2025. gads. Tramps ar Putinu un neprognozējamība 0
Pēc Donalda Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā 2025. gada janvārī, viņa administrācija ir ievērojami mainījusi politiku attiecībā uz Krievijas un Ukrainas konfliktu. Tramps ir uzsācis tiešas sarunas ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, izslēdzot Ukrainu no šīm diskusijām. Šāda pieeja ir radījusi bažas par iespējamu Ukrainas suverenitātes apdraudējumu un Eiropas drošības destabilizāciju.
Tramps ir publiski kritizējis Ukrainas prezidentu Zelenski, dēvējot viņu par “diktatoru” un vainojot Ukrainu konflikta izraisīšanā. Šāda retorika, kā arī Trampa gatavība piekāpties Krievijas prasībām, piemēram, neuzņemt Ukrainu no NATO un atcelt sankcijas pret Krieviju, liecina par iespējamu ASV atbalsta samazināšanos Ukrainai. Šīs darbības varētu novest pie Ukrainas teritorijas zaudējumiem un tās suverenitātes ierobežošanas.
Eiropas līderi ir izteikuši bažas par Trampa un Putina tuvināšanos, uzskatot, ka tā varētu vājināt Eiropas drošību un destabilizēt reģionu. Analītiķi norāda, ka Trampa politika varētu būt vērsta uz Eiropas Savienības vājināšanu, dodot priekšroku divpusējām attiecībām ar Krieviju. Šāda pieeja varētu radīt plaisu starp ASV un tās Eiropas sabiedrotajiem, kā arī apdraudēt kopējo drošības struktūru Eiropā.
Ukrainas iedzīvotāji, īpaši tie, kas dzīvo ārzemēs, izjūt šoku un nodevību pēc Trampa paziņojumiem un plāniem. Daudzi baidās, ka netaisnīgs miera līgums tiks uzspiests Ukrainai, kas varētu novest pie turpmākas nestabilitātes un pretestības valsts iekšienē. Ukrainas aktīvisti uzsver, ka valsts nevar pieņemt mieru par katru cenu, īpaši ņemot vērā Krievijas solījumu neuzticamību.
Ņemot vērā Trampa administrācijas pašreizējo politiku, pastāv iespēja, ka ASV samazinās savu iesaisti Ukrainas atbalstā, kas varētu novest pie Ukrainas pozīciju vājināšanās sarunās ar Krieviju. Eiropas valstīm, iespējams, nāksies uzņemties lielāku lomu Ukrainas atbalstīšanā un reģionālās drošības nodrošināšanā. Turklāt pastāv bažas, ka Trampa un Putina tuvināšanās varētu radīt jaunas ģeopolitiskas alianses, kas ietekmēs globālo drošību un spēku līdzsvaru.