Unikāli kadri - nakts pārgājiens gar Gauju

FOTO. Nakts pārgājiens gar Gauju: latviešu fotogrāfs kadros iemūžina pasakaino Latvijas dabu 0

Laikā, kad arī Latvijā beidzot varam baudīt vasaras un silto nakšu tuvošanos, tā vien gribas doties ārpus mājas un beidzot pēc ilgā ziemas miera baudīt laiku dabā un kustībā. Lielisks izaicinājums ir, piemēram, nakts pārgājiens – fotogrāfs Jānis Zilvers, dodoties nakts fotogrāfiju medībās, ir parūpējies par brīvdienu galamērķi un izstrādājis ģimenēm draudzīgu pārgājiena maršrutu Gaujas Nacionālā parka teritorijā, ko ikviens var iegūt un apskatīt savā viedtālrunī.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Mīlestība pret dabu dzīvē ienākusi uz palikšanu

Fotogrāfs un dabas entuziasts Jānis Zilvers ir siguldietis visu mūžu, un došanās pārgājienos viņam ir tuva jau kopš bērnības, jo viņa vecāki bija aktīvi dabā gājēji. Zilvers uzkrājis zināšanas šajā jomā, absolvējot vides gidu un gidu kursus – tas nozīmē, ka savā paspārnē var vest pārgājienos cilvēku grupas. Šobrīd tā nav viņa profesionālā darbība, taču savu ģimeni ved pārgājienos regulāri.

CITI ŠOBRĪD LASA
“Kopā ar ģimeni Siguldu esam izstaigājuši “krustu šķērsu”, tāpēc, lai sevi izaicinātu, bieži ierasto taku vietā izvēlamies doties pa gravām.

Man dabā iešana saistās ar vēlmi izzināt un atklāt jauno. Uzskatu, ka arī vienas un tās pašas vietas vienmēr ir interesanti apskatīt dažādos laikos,” stāsta fotogrāfs.

Fotogrāfija Zilvera dzīvē ienāca pēc tam, kad viņš jau bija saistīts ar dabu – tā gluži vienkārši kļuva par rīku, ar kuru Zilvers cilvēkiem var pastāstīt par to, kas notiek dabā. Kā uzsver fotogrāfs, mūsdienās tas ir palicis daudz vienkāršāk, piemēram, dodoties skriet, fotogrāfam līdzi ir telefons, ar kuru iespējams iemūžināt pa ceļam sastapto dabas skaistumu teju tikpat labi kā ar profesionālo kameru.

Tiem, kuri interesējas par dabas fotogrāfiju, viņš iesaka sākt ar vienkāršu treniņu – izpētīt internetā pieejamos tuvākās apkārtnes dabas objektu attēlus un mēģināt tos atkārtot saviem spēkiem. Protams, vispirms jāiemācās arī trīs svarīgāko rīku – diafragmas atvēruma (F), ISO un slēdža ātruma – mijiedarbība, taču nav jāzutraucas, ja sākumā tas neizdodas, jo mūsdienās tālrunis to spēj izdarīt arī fotogrāfa vietā.

“Kamera ir rīks, kas spēj aizvest uz vietām un ļauj piedzīvot mirkļus, kurus tāpat vien ikdienā nepiedzīvotu. Piemēram, arī šī pārgājiena maršruta ietvaros atklāju daudz ko jaunu, jo nakts fotogrāfija līdz šim nebija dziļāk pētīta. Var teikt, ka ikkatra fotografēšanas reize ir piedzīvojums, jo līdzi ņemtā Huawei P60 Pro kamera un tās mākslīgā intelekta funkcija palīdzēja saskatīt tumsas skaistumu pavisam citā veidolā,” iespaidos dalās fotogrāfs.

Reklāma
Reklāma

Maršruts arī iesācējiem

Kā atzīst fotogrāfs, viņam pašam patīk izaicinošāki maršruti, bet, saprotot, ka to vajag iet arī naktī un, iespējams, kopā ar bērniem, maršrutam bija jābūt cilvēcīgam un pieejamam. “Es vienmēr vēlos parādīt vietas, uz kurām ikdienā parasti neaizietu. Bet no otras puses – es gribēju parādīt zināmāko vietu attēlus, jo šīs vietas arī ir populārākās un skaistākās. Tāpēc mana ideja bija aizvest cilvēkus līdz zināmākām vietām pa nezināmākām takām,” stāsta Jānis Zilvers.

Viņš piebilst, ka, domājot par fotografēšanu tumsā, svarīgi saprast, ka to nevar darīt vienkārši mežā. Piemēram, taka gar Gauju nebūs labākā vieta, jo tur tumšs paliek tad, kad pie debesīm vēl ir saule.

Labu nakts fotogrāfiju uzņemšanai vajadzīgas salīdzinoši atklātas vietas, lai koki neaizsegtu debesis.

“Maršruts ir vienkāršs – tas līkumo gar abiem Gaujas krastiem. Ceļš sākas pie Siguldas pilsdrupām, jo man šķita interesanti parādīt, kā šīs ēkas izskatās tumsā. Aiz pilsdrupām ceļš ved tālāk pa mazāk zināmām takām uz Gaujas tiltu, pēc tam apkārt uz Gūtmaņalu un augšā uz Krimuldas pilsdrupām, kur paveras elpu aizraujoši skati. Savukārt atpakaļceļā jādodas uz pilsētas krastu un svētku laukumu. Takas visur ir labā stāvoklī, taču ar bērnu ratiem tās gan, iespējams, nevarēs pieveikt, jo ceļā nāksies sastapties arī ar trepēm,” skaidro fotogrāfs.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.