FOTO. Nesmuka ķibele ar gaidāmo karaļa Čārlza III kronēšanas ceremoniju: kronī esošais dimants esot zagts – Indija pieprasa to atdot 35
Jau ziņots, ka Lielbritānijas karalis Čārlzs III svinīgo kronēšanas ceremoniju piedzīvos nākamā gada 6.maijā. Soctīklos jau karstas diskusijas raisījusi datuma izvēle, jo tieši šajā dienā ir arī viņa mazdēla, prinča Harija un Meganas Mārklas dēliņa Ārčija dzimšanas diena. Un fani uzskata, ka ir bijis ļoti tuvredzīgi izvēlēties tādu datumu, kas “noliks ēnā” mazuļa dzimšanas dienu. Taču, kā rādās, tā nav vienīgā problēma, kas saistīta ar kronēšanas ceremoniju, līdz kurai jāgaida vēl gandrīz septiņi mēneši.
Tagad izrādījies, ka Čārlza dzīvesbiedre hercogiene Kamilla nevarēs likt galvā Karalienes Mātes (Elizabetes II mammas – red.) kroni, jo milzīgais dimants, kas tajā atrodas, esot “nozagts”.
Indija, kā arī vairākas citas valstis, ir izvirzījusi īpašumtiesības uz 105 karātu lielo dimantu, kas atrodas kroņa priekšpusē. “Koh-i-Noor” dārgakmens šobrīd tiek uzskatīts par vienu no lielākajiem dimantiem pasaulē un karalienei Viktorijai, kas valdīja Lielbritānijas tronī no 1837. līdz 1901.gadam, to uzdāvināja pēdējais sikhu imperators Duleep Singh. Taču šobrīd uz dimantu pretendē Indija, kā arī dažas citas šī reģiona valstis.
“Laiki ir mainījušies. Un karalis ir ļoti jūtīgs pret šādiem jautājumiem, tāpat kā viņa padomdevēji. Ap viņiem šobrīd virmo nopietnas politiskās “emocijas” un tāpēc ir jūtama ievērojama nervozitāte, īpaši attiecībās ar Indiju” – kāds avots atklājis izdevumam “Mail”. Tomēr Bekingemas pils saistībā par sarežģījumiem ar slaveno dimantu oficiālu atbildi nav sniegusi.
Nav pavisam noteikti zināms, no kurienes dimants ir cēlies, taču Lielbritānijas īpašumā tas nonāca 1849.gadā, kad tronī valdīja karaliene Viktorija.
Tomēr neskatoties uz to, ka tik daudzus gadus tas atrodas Lielbritānijā un tika saņemts kā dāvana, Indija, Pakistāna, Irāna un Afganistāna ir pieteikušas īpašumtiesības uz to un pieprasījušas “atdot zagto”.
Pēc tam, kad karaliene Viktorija 1901.gadā devās mūžībā, slavenais dimants tika iestrādāts karaļa Edvarda VII sievas Aleksandras kronī, bet 1937.gadā to iestrādāja karalienes Mātes tronī, ko vēlāk, savukārt, mantoja karaliene Elizabete II.
Izdevumam “Mail” viņš sacīja: “Koh-I-Noor” būs visas sabiedrības acīs, un tas ir pretrunā ar mūsdienīgiem karaliskās ģimenes un politiskajiem uzskatiem. Tas atgādinās par tiem laikiem, kad valdīja aizspriedumi, izlaupīšanas un ekspluatācija. Šāda nostāja ir pretrunā ar moderno nostāju, ko šā brīža monarhi cenšas demonstrēt pasaulei un aiziet tālu prom no neglītajām imperiālistu rotaļām, kādas valdīja agrāk, un no kurām viņi ir guvuši arī šāda veida labumus.”
Atgādināsim, ka karaļa Čārlza III mammas karalienes Elizabetes II kronēšana notika 1953.gada 2.jūnijā un viņai galvā bija jau pieminētais kronis ar slaveno dimantu.