FOTO: Krāšņi un ar ovācijām sezonu noslēdz LNSO 0
Piektdien, 10. maijā, Lielajā ģildē ar majestātisku un spožu koncertu Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris noslēdza 2018./2019. gada ziemas koncertsezonu, informē orķestra pārstāvji.
Koncertā skanēja Sergeja Prokofjeva un Johannesa Brāmsa skaņdarbi, kā arī latviešu komponista Viļņa Šmīdberga sen neskanējusī un atjaunotā “Simfonija koncerts”.
Koncertu diriģēja LNSO mākslinieciskais vadītājs Andris Poga. Koncertu apmeklēja Latvijas eksprezidents Valdis Zatlers ar kundzi, kādreizējais RSU rektors profesors Jānis Gardovskis un citas sabiedrībā zināmas personas.
Nikolass Angeličs ir amerikānis, kurš izglītojies Francijā, kas patlaban ir viņa mītnesvieta.
Angelicā veiktie solo un kamermūzikas ieraksti izpelnījušies atzinību lielākajos un prestižākajos Eiropas klasiskās mūzikas medijos – Angeličs saņēmis vairākas žurnāla “Monde de la Musique” uzslavas, arī “Preis der Deutschen Schallplattenkritik” godalgas, bet viņa ieraksti izcelti kā “Gramophone” redaktora izvēlētais albums un “BBC Music Magazine” mēneša ieraksts.
Tāpat koncerta pirmajā daļā skanēja Viļņa Šmīdberga “Simfonija koncerts”, kas pirmatskaņots 1979. gada novembrī Baltijas padomju republiku muzikologu konferences laikā, LNSO diriģējot Vasilijam Sinaiskim.
Parādās dažas recenzijas, kurās norādīts uz mūzikas ekspresionistisko iedabu, sasprindzināto un nervozo atmosfēru, kāpumu un kritumu mijiedarbību.
Pēc tam šis darbs nonāk plauktā un atrodas tur līdz 2018. gada sākumam, kad Viļņa Šmīdberga atmiņstāsts par padomju laikā populārajām un ļoti vērtīgajām komponistu meistarklasēm Ivanovā (Krievija) ierosina LNSO vadības pārstāvju interesi.
LNSO galvenais diriģents Andris Poga dodas pie komponista un burtiski piespiež Vilni Šmīdbergu uz karstām pēdām atrast “Simfonijas koncerta” partitūru. Dīvainā kārtā partitūra atrodas uzreiz un rodas lēmums veikt nelielas izmaiņas un šo darbu atdzīvināt.
Un nu ir liels prieks, ka mēnesi pirms Viļņa Šmīdberga lielās 75 gadu jubilejas, komponistam atrodoties zālē, LNSO bija gods gandrīz vai no jauna pirmatskaņot spēcīgu, vērienīgu, kontrastainu un dinamisku skaņdarbu, kas gandrīz jau bija pazudis no zemes virsas.
Koncerta otrajā daļa LNSO atskaņoja Johannesa Brāmsa Pirmo simfoniju, kas no vienas puses monumentāli uzrunā cilvēkus, bet, no otras puses, Brāmsa simfoniju sarežģītā uzbūve un smalkais izstrādājums vērsts uz individuālu mūzikas pazinēju, faktiski vientuļu gardēdi lielā klausītāju pulkā.