FOTO. Līdz kaulam latviski un svinīgi! Jūrkalnē ar īpašiem rituāliem jūras krastā nosvinēti vasaras saulgrieži 75
Linda Tunte

Vasaras saulgrieži Jūrkalnē 2023

Vakarnakt Jūrkalnē īpaši latviskā un sirsnīgā noskaņā aizvadīti vasaras saulgrieži. Piekoptas gan tradicionālas un visiem zināmas tradīcijas, gan arī ne tik plaši zināmas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pasākumu apmeklēja un iespaidos ar LA.LV dalījās Ilze Grīnberga, kura kopā ar ģimeni beidzamos gadus allaž saulgriežu nakti pavada tieši Jūrkalnē.

Viņa novērojusi, ka sākotnēji pasākums tika aizvadīts visai šaurā lokā, taču ar katru gadu svinētāju pulks paplašinās, informācija iziet arvien plašākā sabiedrībā. Taču nemainīgi šajā vakarā tiek kurta uguns, veikti rituāli, dziedātas dziesmas un svinēta gada īsākā nakts.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ilze ieskicē pasākuma scenāriju: “Vakar sākas ar pulcēšanos. Kādu laiku pirms pusnakts notiek svinīgs svētku gājiens muzikantu pavadījumā, kura priekšgalā iet lāpu nesēji – jauni, skaisti cilvēki ar lāpām rokās. Tā visi kopā dodas uz jūras krastu, kur notiek degoša salmu rata ripināšana jūrā.”

Esot ticējums – ja rats ieripo jūrā, būs labs nākamais gads, un visas vēlēšanās piepildīsies. Ja rats apgāžas, viss nebūs tik gludi. Diemžēl šogad rats jūrā neieripoja, par ko klātesošie nedaudz saskumuši, taču tam ir arī racionāls iemesls – jūra šogad ir atkāpusies.

“Pēc rata ripināšanas ļaudis dodas atpakaļ uz laukumu, kur skan tradicionālas latviešu dziesmas, sākas dejas, gar malām laukumam ir izvietoti tirgotāji,” stāsta Ilze.

Vēlāk tiek piedzīvota otra vakara kulminācija – spēcīgi vīri iegriež torņa galā izveidotu ratu, kas vizuāli atgādina vējdzirnavas, taču spārnu galos ir salmi, kuri tiek aizdedzināti. Cilvēki bauda šo fantastisko skatu.

Turpinājumā daudzi dodas mājās, bet citi paliek un turpina dejot un svinēt.

Ilze stāsta par pasākuma plusiem: “Tas ir ļoti latvisks pasākums ar plašu interesentu loku, kurā nav stingra “dreskoda” – cilvēki ģērbjas latviskā garā, bet pēc savas izpratnes. Viss piedzīvotais stiprina sajūtu, kā pasaule griežas un Saule nosaka mūsu dzīvi. Īsti nav jēgas, kurš gads ir, cauri laikiem ir svarīgs vienīgi gadskārtu ritējums.”

“Jutu arī kurnēšanu, ka pasākums ir kļuvis tik plašs, tāpēc ir grūtāk atrast, kur novietot auto, ir problēmas ar labierīcību pieejamību un to tīrību. Iespējams, tas ir veids, kā vietējie netiešā veidā cīnās pret iebraucēju pūļiem. Deju un tirdziņa laukumā bija vēl dažas piejūras tipa tualetes ar milzīgām rindām,” Ilze ieskicē ar pasākuma trūkumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.