Sajūtas bija ļoti mistiskas, kad baltais vilnis mūs sasniedza. Madonas pusē pārsteidz īpaša dabas parādība 2
“Vakar vakarā starp Praulienu un Kujas upi. Sajūtas bija ļoti mistiskas, kad baltais vilnis mūs sasniedza,” sociālajos tīklos ar piedzīvoto Madonas pusē dalās Inga.
Viņas novērojumu izskaidro Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs.
Attēlos redzamais “mākoņu vilnis” ir arkveida mākoņu jeb Arcus cloud mākoņu paveids, skaidro speciālisti. Šie mākoņi parasti ir zemi, to forma ir orientēta horizontāli, un visbiežāk tie ir novērojami kopā ar gubu-lietus mākoņiem pērkona negaisu laikā. Šie mākoņi veidojas priekšā negaisa mākonim un nereti ar tiem ir saistītas krasas vēja brāzmas.
Centra speciālisti stāsta, ka mākonis veidojas aukstajam gaisam negaisa mākonī strauji nosēžoties un izplešoties horizontāli gar zemes virsmu. Šī lejupejošā aukstā gaisa plūsma virza silto un mitro piezemes gaisu augšup, kur tas kondensējas un rada jaunu mākoni. Atsevišķos gadījumos, ja ir atbilstoša vēja plūsma, jaunais mākonis sāk “velties” un pēc izskata atgādināt mākoņu sienu, “ķīli” vai “rulli”.
Atkarībā no tā, cik šis process ir izteikts, mākoņi pēc izskata var būt ļoti atšķirīgi. Latvijā šādus mākoņus var uzskatīt par salīdzinoši retiem, tomēr, ja ir gaidāma augsta pērkona negaisu aktivitāte, lokāli pie atbilstošiem meteoroloģiskajiem apstākļiem tos ir iespējams novērot, vēsta eksperti.