FOTO: Ministri svin imperatora dzimšanas dienu, Rūjienas mērs saņem Japānas ordeni 0
Papildināts viss teksts.
Japānas vēstniecība Latvijā par godu Japānas imperatora dzimšanas dienai otrdien rīkoja svinīgu pieņemšanu Rīgā Melngalvju namā. Kupli apmeklētajā pasākumā, kur piedalījās diplomāti, valsts amatpersonas, politiķi, kultūras un sabiedriskie darbinieki, pašvaldību pārstāvji, uzrunas sacīja Japānas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Jasuhiro Kavaguči un Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.
Tāpat svinīgi tika pasniegts Japānas augstākais apbalvojums Rūjienas novada domes priekšsēdētājam Guntim Gladkinam.
Jau pagājušā gada 3. novembrī Japānas valdība paziņoja, kuriem ārvalstniekiem Reivas laikmeta 1. gada (2019. gada) rudenī nolemts piešķirt Japānas valsts apbalvojumus. To vidū tad bija arī Guntis Gladkins, Rūjienas novada domes priekšsēdētājs. Ordenis – Uzlecošās Saules ordenis, Zelta un sudraba stari – viņam tika piešķirts par ieguldījumu Japānas un Latvijas reģionu sadarbības veicināšanā un attiecību stiprināšanā.
Sarunā ar “LA” G. Gladkins atzina, ka
Par to, ka Japānas Higašikavas pilsēta sākusi sadarboties tieši ar Rūjienu, esot jāpateicas arī kādreizējam Latvijas vēstniekam Pēterim Vaivaram, kurš esot dzimis rūjienietis.
Vēstniecība arī informējusi, ka Latvijai ar Japānas Hokaido salu (Higašikava atrodas Japānas ziemeļu salā Hokaido) draudzīgas attiecības izveidojušās 1992. gadā, kad laikraksta “Hokkai Times” žurnālists viesojās Latvijā, lai veidotu materiālu par tikko neatkarību atguvušo Latviju. Tā kā pats žurnālists bija no Higašikavas pilsētas un viņa domubiedri arī ieinteresējās par Latviju, tapa Higašikavas un Latvijas sadraudzības biedrība.
Ciešākas saiknes ar Higašikavas pilsētu Rūjienai izveidojušās pēc Higašikavas pilsētas delegācijas vizītes Rūjienā 2007. gadā. 2008. gadā toreizējais Rūjienas pilsētas domes priekšsēdētājs G. Gladkins parakstīja sadraudzības līgumu starp Rūjienu un Higašikavas pilsētu Hokaido prefektūrā.
Japānas vēstniecība Latvijā uzsver, ka sadraudzības līgums ļauj abpusēji iepazīstināt plašu publiku ar Japānas un Latvijas kultūru un vēsturi, tā veidojot draudzīgas attiecības ne tikai abu pilsētu, bet arī abu valstu starpā.
Piemēram, Higašikavas pilsētas bundzinieki braukuši uz Latviju, savukārt Rūjienas pūtēju orķestra puiši un viņu pasniedzējs viesojušies Japānā. Tāpat notikusi uzņēmēju, kultūras darbinieku un domes pārstāvju delegāciju apmaiņa. Par sadraudzības simbolu esot izvēlēts ūdens pumpis, ko Rūjiena uzdāvināja Higašikavai, un tas uzstādīts pilsētas centrā.
Jāpiebilst, ka pirms gada Japānas apbalvojumu – Uzlecošās Saules ordeņa Lielo ordeņa lenti – saņēma Artis Pabriks, tagadējais aizsardzības ministrs. Viņš bijis arī LR Saeimas Starpparlamentu sadraudzības grupas ar Japānu priekšsēdētājs. Apbalvojums tika piešķirts par Pabrika ieguldījumu divpusējo attiecību stiprināšanā un draudzības veicināšanā starp Japānu un Latviju.
Kā novēroja la.lv, Japānas vēstniecības Latvijā svinīgajā pieņemšanā Rīgā Melngalvju namā vairāki Latvijas politiķi tika aicināti simboliski atvērt Japānas tradicionālā dzēriena – sakē – mucu.