Ārvalstu pieredzes ienākšana Latvijā 0
SRC “Sigulda” speciālisti rūpīgi gatavojās darbam ar moderno iekārtu. Komanda mācījusies pasaules līmeņa radioķiruģijas mācību centros ASV un staru terapijas klīnikās Vācijā un Itālijā. Viena no ciešākajām sadarbībām izveidojusies ar Hamburgas CyberKnife centru Vācijā. Centra vadošais speciālists prof. Zēgenšmits (prof. M.H. Seegenschmiedt) dalās pieredzē par pacientu ārstēšanu: “Kopš CyberKnife jaunākās paaudzes tehnoloģijas uzstādīšanas, Hamburgas CyberKnife centrā veikti vairāk nekā 800 radioķirurgijas seansi, atkarībā no pacientu individuālā plāna, starošana vienam pacientam notiek 1-5 reizes.”
Izvērtējot Hamburgas CyberKnife centra statistikas datus par to, ar kādām diagnozēm visbiežāk vērsušies pacienti, jāmin, ka 60% gadījumu tas ir bijis galvas smadzeņu audzējs (no tiem 50% ļaundabīgu audzēju metastāzes galvas smadzenēs, atlikušie 50% labdabīgi veidojumi – meningiomas, dzirdes nerva neirinomas), 40% audzējs citos orgānos – 10% plaušās, 10% aknās, 10% muguras smadzenēs, 10% prostatā.
Pieredzes bagātie Hamburgas kolēģi uzsver: “Radioķirurģijas ārstēšanas metodes viena no galvenajām priekšrocībām ir audzēja lokāla kontrole, proti, terapijas ietekmē tas pārstāj attīstīties vai pat samazinās. Tikai 5% pacientu novēro blakusefektus. Salīdzinot ar ķirurģisku iejaukšanos, jāmin, ka, piemēram, galvas smadzeņu audzēju gadījumā ķirurģiska operācija vienmēr saistīta ar risku, tā paredz anestēziju, galvaskausa trepanāciju, sāpju sajūtas, atrašanos stacionārā un ilgstošu rehabilitāciju. Radioķirurģijas laikā pacients nejūt sāpes, procedūra notiek ambulatori neilgu laiku un pacients uzreiz var atgriezties ierastajās aktivitātēs.”