Vai sievietes var kļūt par izcilām vadītājām? Protams. Vai sievietes var kļūt par izcilām prezidentēm? Protams, Latvijā tas nebūtu nekas jauns, un, iespējams, arī ASV tiks sperts tikpat vēsturisks solis. Lai gan daudziem varētu šķist, ka mūsdienās dzimumu līdztiesības jautājums ir zaudējis savu aktualitāti, ir vairākas jomas, kurās vēl ir, kur tiekties, ja runājam par sieviešu un vīriešu vienlīdzību. Viena no tām – sieviešu līderība digitālajā laikmetā.
Polijas sirdī un galvaspilsētā Varšavā šogad norisinājās īpaši iedvesmojošs notikums – no 27 Eiropas Savienības (ES) valstīm, tostarp Latvijas, uz mācībām sieviešu vasaras skolā bija ieradušās 29 topošās līderes, talantīgas un motivācijas pilnas, lai ļautos neaizmirstamam un aktīvam piedzīvojumam, kā arī izglītojošām meistarklasēm vairāku dienu garumā. Jau iespēja būt tur bija daļa no uzvaras.
Vasaras skola “Sieviešu līderība digitālajā laikmetā” (Women’s Leadership in the Digital Age) ir daļa no “Huawei” programmas, kuras mērķis ir dot iespēju jaunām sieviešu līderēm attīstīties digitālajā nākotnē, jo tehnoloģiju jomā ir izteikts vīriešu darbaspēka pārsvars. Vienu studenti no katras valsts izvēlējās neatkarīga žūrija, par galveno kritēriju nosakot sieviešu motivāciju. Tā tiek organizēta jau ceturto gadu pēc kārtas, un vieta, kur skola norisināsies, dalībniecēm tiek paziņota vien neilgi pirms mācību sākuma.
Atklāšanas ceremonija norisinājās “Vecajā oranžērijā”, kas atrodas Lazienku parkā, un to atklāja Selīna Vena (Selina Wen), “Huawei” galvenā pārstāve Eiropā, uzsverot, ka laika gaitā sievietes sevi ir pierādījušas. Piemēram, viņas pārstāvētajā uzņēmumā, liela daļa sieviešu ieņem vadošus amatus, un viņas ir brīnišķīgas līderes.
Ar iedvesmojošu runu dalījās arī bijusī ES transporta komisāre un bijusī Slovēnijas premjerministra vietniece Violeta Bulka (Violeta Bulc), mudinot klātesošās dāmas veidot labāku nākotni sev un citiem, izmantojot tehnoloģijas. Viņa uzsvēra, ka ik dienu saskaramies ar izaicinājumiem un problēmām. Daudzi vaino tehnoloģijas, tomēr, kā viņa paskaidroja, tās nav pie vainas: “Tehnoloģijas ir instruments, kas ir jāizmanto pareizi.” Viņa uzsvēra, ka neviens labāk par sievietēm nezina, kas ir izturība, un atgādināja vasaras skolas dalībniecēm, ka nekad nevajag klausīties tajos, kuri saka, ka viņām kaut kas neizdosies, jo tas ir tieši tas, ko viņi vēlas.
Arī citu sieviešu-līderu runās galvenais vēstījums, kas vijās cauri stāstījumiem, bija ticēt sev un nepadoties. Visas kā viena mudināja jaunietes iet ceļu, ko viņas ir izvēlējušās, un teikt “jā” izaicinājumiem un piedāvājumiem, jo tā ir panākumu atslēga.
Eiropas Līderības akadēmijas direktore, kā arī “Huawei Europe” Daudzveidības, vienlīdzības un iekļaušanas nodaļas vadītāja Berta Herero (Berta Herrero) atgādināja studentēm, ka “līderība nav varas īstenošana pār citiem, bet gan citu iedvesmošana”. Viņa teica: “Pasaulē, kurā jūs varat būt jebkas, esiet cilvēki, kuri ceļ tiltus.” Viņa mudināja nākamās līderes “būt arhitektēm tādā nākotnē, kurā tehnoloģijas kalpo cilvēcei.”
Berta atklāja, ka vasaras skolā kā pasniedzēji, viesi ar savām runām uzstājas arī vīrieši, kuri veido vismaz 20% no skolotāju, meistarklašu vadītāju skaita, jo visam ir jābūt balansā. Tomēr dažkārt vīriešus piesaistīt sieviešu skolai nav viegli, jo viņi nejūtas pārliecināti, ka tur iederēsies.
Tāpat viņa atklāja, ka aktīvi seko līdzi iepriekšējo gadu studentu panākumiem un veiksmes stāstiem. Piemēram, 2021. gada sieviešu vasaras skolā piedalījusies latviete Alisa Uzarina, kura esot bijusi viena no brīnišķīgākajām studentēm. Viņas sapnis bijis strādāt aviācijas jomā. Ir pagājuši trīs gadi, un tagad viņa strādā aviācijas jomā Dubaijā. Viņa vaicājusi padomu, vai pieņemt šo piedāvājumu, uz ko Berta, protams, atbildējusi apstiprinoši.
Sievietes, kas bija ieradušās vasaras skolā, ikdienā pārstāv dažādas jomas: inženierzinātnēs, medicīnu, humanitārās un sociālās zinātnēs. Tomēr visām bija kaut kas kopīgs – vēlme kaut ko mainīt. Sazinājāmies ar šī gada vasaras skolas dalībnieci un topošo Latvijas līderi, lai lūgtu komentāru par sajūtām un atziņām pēc dalības šajā programmā, kas norisinājās no 21. līdz 26. jūlijam.
Topošā līdere Tatjana no Latvijas
Tatjanai Kiseļovai, kura šogad dalībai sieviešu vasaras skolā tika izvirzīta no Latvijas, ir vien 23 gadi, un viņa savā dzīvē sasniegusi vairāk nekā citi visas savas dzīves laikā, ja runājam par karjeru. Viņa dzīvo Olainē un tikko Latvijas Universitātē ieguvusi maģistra grādu bioloģijā.
Viņa ir specializējusies bioinformātikā (bioloģisko datu analīze, mazliet programmēšanas un datu zinātne). Viņa paskaidroja, ka nav tas cilvēks, kurš strādā laboratorijā, bet gan tas, kuram dati pienāk. Viņas uzdevums ir tos sakārtot. Tāpat viņa strādā Rīgas Stradiņa universitātē kā pētniece bioinformātikas laboratorijā.
“Kad es izvēlējos, ko vēlos savā dzīvē darīt, man ļoti daudzi teica, ka ar to nav vērts nodarboties, ka maz maksā, nenovērtē, ka esam maza valsts, ka mums nav naudas tam visam, ka man ir jānodarbojas ar citām lietām,” viņa atminas, tomēr uzskata, ka tas nebija ar domu, lai viņu apstādinātu, bet gan tāpēc, ka cilvēki neapzinās iespējas, kas viņiem ir. “Kad sāku stāstīt cilvēkiem, ko es daru, viņi lielākoties nemaz nezināja, ka vispār kaut kas tāds ir iespējams,” viņa dalās novērojumos.
Viņas sapnis jeb ilgtermiņa mērķis ir strādāt tieši pie cilvēku dzīves kvalitātes uzlabošanas. “Strauji pieaug dzīves ilgums, bet līdz ar to vajadzētu domāt par to, lai dzīves kvalitāte arī būtu atbilstoša. Lai pēc iespējas ilgāk saglabātos laba veselība, dzīves kvalitāte un cilvēks varētu iesaistīties visos procesos,” skaidro Tatjana. Viņasprāt, risinājumu varētu meklēt ģenētikā – izdomāt, kā tos faktorus konstatēt, novērst. Cilvēkiem būtu regulāri jānodod analīzes, lai varētu analizēt riskus individuāli un izsekot tos.
Kad Tatjana uzzinājusi, ka uzņemta vasaras skolā, viņa bijusi pārsteigta, jo šogad sieviešu vasaras skolai bija vislielākais pieteikumu skaits. Patīkamās ziņas viņa saņēmusi gandrīz mēnesi vēlāk, nekā bija paredzēts. Pirms tam viņa domājusi, ka nav tikusi, un samierinājusies. Tomēr, kad viņa saņēmusi ziņu, bijusi pat ļoti pārsteigta un priecīga.
Kādi ir galvenie ieguvumi no dalības šajā programmā?
Pirmkārt, pēc Tatjanas teiktā, tās ir zināšanas, bet tas pat nav tas vērtīgākais, jo faktus var aizmirst, bet tas, ko nevar aizmirst, ir gūtās emocijas un kontakti, ko viņa nodibinājusi. “Tas ir tas, kas paliks un kas ir vērtīgs,” Tatjana uzsver, piebilstot, ka visas meitenes, kas piedalījušās, bijušas ļoti talantīgas, ambiciozas un spējīgas. Viņa noteikti vēlēšoties šos kontaktus uzturēt un pilnveidot.
Laiks, kas pavadīts vasaras skolā, bijis ļoti piepildīts. Katru dienu norisinājušies grupu darbi. Programmas dalībnieces strādājušas pie projekta, kas tika prezentēts pēdējā dienā. Tāpat norisinājušās meistarklases, piemēram, publiskās runas. Bijis arī jogas vakars un meditācija. “Programma bija ļoti, ļoti piepildīta. Katru reizi atgriezāmies viesnīcā vēlu vakarā,” pastāsta Tatjana.
Pēdējā dienā bijusi noslēdzošā balle, kas norisinājusies ārpus Varšavas, ļoti skaistā parkā. Tur notikusi apbalvošanas ceremonija, kurā Tatjana dabūjusi divas nominācijas. Viena no tām – nākotnes veselības varone (Future health hero) – bijusi tikai viņai, otru par labāko projektu viņa ieguvusi kopā ar savu komandu. Topošajām līderēm bija jāizvēlas kāda problēma, kas saistīta ar dzimumu nevienlīdzību. Viņas izvēlējušās tādu problēmu kā uzmākšanās uz ielām. “Izdomājām aplikāciju, kurā būtu karte ar nedrošām zonām un kurā varētu ziņot par nedrošām vietām, kur tev var kāds uzbrukt. Algoritms analizētu datus un noteiktu, kura zona ir droša un kura nedroša. To varētu izmantot, lai sevi pasargātu,” viņa pastāsta vairāk par tapušo projektu.
“Jūtos ļoti iedvesmota un pagodināta, ka man bija iespēja tur nokļūt,” Tatjana norāda sarunas noslēgumā.
Vasaras skola topošajām līderēm norisinās jau ceturto gadu. 2021. gadā visas dalībnieces tikās Lisabonā, 2022. gadā – Prāgā, bet 2023. gadā – Valensijā.