FOTO. Māksliniece Elita Patmalniece atklāj, kādu krāsu interjerā viņa iecienījusi savā mājoklī 0
Elegants savā vienkāršībā un rada miera sajūtu – tā tiek raksturots klasiski zilais (Classic Blue, Pantone 19-4052) tonis, kuru pasaulē pazīstamais krāsu institūts „Pantone” pasludinājis par 2020. gada krāsu. Uzzini, kā to iekļaut arī savā mājoklī!
„Pantone” katru gadu izceļ aktuālās sezonas krāsas un prognozē globālās krāsu tendences. Pagājušais gads pagāja dzīvespriecīgā un rotaļīgā koraļļa tonī, vēl pirms tam 2018. gadā uzvaras gājiens bija ultravioletajai krāsai. Šogad „Pantone” atgriežas pie klasikas, priekšroku dodot nopietnajam un pat karaliskajam zilajam tonim. Izvēloties gada krāsu, „Pantone” krāsu institūta eksperti ņem vērā visas pasaules tendences, aptverot izklaides nozari, dizainu, mākslu, modi un pat aktuālās sociālo mediju platformas.
Zilā krāsa apzīmē spēku, mieru, veselību, un tiek uzskatīts, ka zilā krāsa ir labvēlīga prātam un ķermenim. Tā ir eleganta savā vienkāršībā un dzīvīga, taču tajā pašā laikā atturīga un viegli kombinējama ar citām. Turklāt zilā krāsa ir gan iecienīta dažādās kultūrās, gan vienkārši mīļākā krāsa lielai daļai pasaules iedzīvotāju.
Tehnoloģiju un dizaina centra „Lucidus” produktu attīstības vadītājs Māris Endziņš norāda: „Ņemot vērā Latvijas iedzīvotāju mīlestību pret skandināvu stilu un pelēcīgajiem toņiem, zilā krāsa lieliski saskan ar daudziem mūsu interjeros jau sastopamajiem toņiem. Zilā krāsa harmonizē ar koku, stiklu un akmeni, savukārt, kombinējot ar zeltu vai citiem metāliem, piešķir ekskluzivitāti un bagātīgu noskaņu, kas vairāk asociējas ar Franciju, Itāliju un Grieķiju.”
Šeit būs pāris padomi, lai smeltos iedvesmu zilās krāsas iekļaušanai savā mājokļa interjerā.
Trauki
Gan gatavošanas, gan servēšanas trauki dod lielu brīvību zilā toņa ieviešanai mājoklī, variējot no piesātinātiem viena toņa elementiem līdz neitrāliem objektiem ar nelielu šī toņa akcentu. Traukos klasiski zilais lieliski saderēs ar pasteļtoņiem, kā arī akcenta krāsām – balto, melno un zelta.
Dekori un gleznas
Ja telpa ir maza vai arī tajā trūkst gaismas, pareizāk būtu izvēlēties zilo krāsu akcentos, par pamatu ņemot kādu citu gaišāku krāsu. Māksliniece Elita Patmalniece uzsver, ka „klasiski zilā krāsa ir intensīva un uzmanību spēs piesaistīt arī nelielās interjera detaļās, savukārt telpā ieviesta caur mākslu, papildinās kopējo mājokļa noskaņu”.
Turklāt zilie toņi nenogurdina acis, tāpēc ieteicami darba vidē. Šis jautājums īpaši aktuāls kļuvis pēdējā laikā, jo cilvēki vairāk laika pavada, strādājot no mājām. Ieviešot nedaudz zila mājas birojā, tas stimulēs darba produktivitāti un veicinās garīgo līdzsvaru.
Gaismas slēdži
Radošs veids, kā mājoklī radīt vēlamo atmosfēru, ir izcelt pierasti nemanāmo – pat gaismas slēdzis vai rozete var kļūt par vienu no galvenajiem akcentiem. Piemēram, JUNG piedāvā gaismas slēdžus, kas radīti, izmantojot 63 toņu „Les Couleurs Le Corbusier” krāsu paleti, kurā visi toņi ir savstarpēji saskaņoti, lai pat dažādas krāsas telpas interjerā vizuāli saskanētu.
M. Endziņš papildina, ka, izmantojot JUNG tiešsaistes dizaina izstrādes instrumentu „Graphic tool”, iespējams slēdžus un rozetes personalizēt – „šis tiešsaistes rīks ļauj variēt starp dažādiem krāsu toņiem, materiāliem, slēdžu modeļiem un piedāvā augšupielādēt mīļākās fotogrāfijas vai attēlot faktiski jebko citu, ko vien sirds kāro”.
Tekstils
Tekstils ir pateicīgs un funkcionāls dizaina elements, ko var mainīt salīdzinoši bieži, kaut pēc noskaņojuma uzklājot iecienīto galdautu vai nomainot aktuālo toņu spilvendrānas. Turklāt tekstils ļauj radoši kombinēt vienu krāsu dažādās faktūrās un materiālos, kas savstarpēji kontrastē. Piemēram, samts un zīds būs eleganta kombinācija.
Krāsotas sienas, paklāji un mēbeles
M. Endziņš uzsver, ka plašās telpās ar pietiekamu dabīgo apgaismojumu zilo krāsu var izvēlēties kā dominējošo, piemēram, zilas krāsojot sienas vai izvēloties liela izmēra mēbeles šajā krāsā. Tomēr jārēķinās, ka klasiski zilais tonis ieviesīs drosmīgas un ilgtermiņa pārmaiņas, ja ar to izvēlēsies dekorēt sienas un grīdas. Ļoti uzmanīgi jāatrod balanss ar pārējo mājokļa iekārtojumu – izvēloties zilo krāsu uz lieliem objektiem, tajā skaitā arī mēbelēs, nevajadzētu pārcensties ar zilo toņu dekoriem tekstilā un masīvos dekoros, lai zilais tonis „nepārņem” visu telpu, bet gan izceļ izvēlēto interjeru. Īpaši harmoniska būs saderība ar gaišajiem toņiem, kas zilo līdzsvaro un akcentē.
Mākslinieces Elitas Patmalnieces pieredze
Savā mājoklī klasiski zilo ieviesusi arī oriģinālā pašmāju māksliniece Elita Patmalniece – pašas veidotie mākslas darbi un elementi rotā viņas dzīvokļa sienas. „Lai gan savos darbos dodu priekšroku dažādiem zilajiem toņiem, klasiski zilo izmantoju, lai veidotu dziļumu gleznās un kā fonu. Klasiski zilais ir īpašs, tā ir viena no pamatkrāsām. Tumši zilais man asociējas ar nakti un debesīm – tas ir efektīvs, bet tajā pašā laikā ļauj aizsapņoties.”
Aicinot atsvaidzināt arī savu mājokli, E. Patmalniece uzsver: „Tumši zilā krāsa ir mūžīga, ilgstoša un eleganta savā vienkāršībā. Tajā pašā laikā katram ir iespēja to pielāgot sev, savai videi un interjeram, radot ko īpašu un iedvesmas pilnu!”