Šķiet, daudziem Zosēni saistās tieši ar aukstāko ziemas laiku, jo nereti tieši tur tiek sasniegtas viszemākās gada gaisa temperatūras. Bet kā tad īsti izskatās šī tik bieži pieminētā meteoroloģiskā stacija? Skaties pievienotajā galerijā!
Pērn arī portālā LSM.LV bija radies jautājums, kāpēc tieši Zosēni ir visaukstākā vieta Latvijā, kurā tiek veikti mērījumi.
Toreiz portāls skaidroja, ka Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs nepārtrauktā režīmā laika apstākļu raksturojošos elementus mēra 31 vietā Latvijā. Vēl ir vietas, kur mērījumi ir nepilnīgāki vai specializēti hidroloģiskajām vajadzībām, tos šajā pulkā neieskaita. Un tātad – no 31 vietas Latvijā regulāri Zosēnos ir visaukstākais, un arī mēnešu un gadu vidējie rādītāji parasti liecina par aukstumu. Kāpēc?
Atbilde ir gauži vienkārša – arī mūsu it kā nelielie, bet tomēr pauguri ietekmē laikapstākļus. Vidzemes augstiene ir mūsu kalni. Un, kā zināms, kalnos ir vēsāks.
Kāpēc? Jo gaiss kalnos ir retinātāks, tas nespēj absorbēt un uzturēt sevī tik daudz siltuma kā blīvāks gaiss, kas atrodas zemāk. Teorijā katri 100 metri virs jūras līmeņa nozīmē aptuveni par 0,7 grādiem vēsāku klimatu. Bet tas ir vidējais rādītājs. Realitātē tas nozīmē, ka piemērotos apstākļos tur ir krietni vēsāks, piemēram, kad debesis skaidras un vēji pavisam lēni; bet, kad ir apmācies un vējains, Zosēnos var būt siltāks nekā citviet.
Zosēnos meteoroloģisko novērojumu stacija atrodas aptuveni 190 metrus virs jūras līmeņa. Zināms, ka Vidzemes augstienē ir pauguri, kas ir pat vairāk nekā simt metru augstāki un mūsu Gaiziņš – 311 metri. Ja meteostacijas būtu novietotas arī augstākās vietās, visticamāk, Zosēnu vārdu mēs tik bieži nedzirdētu. Arī Vidzemes augstienē dzīvojošie bieži saka – mums ir vēl aukstāks nekā Zosēnos un tā arī, visticamāk, ir, tomēr tur oficiālus mērījumus neveic. Zinošākie jautās – bet kā ar Alūksni? Tur arī ir meteostacija – taisnība. Alūksnes meteostacija atrodas pat pāris metrus augstāk par Zosēniem, bet te jāņem vērā, ka Alūksnes augstiene ir mazāka par Vidzemes augstieni, tādēļ to biežāk ietekmē relatīvs siltums no tuvējām zemākām vietām, kamēr Zosēni ir pauguru ieskauti.
Paldies Lindai Mūrniecei, kura dalījās ar fotogrāfijām no Zosēnu stacijas! Viņa neslēpj, ka bijis interesanti doties un apskatīt, kā tad tur izskatās, jo iztēlē šķitis, ka pavērsies pavisam citāda aina.
Kas tad ir meteostacija? Tas ir dažādu meteoroloģisko mērinstrumentu kopums meteoroloģisko datu izmērīšanai un laikapstākļu novērošanai.
Meteostacijās vienmēr ir:
Termometrs — gaisa temperatūras mērīšanai
Barometrs — atmosfēras spiediena mērīšanai
Higrometrs — gaisa mitruma mērīšanai
Anemometrs — vēja ātruma mērīšanai
Vējrādis — vēja virziena noteikšanai
Pluviometrs — nokrišņu daudzuma mērīšanai
Zosēnu meteostacijas mērījumiem iespējams sekot līdzi arī tiešsaistē, kur redzami visi pamata mētījumu dati. Informācija pieejama ŠEIT.
Te ir tā vieta, no kurienes mums tie lielie mīnusi 😅 Zosēnu meteostacija pie vainas pic.twitter.com/BH20e1mLjF
— Linda Mūrniece (@murniecelinda) January 7, 2024