FOTO. Krāsainas, skaistas un kuplas! Botāniskajā dārzā sācies acāliju ziedēšanas laiks 8
Kamēr ārā vēl nevar saprast, kas stiprāks – ziema vai atkušņu pelēcība, Latvijas Universitātes Botāniskajā dārzā jau sākusies krāšņa ziedēšana.
Jau no janvāra otrās puses sākušas ziedēt acālijas – krāsainas, skaistas un kuplas tās priecē ikvienu Acāliju mājas apmeklētāju.
Šobrīd redzamo botāniskā dārza kolekciju 1956. gadā sāka veidot profesors Rihards Kondratovičs – tajā ir šķirnes no Latvijas, Vācijas, Beļģijas, Nīderlandes un citām Rietumeiropas valstīm, kā arī no ASV un Ukrainas.
Sirsnīgs paldies Mudrītei Brancmanei par dalīšanos ar šo skaisto ziedu fotogrāfijām!
Acālijas mājas apstākļos ir grūti uzziedināt, jo tām nepieciešama gaisma, tāpēc tūlītējam priekam jāiegādājas jau ziedošas acālijas. Tām patīk vēsas telpas (10–15 °C), tāpēc labākā vieta, kur augam atrasties, ir ziemas dārzs ziemā un ēnaina vieta dārzā vasarā.
Jāraugās, lai acālijas neiekalst, bet arī auga pārliešana skādēs – auga saknītes var sākt pūt. Vislabāk acālijas laistīt ar mīkstu ūdeni (lietus, izkusis sniegs).
Ziedēšanas laikā acālijas nemēslo, to dara, kad ziedi nobiruši un acālijas krūma dzinumu gali ir nedaudz apgriezti, lai nākotnē veidotos kuplāks vainags. Pēc ziedēšanas arī īstais laiks augu pārstādīt, atceroties, ka substrāts jālieto skāba kūdra (pH 4–5).
Acālijas jāmēslo ar mēslojumu, kas paredzēts skābu augsni mīlošiem augiem. Var gadīties, ka acāliju apakšējās lapas dzeltē un sāk nobirt. Ja tas notiek rudenī, īpaši pēc krūma ienešanas telpās, par to nav jāsatraucas – tas ir dabīgs process. Tomēr, ja acālijas jau pamatīgi sāk birdināt arī zaļas lapiņas, jāraugās, vai augs nav pārliets vai gluži pretēji – iekaltis un vai tam pietiek gaismas.