FOTO: Ko atklāj vienīgā Medicīnas vēstures ekspozīcija Latgalē 0
Medicīnas vēstures ekspozīcija ir iekārtota Daugavpils medicīnas koledžas telpās. Latgalē tā ir vienīgā ekspozīcija, kas plaši atspoguļo medicīnas vēstures tematiku.
Tās pirmā daļa ir veltījums skolas 70.gadu jubilejai, kuru skola atzīmēja šogad.
Ekspozīcijas otrajā daļā savākts, apkopots un sistematizēts 20.gs. 70. – 80. gadu medicīnas aprīkojums, dažādu medicīnas speciālistu darba piederumi, instrumenti, specializētais aprīkojums un diagnostikas iekārtas, dažāda veida mēģenes, kā arī higiēnas, farmakoloģijas priekšmeti un aptiekas trauku komplekti. Te var apskatīt medmāsu apģērbu, 70.gadu slimnīcas pieaugušo un bērnu gultu, inkubatoru neiznēsātiem bērniem, autentisku gultasveļu un zīdaiņu apģērbu. Ir iespēja redzēt, kādos skapjos procedūru istabā tika uzglabāti medicīnas piederumi, ar kādiem instrumentiem strādāja otolaringologs jeb lors, acu ārsts, ķirurgs u.c. profila dakteri.
Plašais eksponātu klāsts: stikla šļirces, adatas, fonendoskopi, sfigmomanometri, asins paraugu ņemšanas aprīkojums, fizioterapijas aparāti, militārās medicīnas apmācības komplekts u.c. jau sen vairs nav sastopams mūsdienu medicīnas iestādēs.
Daugavpils Medicīnas koledžas direktore Līvija Jankovska atzīst, ka viņiem esot izdevies ielēkt pēdējā vilciena vagonā, jo medicīnas iestāžu aprīkojums, kuru nomaina pret jaunu, tikpat kā vairs nav saglabājies. Daudzus eksponātus vākuši paši, bet daudzi tikuši arī atdāvināti.
Ekspozīcijā iekārtots ārsta kabinets, kurā ir redzamas oriģinālas mēbeles, sienas pulkstenis ar pendeli, daktera soma, dažādi sadzīves priekšmeti, senas receptes, medicīnas žurnāli un skaņu plates. Šis kabinets veltīts Daugavpilī pazīstamajam ķirurgam Josifam Markevičam, kas medicīnas skolā 1950. – 1989.g. pasniedza ķirurģiju, pataloģisko anatomiju un pataloģisko fizioloģiju. Kabineta senajā grāmatu skapī un ekspozīcijas vitrīnās glabājas medicīnas uzziņu literatūra, vārdnīcas, dažādas medicīnas mācību grāmatas latīņu, vācu, latviešu un krievu valodā. Kabineta iekārtojumu papildina atsevišķi interjera elementi – Trīs zvaigžņu ordeņa goda zīmes 1.pakāpe, Bauskas kājnieku pulka 1.rotas karavīra parādes cepure (1926.g.). Ar interesi var aplūkot 1971.gadā izsniegtu autorapliecību par zāļu izgudrošanu un 60.gadu lekciju konspektus.