Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Shutterstock

FOTO. Liepājā nomedīts Latvijā reti sastopams plēsējs. Mednieki lēš, ka suga strauji izplatās 29

Pagājušās nedēļas izskaņā, sestdien, 11.februārī, netālu no Liepājas nomedīts šakālis, raksta portāls medibam.lv.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku!
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Trofejas autors ir Andris Šolcs no mednieku kluba “Grīzupe”, kas medī platībās uz ziemeļiem no Liepājas pilsētas.

Kā stāstījis mednieks, nomedītais nav ne pirmais Liepājas redzētais šakālis. Arī iepriekš šie dzīvnieki šajā rajonā ir jau manīti.
CITI ŠOBRĪD LASA

“Mēs ievērojām šo dzīvnieku pie barotavām. Tas bija nofilmējies meža kamerās. Vienu reizi pat bija amizanta situācija – Orlo kamera nofilmēja, kā šakālis mēģina uzbrukt briedim, bet bullis to atvaira un it kā aizmet ar ragiem projām. Tad arī nolēmām, ka jāmēģina šakāli nomedīt,” – stāsta Andris Štolcs.

Tovakar viņš esot nolēmis pasēdēt ilgāk pie bebru grāvja, jo esot bijis kluss un mierīgs vakars. “Tad piepeši ievēroju termokamerā, ka cauri krūmiem kaut kas tuvojas. Pētīju kādu laiciņu un sapratu, ka tas ir šakālis! Tam ir īsāks rumpis, lielāka un it kā trijstūraina galva, un īsa aste, bet izmērs drusku lielāks nekā lapsai,” – mednieks atceras.

Andris raidījis veiksmīgu šāvienu un nomedītais šakālis izrādījusies mātīte. vēlāk gan viņš esot turpat redzējis vēl vienu šakāli.

Mednieks atklājis, ka kopā ar kolēģiem plāno doties uz dažādām vietām. “Pa vairākiem ir lielāka iespēja, ka kādam palaimēsies un izdosies šakāli nomedīt. Iespējams, tā mēs kaut nedaudz aizkavēsim šo plēsēju izplatību mūsu pusē,” – viņš skaidro.

Zināms, ka pirmais šakālis nomedīts pie Liepājas ezera 2021.gadā Otaņķos. Toreiz kāds putnkopības saimniecības īpašnieks ievēroja, ka kāds plēsējs regulāri zog vistas. Toreiz arī vaininieks izrādījās šakālis.

Speciālisti atzīst, ka zeltainais šakālis Latvijā izplatās. Pastāv uzskats, ka suga mūsu teritorijā ir parādījusies no dienvidiem, caur Ukrainu, Baltkrieviju vai Lietuvu. Sākumā šakāli tika manīti tikai Ventspils pusē un pēc tam tie izplatījās arī gar rietumu piekrasti.

Šobrīd šakāļus visvairāk novēro tieši Liepājas pusē, Vērgalē un pie Pāvilostas.

“Zeltainais šakālis, kopā ar meža caunu, bebru, vilku, balto zaķi ir iekļauts Eiropas Sugu un Biotopu direktīvas 5. pielikumā un šī aizsardzība pie mums izpaužas, nosakot medīšanas sezonu, kas ir pielīdzināta vilka bioloģiskajam ciklam. Tā nebūt nav invazīvā suga. Tā izplatās dabiski. Domāju, ka bažām par graujošu zeltainā šakāļa ietekmi uz Latvijas dabu nav pamata, jo mūsu valstī ir ļoti blīva vilku populācija. Un vilks ir šakāļa dabiskais ienaidnieks,” – paskaidroja Latvijas Mežzinātnes institūta (LMI) Silava vadošais pētnieks Dr.biol. Jānis Ozoliņš.

Reklāma
Reklāma

Latvijā zeltaino šakāli atļauts medīt vienā laikā ar vilku – no 15.jūlija līdz marta beigām.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.