FOTO. Stādi tirgū būs līdz Jāņiem, pircēji steidz iepirkt labākos 0
Rīgas Centrāltirgū (RCT) smaržo pavasaris. Dārzeņu, puķu, zaļumu un garšaugu stādu tirgotāji šeit rosās jau kopš agra rīta. Daudzveidība liela – gurķi, kabači, rododendri, begonijas, pētersīļi – konkurence tirgū sīva. Taču apmeklētāji steidz iepirkt labāko, jo stādu tirgus pēc Jāņiem būs jau ciet.
Laika apstākļi pārsteidz
“Šogad pavasaris bija dažāds. Uznāca gan liels karstums, gan arī sals. Tādēļ viss šogad ir vēlāk nekā citus gadus, taču sūdzēties nav pamata. Stādi ir un cilvēki labprāt tos pērk,” stāsta tirgotāja Eva, kura klientiem piedāvā gurķu, kabaču un ķirbju stādus.
No gurķu šķirnēm visejošākās esot “Mirabelle” un “Rodničok”, tos šeit var nopirkt pa 0,50-0,70 eiro centiem. “Cilvēku vēlmes ir ļoti dažādas. Viens atnāk un nopērk divus stādus, otrs – divdesmit. Arī stādīšanas paradumi atšķiras. Citi izvēlas stādīt siltumnīcās, citi – ārā.”
Puķu stādu tirgotāja Malda tirgū strādā četrus gadus. Viņa labprāt palīdz brālēna ģimenei, kas nodarbojas ar stādu audzēšanu. Viseksotiskākais klāstā ir rododendra stāds, kas nopērkams pa 6-8 eiro gabalā.
“Klienti iecienījuši arī astilbes, hostas un citas puķes. Tās pērk gan savam dārzam, gan dāvā citiem. Taču no tirgotāju viedokļa šis pavasaris nav tas labākais. Tad, kad lija un bija auksti, nebija klientu. Savukārt tad, kad uznāca lielais karstums, puķes sāka vīt. Un arī tādas neviens vairs nevēlējās pirkt. Šopavasar laika apstākļiem trūkst mērenības,” norāda Malda.
Stādus pērk no aprīļa līdz Jāņiem
Arī citos stendos saulītē gozējas tomātu, gurķu, kabaču, cukīni un pat hurmas stādi. Taču pārdevēji teic, ka klientu šajās dienās ir mazāk, jo ir mēneša beigas un skolās sākas izlaidumu, pēdējo zvanu laiks.
Silvija no Mārupes pārsvarā tirgo tomātu stādus. Lai gan viņa par klientu trūkumu nesūdzas, iepriekšējās dienās klājies grūtāk, jo arī laika apstākļi nelutināja. “Stādu tirgus darbojās no aprīļa līdz Jāņiem. Pa nakti stādus atstājam tirgū, jo te viss tiek apsargāts.”
Puķu tirgotāji zina teikt, ka pirmie klienti tirgū parādās ap deviņiem rītā un izvēlas gan gatavos ziedus podiņos, gan stādus, ko audzēt pašiem. Rožu pārdevēja Zaiga stāsta: “Lai vai kas, bet rožu stādi ir iecienīti vienmēr.
Pārdodam gan pirmā gada stādus pa 5 eiro gabalā, gan arī tādus, kas ir podos – divgadīgi un trīsgadīgi. Tie maksā dārgāk – 8 eiro gabalā. Uzskatu, ka šis bijis ļoti labs pavasaris. Lai gan bija jūtama maza nobīde un klienti stādus sāka pirkt vēlāk nekā citos gados. Vispieprasītākās mums ir stīgotājrozes jeb vīteņrozes – tās stādīt šobrīd ir ļoti moderni.”
Neiepazītais sausserdis
Netālu no rožu stādiem “šeptējas” krūmmelleņu, aveņu, ābolu, plūmju, bumbieru un ķiršu stādu tirgotāji. Raivis un Normunds pastāsta, ka vispopulārākās ābolu šķirnes mūsdienās ir “Konfektnaja” un “Baltais dzidrais”.
“Vēlos atzīmēt ēdamo ogu sausserdi, kas Latvijas pircējiem ir samērā sveša oga. Tās aug krūmā, ir tumši zili violetā krāsā, līdzīgas mellenēm, tikai garenas formas. Ļoti garšīgas un, manuprāt, nepelnīti nenovērtētas,” savas domas izsaka Normunds, kas smaidot turpina: “Domāju, ka nākotnē tās kļūs par ļoti iecienītu gardumu un konkurēs ar mellenēm.”