Apmeklējot “Balttour” izstādes jau vairāk nekā piecpadsmit gadus, diezgan droši varu apgalvot, ka tūrisma tirgus Latvijā pamazām sāk stabilizēties, proti, daudzi mazie, vidējie un pat lielie (“Impro”) tūrisma uzņēmumi ir atraduši savus klientus un izstādē vairs nepiedalās, jo uzskata to par neefektīvu laika un naudas tērēšanu, turpretī ar vērienu te sevi cenšas parādīt lielie tūroperatori (“Tez Tour”, “Novatour”, “Alida tour”, “Begonija”, “Mouzenidis travel”, “Antario” u. c.) un jaunie tirgus spēlētāji – “TUI” un “Itaka” –, kuriem šis ir pirmais “Balttour” iznāciens, un no veiksmes tajā lielā mērā būs atkarīga tālākā klientu piesaiste, tādēļ tie neskopojās ar atlaidēm līdz pat 50 procentiem, pērkot ceļojumus izstādes dienās.
Aprunājoties ar latviešu kapitāla pārvaldītās tūrfirmas “Jēkaba aģentūra” pārstāvjiem, uzzināju, ka eksotisko ceļojumu pieprasījums ir sasniedzis neredzēti augstu līmeni, liecinot par dažkārt apšaubīto valsts ekonomisko izaugsmi, jo ir pieaudzis turīgu cilvēku skaits, kas var atļauties ik gadu vairākas reizes doties tūkstošiem eiro vērtos izzinošos atpūtas ceļojumos pa visu pasauli.
Savukārt cīņa par mazāk turīgiem ceļotājiem, dempingojot cenas, daudzām tūrfimām beigusies ar maksātnespēju – skaļākais gadījums saistīts ar “Prieks tūri”, kura vēl pērn “Balttour” izstādē piedāvāja plašu autobusu ceļojumu klāstu pa Eiropu.
Lai pasargātu tūristus no negodprātīgām tūrfirmām, Latvijas Tūrisma aģentu un operatoru asociācijas (ALTA) stendā varēja iepazīties ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) sagatavoto materiālu par galvenajām ceļotāju tiesībām un pēdējām izmaiņām normatīvajos aktos, kas paredz, ka līdz šā gada 1. jūlijam visiem tūrisma pakalpojumu sniedzējiem jāreģistrējas PTAC datu bāzē un jāsaņem licence.
Noteikts arī cits ceļotāju iemaksātās naudas apdrošināšanas summas lielums – pieci procenti no tūrfirmas gada apgrozījuma. “Sakarā ar izmaiņām likumos arī tūristiem ir daudz jaunumu – piešķirts vairāk tiesību gan pirms ceļojuma iegādes, gan tā laikā un papildaizsardzība tūroperatora maksātnespējas gadījumā,” atklāj PTAC Patērētāju tiesību uzraudzības departamenta direktora vietniece Ieva Baldiņa-Brūklīte.
Kurzeme atklāj pasauli
Hallē “Apceļo Latviju!” šogad varēja atrast vien pāris kurzemnieku (Popi, Dundagas novadu), jo oficiālais Kurzemes stends bija pārcēlies uz halli “Atklāj pasauli!”.
Kuldīgā izveidota koka izstrādājumu restaurācijas darbnīca, kuras apmeklētājiem būs iespējams vērot sarežģīto darba procesu, Padures pagastā – keramikas darbnīca “Saules ceplis”, kur traukus taisīs ar sentēvu metodēm, Tukuma vecpilsētā uzstādīts pirmā Latvijas ārlietu ministra Z. A. Meierovica piemineklis, bet Engurē Zušuciema parkā – skulptūras, instalācijas un citi vides objekti, kas attēlo zušu ceļu no jūras līdz zvejnieku murdiem.
Domājot par Kurzemes apceļošanu, vērts turp doties 1. un 2. jūnijā, kad tradicionālās Slīteres ceļotāju dienas šoreiz būs apvienotas ar Mājas kafejnīcu dienām lībiešu krastā (tās notiks arī Suitu novadā 24., 25. augustā).
Citi novadi ne mazāk interesanti
Vidzeme šoreiz “Balttour” izstādē tik ļoti neizcēlās, jo nebija atrasts vienots koncepts un uzmanību nācās sadalīt starp daudziem, kaut arī interesantiem piedāvājumiem. Turaidas muzejrezervāts iepazīstināja ar jauno ekspozīciju “Ceļā uz Latvijas valsti. Klaušinieks. Saimnieks. Pilsonis”, kas 4. maijā, sākoties jaunajai tūrisma sezonai, tiks atklāta atjaunotajā Klaušinieku mājā. Valkas stendā varēja nogaršot sešus jaunos ogu degvīnus “Walk”, bet Madonas novadā – iepazīties ar amatnieku Ritvaru Toču, kurš iegūst vilnu no parastiem kokiem – apses, blīgznas, liepas, ozola – un nātrēm.
Jaunumi gaida arī “AB parka” apmeklētājus Lēdmanes pagastā, jo šosezon sāks darboties Meža vilcieniņš (160 m garš piedzīvojumu brauciens cauri Mežainīšu ciemam ar dažādām atrakcijām). “Vēl pirmo reizi būs iespēja izmantot ugunsdzēsēju mašīnu ar ūdens lielgabaliem, lai šaudītos pa mērķiem dīķī. Pašlaik strādājam pie Spoku mājas un amerikāņu kalniņa izveides – lieliem projektiem, kurus, visticamāk, šogad nepagūsim līdz galam īstenot,” stāsta “AB parka” īpašnieks Mārtiņš Brezauckis, piebilstot, ka būtiski paplašināts un uzlabots ēdināšanas sektors, būs arī vairāk vietas, kur patverties lietus laikā.
Vispamanāmākā noformējuma ziņā “Balttour” izstādē bija Zemgale. Pārrobežu projekta ietvaros tapis Baltu ceļš – ļoti nopietns tūrisma maršruts, kas apvieno kuršu, sēļu un zemgaļu apdzīvoto teritoriju baltu kultūras mantojumu Latvijā un Lietuvā. Latgalē nevarēja paiet garām jaunajam Preiļu novada tūrisma objektam “Moto & Metal NESTER CUSTOM mākslas galerija” – Aleksandra Nesterjuka lolojumam ar perfekti restaurēto un mirdzoši dizainēto motociklu “blaķenieku” un metāla sievietēm, kuru kauli – moto rezerves daļas.
Čaklie igauņi un lietuvieši
Kuplā skaitā “Balttour 2019” bija pārstāvēti igauņu un lietuviešu tūrisma uzņēmēji (kopā ap 110). Sarosījusies arī Narva Igaunijas–Krievijas ziemeļu pierobežā. Piedāvājums tiešām vilinošs – par 25 eiro iespējams apmeklēt gan Narvas pili, Viktorijas bastiona kazemātus un Mākslas galeriju, gan paēst restorānā un pārnakšņot viesnīcā “Inger”, tiesa, tikai līdz 23. maijam, laikus sazinoties ar viesnīcu.
Pērnavas SPA viesnīcā “Tervise paradiis” atklāta jauna slīdcaurule, renovēts SPA komplekss “Wagenküll” Tāgeperas pilī, tūristiem pēc remonta atkal pieejama Kihnu salas bāka un Sirves bāka Sāmsalā, bet maijā varēs piedalīties Roņu salas maratonā. Izveidots Sīpolu ceļš – maršruts, kas no Tartu aizvedīs uz Peipusa ezera krastiem, tradicionālo sīpolu virteņu reģionu, ietverot arī unikālo Sokalduses dzelteno savvaļas narcišu lauka apmeklējumu – vienīgo Baltijā. Savukārt Kēpas ciematā tapušas 11 tematiskās istabas, veltītas F. R. Kreicvalda radītajam igauņu eposam “Kalevipoegs”.
Lietuvieši, tāpat kā igauņi, izstādē lielu akcentu bija likuši uz savām sanatorijām un SPA viesnīcām lielākajos Dzūkijas veselības kūrortos Druskininkos un Birštonā. Jaunumi bija mazāk pamanāmi, jo atšķirībā no Igaunijas Lietuvas tūrisma informācija valstiskā līmenī nav tik labi sistematizēta, atstājot diezgan lielu vaļu katra reģiona brīvām izpausmēm. Protams, svarīgi uzsvērt, ka, plānojot ceļojumus uz Kuršu pussalu, vajadzētu atvēlēt laiku Jūras muzeja apmeklēšanai, kas pēc trīsarpus gadus ilgas pārbūves atkal vēris durvis 2017. gada decembrī.