Karaliski un cēli - pūdeļi

FOTO. “Pūdelis man nozīmē pūkainu mākoni ar lielu smaidu” – kas jāzina par šo skaisto suņu šķirni? 0

Laura Blumberga, “Mājas Viesis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Savu stāstu par pūdeļiem Jana Jaunbirkāne, kuras ģimenē šobrīd dzīvo pieci pūdeļi, sāk ar vārdiem: “Pūdelis man nozīmē pūkainu mākoni ar lielu smaidu.” Viņas satikšanās ar šo šķirni notika it kā nejauši, bet tajā pašā laikā – liktenīgi. Kādu dienu Janas omīte izdomāja, ka būtu jauki, ja ģimenē būtu tāds suns kā pūdelis. Un tieši lielais pūdelis.

“Jā, kādu vakaru mana ome izlēma par labu lielajam pūdelim. Protams, pazīstot manu mammu, kas omes vēlmi īstenoja, bija skaidrs, ka “sliktu” suni nopirkt viņa nevarēja, un tā mūsu ģimenē parādījās pirmais karaliskais pūdelis – izstāžu suns, kuram devām vārdu Bella. Ciltsrakstos suņa vārds ir Christmas Gist Vanduo. Kopš tā brīža ir pagājuši seši gadi, un tagad mūsu mājās dzīvo jau četri lielie pūdeļi – Bella, Sabrina, Martel un Kiwi, kā arī – mazais pūdelis Vanja,” stāsta Latvijas Kinoloģiskās federācijas audzētāja Jana Jaunbirkāne.

Izcelsme un vēsture

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaut arī pūdeļus tradicionāli uzskata par Francijas šķirni, tomēr ir viedoklis, ka paši pirmie šķirnes pārstāvji radušies Vācijā. Jau 17. gadsimtā gleznās ir redzami suņi, kas ļoti līdzinās pūdeļiem. Starp citu, pūdeļi nav gluži dekoratīvā šķirne, jo tā tika selekcionēta pīļu medībām. Tas vienlaikus nozīmē, ka pūdeļi ir aktīvi suņi un brīnišķīgi kompanjoni, kas sadarbojas ar cilvēku.

Pirmo reizi pūdeļi kā šķirne reģistrēta Anglijā 1874. gadā, bet Amerikā – 1886. gadā.

Aktīvi un uzmanību pieprasoši

Pūdeļi ir vienmēr jautri un enerģiski.
Foto no Janas Jaunbirkānes privātā arhīva
Jana stāsta, ka pūdeļi ir ļoti aktīvi suņi, tāpēc tiem cilvēkiem, kas raduši vakarus pavadīt, skatoties TV vai lasot grāmatu, pūdelis nederēs.

“Šiem suņiem ļoti patīk peldēties, doties garās pastaigās, bet vienmēr vēlas būt kopā ar savu cilvēku. Viņi mīl visu, ko dara viņu saimnieks. Tomēr jārēķinās, ka neviens pūdelis, neskatoties uz izmēru, ilgi uz vietas nosēdēt nevar. Pūdeļi ir ļoti piemēroti adžiliti sacensībām, jo tas ir darbs kopā ar saimnieku, plus izteiktas fiziskās aktivitātes,” tā Jana.

Viņa uzsver, ka pūdeļi ir ļoti jautri suņi, labi sadzīvo arī ar citiem dzīvniekiem un nav vērsti uz agresīvu uzvedību. Parasti, satiekot citus suņus, izturas adekvāti un grib rotaļāties.

Arī apmācīt tos ir viegli, lai gan Jana nenoliedz – atsevišķās situācijās pūdeļiem ir raksturīga ietiepība. Šādos gadījumos jāmeklē “pareizā” pieeja: “Man pietiek saviem suņiem piecas reizes parādīt komandu, lai viņi to saprastu un respektētu. Ja reiz to apguvuši, viņi komandas izpilda perfekti.”

Protams, gan sava apmatojuma, gan rakstura dēļ šie suņi absolūti nav piemēroti dzīvei ārā vai voljēros. Pūdeļi var dzīvot tikai un vienīgi kopā ar savu ģimeni telpās.

Apmatojuma kopšana – laikietilpīgi un dārgi

Reklāma
Reklāma

Kā saka – skaistums prasa upurus. No vienas puses, pūdeļa šķirnes milzīgs pluss ir tas, ka suns nemet lieko apmatojumu, taču tas nozīmē arī to, ka kažoka kopšanai, sauktai par grūmingu, jānotiek regulāri.

“Viens ikdienas “grūmings” lielajam pūdelim aizņem apmēram četras stundas, bet izstādes “grūmings” var prasīt pat sešas stundas.

Protams, pūdeļu kažokam ir dažādi griezumi. Var izvēlēties tā saucamo mājas – īso griezumu, tad suns ar tādu var nostaigāt pat divus mēnešus. Bet, ja runa ir par suņiem, kas apmeklē izstādes, tad šādi griezumi ir jāatsvaidzina vismaz vienu reizi divās nedēļās. Pirms katras izstādes suns ir jāmazgā, jāķemmē un jākopj,” skaidro Jana.

Tiem, kas kāro pēc pūdeļa, ir jāatceras: neatkarīgi no tā, vai suns apmeklēs izstādes vai būs tikai mājas mīlulis, viņa kažociņš prasīs regulāru kopšanu.

“Ja cilvēkam, kas iegādājies pūdeli, nav ne mazāko iemaņu, kā pūdeļa kažoks ir jākopj, būs jāizmanto “grūmera” pakalpojumi. Piemēram, ja jūs gribēsiet savu suni sagatavot izstādei, tad ir laikus jāpierakstās pie “grūmera” dienu vai divas dienas pirms izstādes.

Lielā pūdeļa “grūmings” izmaksā vidēji 120 eiro (izstāžu griezums), mazā pūdeļa – 60–80 eiro, “toys” pūdeļa – 45–50 eiro.

Bet, ja izvēlaties mājas griezumu un suns izstādes neapmeklē, protams, arī summas būs citādas. Galvenais, kam jāpievērš uzmanība – pūdeļa apmatojums mēdz savelties, galvenais to laikus pamanīt un izķemmēt, citādi apmatojums var savelties tā, ka to vairs nevar izķemmēt, un suņa kažociņu nāksies noskūt pa pliko,” stāsta Jana.

Veselība un barošana

Tāpat kā daudzu citu šķirņu suņiem, pūdeļiem dažkārt ir sastopamas dažādas saslimšanas. Piemēram, iedzimtas acu slimības un gūžu displāzija. Tāpat tieši pūdeļiem raksturīga ir specifiska hormonāla slimība, ko sauc par Adisona slimību. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka pūdeļi kā šķirne ir ar noslieci uz minētajām saslimšanām. Atbildīgi audzētāji pirms suņu izmantošanas vaislas darbā veic veselības testus, lai pārliecinātos, ka suņi, kas tiks izmantoti vaislā, ir veseli.

“Barošana man personīgi nesagādā nekādas problēmas – mani suņi ēd sauso profesionālo barību, un dažkārt es viņus palutinu ar kādu svaigas gaļas gabaliņu. Bet, ja runa ir par baltās krāsas pūdeli, tad ir svarīgi uzturā nelietot barību, kas satur lasi, jo tieši laša gaļa mēdz balto suņa kažociņu “iekrāsot” sarkanīgu,” stāsta Jana.

Cik maksā šķirnes kucēns?

Pūdeļi izstādēs vienmēr piesaista uzmanību ar savu karalisko un eleganto izskatu.
Foto no Janas Jaunbirkānes privātā arhīva
Jāatgādina, ka šķirnes suņi ir jāiegādājas no oficiāliem audzētājiem, kas pirms suņu izmantošanas vaislā veic gan veselības testus, gan apmeklē izstādes, kurās tiek novērtēts suņu eksterjers un raksturs.

Pūdeļi ir dārga šķirne – FCI sistēmas pūdeļa šķirnes kucēna cena Latvijā ir no 2000 līdz 2500 eiro. Bet pasaulē cena var sasniegt pat 4500 eiro.

Interesanti fakti par šķirni

• FCI šķirnes standartā teikts, ka pūdeļiem ir pieļaujami četri izmēri: lielais pūdelis (45–62 cm skaustā), mazais pūdelis (35–45 cm skaustā), miniatūrais pūdelis (28–25 cm skaustā) un “toy” (rotaļlieta – angļu val.) pūdelis (24–28 cm skaustā).

• Standarts pieļauj sešas pūdeļa kažoka krāsas: baltu, melnu, brūnu, aprikožu, sarkanu un pelēku.

• Pūdeļu apmatojumu sauc par matiem, jo šie suņi nemet savu apmatojumu. Taču tas nozīmē, ka viņu kažoks ir regulāri jākopj, un tas prasa gan laiku, gan finansiālus ieguldījumus. Īpaši, ja runa ir par suņiem, kas apmeklē izstādes. Taču arī tiem pūdeļiem, kas ir tikai savas ģimenes mīluļi un izstādes neapmeklē, apmatojuma kopšanai jābūt regulārai.

Uzziņa

Pūdeļu šķirnes

Plusi

• Nemet apmatojumu

• Nav agresīvi, ļoti draudzīgi

• Viegli apmācāmi

• Labi sadzīvo ar citiem mājdzīvniekiem

Mīnusi

• Aktīvs suns, jānodrošina regulāras pastaigas un fiziskās aktivitātes

• Dārga, laikietilpīga apmatojuma kopšana, kas ir jāveic regulāri

• Uzmanību pieprasošs

• Dažkārt var būt ietiepīgi un niķīgi

• Dārga šķirne gan iegādes brīdī, gan vēlāk – kopšanā

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.