FOTO: Latvijas estrādes leģendas koncertā “Mikrofona aptaujai 50” 1
Ar spilgtu Latvijas estrādes zvaigžņu piedalīšanos VEF kultūras pilī piektdienas vakarā izskanēja viens no diviem koncertiem “Mikrofona aptaujai 50”.
Koncerta finālā ar stāvovācijām zālē un pašu Maestro Raimondu Paulu pie klavierēm uz skatuves bija īsta zvaigžņu galerija – komponisti Mārtiņš Brauns, Jānis Lūsēns, Uldis Marhilevičs, Boriss Rezņiks, dziedātāji – Viktors Lapčenoks, Uģis Roze, Guntis Veits, Nauris Puntulis, brāļi Ziemeļi un daudzi citi.
“Šī koncertprogramma, kurai atlasīt dziesmas un izvēlēties, lai koncerts neilgtu diennakti, bija ļoti grūti. Taču, satiekoties jau pirmajā mēģinājumā, mums visiem ir sajūta, it kā mēs būtu iesēdušies laika mašīnā un nokļuvuši atpakaļ populārajos Mikrofona aptaujas gados,” pēc koncerta teica Lia Guļevska, kura kopā ar savu leģendāro radiopartneri Gunāru Jākobsonu vadīja koncertu.
Koncerta ieskaņā Gunārs Jākobsons atgādināja dzejnieka Jāņa Petera teikto par Mikrofona aptaujas koncertiem: “Tās bija vēlēšanas! Mēs īstenībā ievēlējām sev dziesmu parlamentu! Melodiju parlamentu – jau toreiz! Tas viss turēja mūs visus kopā.”
Lia Guļevska un Gunārs Jākobsons klausītājus veda arī nelielā ekskursijā vēstures – pastāstot, kuru dziesmu vārdi, dzejnieki vai uzstāšanās padomju laika varas pārstāvjiem nelikās pieņemamas un pat aizliedzamas.
Piemēram, kā slavenā grupa “Līvi” dziesmu “Dzimtā valoda” koncertā 1986. gadā nodziedāja divās versijās – gan atļautajā, gan aizliegtajā un par laimi, cenzori to nepamanīja. Kā saka “Mikrofona” ilggadējie vadītāji – aptauja un koncerti visiem brīvās Latvijas pretiniekiem bija kā kauls rīklē.
Arī šodien “Mikrofona” fenomens ir atzīts par unikālu, kuram nav līdzīga citur Eiropā. Piemēram, izdevniecības “Latvijas Mediji” izdotajā grāmatā “100 notikumi Latvijas vēsturē” vēsturnieki un eksperti “Mikrofonu” ierindojuši starp 100 nozīmīgākajiem notikumiem Latvijas gadsimta griezumā.
Pirmais atklātais “Mikrofona“ aptaujas koncerts notika tālajā 1971. gadā Mazajā Ģildē, kad par uzvarētāju kļuva Raimonda Paula un Jāņa Petera dziesma “Teic, kur zeme tā”. Tālāk jau koncerti notika dažādās vietās, visbeidzot ik gadu klausītājus uz gala koncertu pulcējot Sporta pilī.
Tikai vienu reizi aptaujas koncertu vēsturē gala koncerts norisinājies ārpus Rīgas – Slampē, jaunuzceltajā un modernajā kultūras namā “Zemgale”. Īpašs šis koncerts bija arī otra iemesla dēļ – pirmo reizi aptaujā nepiedalījās Raimonds Pauls un bija īpaši grūti iepriekš prognozēt uzvarētāju.
Par uzvarētāju kļuva Ulda Marhileviča dziesma “Lūgums”, ko izpildīja Mirdza Zīvere. Ceturtajā vietā togad ierindojās “Credo” dziesma “Disnejlenda”, ko gan pirms 34 gadiem Slampē, gan tagad koncertā VEF kultūras pilī izpildīja dziedātājs Guntis Veits.
Kā tolaik, tā šajā koncertā ar savām tautā iemīļotajām dziesmām uzstājās arī Viktors Lapčenoks, Adrians Kukuvass, Uģis Roze, Žoržs Siksna, brāļi Ziemeļi un Nauris Puntulis.
Divas dziesmas koncertā izpildīja aktieris Jānis Paukštello, kurš 1981. gadā ar Raimonda Paula dziesmu “Rozīt mana nātru dārzā” palika ceturtajā vietā, bet gadu vēlāk kļuva par uzvarētājdziesmas – Maestro dziesmas “Cielaviņa” izpildītāju.
Aktieris un dziedātājs Jānis Paukštello saņēma arī pārsteiguma balvu no “Latvijas Avīzes”, jo daudzus gadus dziesma “Cielaviņa” bija arī laikraksta tituldziesma, bet pats aktieris – ierunājis daudzus jo daudzus laikraksta abonēšanas džinglus.
Savukārt Latvijas Radio pārstāvji speciālbalvu pasniedza Maestro Raimondam Paulam, kura dziesmas ik dienu vismaz 1000 reižu izskan Latvijas radiostacijās.
Koncerta noslēgumā visus koncerta dalībniekus sveica kultūras ministre Dace Melbārde, kura gan Liai Guļevskai, gan Gunāram Jākobsonam pasniedza Atzinības rakstus par mūža ieguldījumu.
Sestdien koncerts “Mikrofona aptaujai 50” notiks Rēzeknē, Latgales vēstniecībā “Gors”.