FOTO. “Mūs var nošaut, bet uz ceļiem nedabūs!” Leģendāras fotogrāfijas no barikādēm, kas jāredz katram latvietim 0
Šajās dienās Latvijā pieminam un atceramies barikāžu laika notikumus. Fotogrāfs Mārtiņš Tupiņš piekrita ar portālu LA.LV dalīties ar leģendārām fotogrāfijām no šī laika. Tajās ir detaļas un kadri no dienām, kurās latvieši sadevās rokās, lai stāvētu par savu valsti. Arī šodienas latviešiem noteikti ir jāapskatās šīs bildes, lai nekad neaizmirstu visu, kas šajās dienās notika 1991. gadā…
Barikāžu laiks ir vēsturisks apzīmējums 1990. gada 4. maijā atjaunotās Latvijas Republikas aizsardzības pasākumiem, kas tika organizēti Rīgā un citās Latvijas pilsētās no 1991. gada 13. līdz 27. janvārim. Plašākā nozīmē šis apzīmējums var tikt attiecināts uz laika periodu līdz 1991. gada 21. augustam, kad notika pēdējais OMON specvienību uzbrukums Jēkaba ielas barikādēm.
Barikāžu aizstāvju nevardarbīgā pretošanās ne tikai deva pretsparu OMON specvienībām, bet arī ar plaša starptautiskā atbalsta palīdzību novērsa PSRS vadības lēmumu izsludināt ārkārtas stāvokli Latvijā un no Krievijas ievest PSRS regulāro karaspēku. Kopš 1996. gada janvāra vairāk nekā 30 tūkstoši barikāžu aizstāvju ir apbalvoti ar Barikāžu dalībnieka piemiņas zīmēm.
Pirmais OMON upuris Latvijā bija Roberts Mūrnieks, kurš gāja bojā 16. janvārī.
Pirms notikumiem Rīgā līdzīgi notikumi norisinājās 1991. gada sākumā Lietuvā, Viļņā, kur 13 cilvēki tika nošauti un sabraukti ar tanku.
Latvijā, barikādēs par svarīgo objektu aizsargāšanu piedalījās 50 tūkstoši, bet mītiņā — 15 tūkstoši.